Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Lietuva
 
  Lietuviškasis nacionalizmas: skandalai ir tautiškumo nebuvimas (11)

Komentarai:

Žygeivis, 2011 05 25 16:57
Tautiškumas (nacionalizmas) - pasaulinio daugiatautiškumo išsaugojimas.

Nacionalizmas yra internacionalizmo pagrindas, o jų priešprieša - šovinizmas ir kosmopolitizmas.

1. Nacionalizmas kaip ideologija nėra susijęs nei su "dešinumu", nei su "kairumu" - tai visai kita politologinė "ašis", o dar tiksliau - "erdvė".

Pvz., indėnų tautos Meksikoje, Gvatemaloje, o ir apskritai visoje Lotynų Amerikoje, kovojančios dėl savo laisvės bei nepriklausomybės, tikrai nėra "dešiniųjų" pažiūrų - o štai jų priešai, visų pirma baltųjų plantatorių palikuonys ir kreolai, kaip taisyklė, yra turtuoliai ir "dešinieji".

2. Manau, kad mes skirtingai suvokiame sąvokas "nacionalizmas" ir "internacionalizmas".

Nacionalizmas ir internacionalizmas nėra jokia priešprieša - visi tikri nacionalistai gerbia visas be išimties tautas, jų kalbas ir kultūras bei religijas.

Kiekvienas tikras nacionalistas yra tuo pačiu ir tikras internacionalistas - pvz., jis visada padės kitoms engiamoms tautoms kovoti už jų laisvę ir nepriklausomybę (žinoma su sąlyga, jog tos tautos nebando užgrobti kitų tautų etnines-istorines žemes - kaip tik todėl kiekvienas nacionalistas turi labai stengtis sužinoti ir savo, ir kitų tautų tikrąją istoriją bei mokėti kuo daugiau kalbų, kad galėtų gauti informaciją iš pačių įvairiausių šaltinių).

Nacionalizmo priešprieša yra ne internacionalizmas, o kosmopolitizmas, tai yra atsisakymas savo tautos, savo kalbos ir savo kultūros vardan "vienos pasaulinės" kalbos, tautos ir kultūros "sukūrimo".

Beje, jei iš tikro būtų "sukurta" tokia "vienoda, globali, tauta, kalba ir kultūra", tai išnyks ir pati sąvoka "internacionalizmas", nes nebeliks pačių tautų.

3. Sovietų Sojuzas buvo daugiatautė imperija ir jos ideologai labai gerai suvokė, kokį realų pavojų šiai imperijai kelia bet kurios tautos (įskaitant ir rusų) nacionalistai: juk visų nacionalistų tikslas yra vienas - imperijų naikinimas ir tautinių valstybių kūrimas (visai nepriklausomai nuo tų imperijų socialinių santvarkų ir valdymo formų).

Kaip tik todėl SSSR valdantieji visada - nuo pat bolševikų partijos įsikūrimo - nekentė ir klaikiai bijojo bet kokių nacionalistų - ir "buržuazinių", ir "socialistinių", ir "anarchistinių".

Tikrojo tautiškumo (nacionalizmo - pasaulinio daugiatautiškumo išsaugojimo) ideologiniai principai ir politiniai tikslai:

- pasaulis istoriškai yra padalintas į skirtingas tautas, paprastai kalbančias skirtingomis kalbomis,

- kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,

- istorinės-etninės tautų gyvenamos teritorijos ir politinės tautinių valstybių sienos turi sutapti,

- kiekviena tauta turi teisę pati spręsti savo pačios likimą savo įkurtoje valstybėje,

- valstybės esminė paskirtis yra sudaryti sąlygas valstybę sukūrusios tautos kultūriniam ir ekonominiam suklestėjimui šioje valstybėje,

- tauta yra pagrindinis valdžios šaltinis,

- jokia tauta ir jos sukurta valstybė neturi teisės kištis į kitos tautos ir jos sukurtos (ar dar kuriamos) valstybės reikalus,

- svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę,

- pasaulyje dar egzistuojančios imperijos turi būti padalintos į tautines valstybes,

- kitataučiai kolonistai ir imigrantai, nelojalūs ir kenkiantys tautinei valstybei, nepripažįstantys tautos teisės valdyti savo žemę ir savo valstybę, turi būti baudžiami ir iškeldinami į jų etninę teritoriją (valstybę), iš kurios atvyko jie patys ar jų protėviai.

Pastaba - Praktinis šių principų įgyvendinimas glaudžiai susijęs su konkrečia istorine-politine situacija, kuri pastoviai kinta - todėl būtina visada turėti parengtas struktūras, atitinkamus planus ir būti pasiruošus juos realiai įgyvendinti, pasitaikius tinkamai progai.

Iki tol organizuoti ideologinį-istorinį visuomenės švietimą ir tarptautinį spaudimą okupantams, užgrobusiems svetimas etnines-istorines žemes.


Emocingos moterys komentaruose, 2010 01 24 21:18
Vaikai komentaruose lieja ašaras.

Mažiau emocijų reikia.

Lietuvoje iš viso per mažai nacionalizmo. Verkiantys vaikai komentaruose pernelyg emocingi, nesupranta, kad Lietuvoje per daug ne meilės Lietuvai. Čia yra kur kas labiau pastebima problema.

Nacionalistas - yra savo tautą ir valstybę mylintis ir gerbiantis pilietis.

O Žydas, gyvenantis Lietuvoje visų pirma turi gerbti Lietuvą, lietuvius. Nesuprantu, kam taip emociškai reaguoti, jeigu dalis žmonių nemėgsta žydų? Kiekvienoje šalyje yra visko.

Tautos vadas SMETONA, 2008 11 04 12:50
Besalygiskai pritariu siu juanuoliu marsui ir nereikia perdeti-nacionalistu organizacijose net draudziama gitiems eiti i demonstracijas.Jie Lietuvos valstybes ir Lietuviu tautos grynumo.

zmogus, 2008 10 20 13:00
Baisu ir gaila, kai degradavusius neonacius tokie politologai (ir destytojai !) ima vadinti "patriotiskai nusiteikusiu jaunimu". Autoriau, ar visai su protu susipykai ?
Sitie zmones yra bailiai ir nusikalteliai. Kitose salyse jie uzsiimineja kitatuciu zudymu, o jus juos giriate. Tikriausiai todel, kad pats esate tokio pat lygio menkysta.
Man geda, kad studijuoju universitete, kuriame atsiranda vietos tokiems zmonems kaip jus

Anonimas, 2008 04 15 09:01
Tai tu ne patriotas, jeigu tik biškį ir mauni į krūmu.

"nutautinimo šalininkui", 2008 04 14 22:44
Taip, kadangi nacionalizmas (kaip ir socialdemokratija, konservatyvizmas, neretai - ir liberalizmas) kaip politinės doktrinos mūsų politinių jėgų realiai nėra atstovaujamos, turime nacionalizmą, prasiveržiantį gatvėje. Ir jei nebus realaus atstovavimo parlamente, kuo toliau, tuo bus blogiau, aš jums pažadu.

Dziugui, 2008 04 14 22:41
Pilietis yra tiek tavo įvardytas "kerzais apsiaves silpnaprotis", tiek tu, tad nenukrypkime į kraštutines emocijas. "Sis principas igyvendinamas smurto pries kitataucius priemonemis." - Šis principas įgyvendinamas įvairiai. Ryšys tarp nacistų ir nacionalistų turbūt toks pats kaip tarp komunistų ir socialdemokratų.

" nutautinimo šalininkas", 2008 04 08 08:39
šis straipsnis demonstruoja ne tik tai, jog autorius klaidingai interpretuoja istorinę medžiagą, bet ir tai, jog mūsų taip vadinami politologai plūduriuoja toje pačioje šovinizmo ir ksenofobijos pelkėje kaip ir skustagalviai- vien ko vertas paskutinis straipsnio sakinys. jei nacistinius šūkius skanduojantys primityvai yra mūsų dabartinio tautiškumo apraiška, tai perfrazuojant klasiką: kažkas šioje karalystėje gerokai papuve.

Dziugas, 2008 04 07 21:23
...nacionalizmas pirmiausia yra politinis principas, kuris teigia, kad politinis ir tautinis vienetas turi sutapti.
Sis principas igyvendinamas smurto pries kitataucius priemonemis. Ar as budamas Lietuvos patriotu, turiu toleruoti tai, kad skustagalvis nuo alkoholio apsvaiges kvailys, dauzo kerzais mokslininka, garsinanti Lietuvos varda, profesoriu ar muzikanta vien uz tai, kad sis yra zydas?
Pradekime nuo savokos kas yra Lietuvos pilietis aìbrtezimo. Ar tas kerzais apsiaves silpnaprotis? Tada as renkuosi emigracija, tokioje salyje gyventi atsisakau.


nemo, 2008 04 06 18:25
lietuvai net sektiek truksta naciolismo

tikras lietuvis, 2008 04 04 20:19
Išvada:nieko ypatingo neįvyko.Į smulkmenas nenukrypkime.

 
 
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1091)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (209)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (284)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (506)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (119)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras