|
Nepaskandinamasis vis dėlto traukiasi. Ir ką?
Arūnas Spraunius 2008 08 05
Anksčiau ar vėliau, bet tai veikiausiai buvo neišvengiama, nors nuo 2006 m. šalį valdantis dvyliktasis Izraelio ministras pirmininkas Ehudas Olmertas garsėjo sugebėjimu išlikti poste net ir esant pačioms nepalankiausioms aplinkybėms. Ponui E. Olmertui praktiškai nuo pat valdymo pradžios teko atlaikyti nesiliaujančios kritikos ugnį, kuri užgriuvo po prieštaringai vertinamo 34 dienas trukusio karo su islamistų grupuote Hezbollah Libane. Be abejo, populiarumo nepridėjo ir nuolatiniai kaltinimai korupcija. Spėliojimai apie atsistatydinimą beveik nesiliovė, per tą laiką Izraelio premjero reitingas buvo nukritęs iki 2 proc. Ir štai liepos pabaigoje E. Olmertas paskelbė atsistatydinsiąs iš posto po dviejų mėnesių, kai jo valdoma partija Kadima išsirinks naują lyderį. Kreipdamasis į šalies visuomenę per televiziją, Vyriausybės vadovas sakė tokį sprendimą priėmęs galvodamas apie Izraelio interesus. Jis taip pat pareiškė pasitraukęs iš pareigų kovosiąs, kad susigrąžintų gerą reputaciją.
Kas toliau? Šalyje gali tekti rengti išankstinius parlamento rinkimus (tarkime, ateinantį pavasarį), kurie numatyti 2010 m. Apklausų duomenimis, dabar juos tikriausiai laimėtų dešiniųjų lyderis Benjaminas Netanyahu ir jo partija Likud. Likud lyderis ketvirtadienį jau paragino rengti naujus rinkimus. Ši partija kritikavo E. Olmertą dėl taikos derybų su Palestina ir Sirija. Tiesa, per Turkijos tarpininkus vedamos derybos su Sirija kol kas veikiau vadintinos konsultacijomis.
Derantis dėl bent pakenčiamų santykių su Damasku kada nors vis viena teks pradėti kalbėtis apie 1967 m. Izraelio aneksuotų Golano aukštumų grąžinimą Sirijai, bet vargu ar dauguma E. Olmerto oponentų tokioms kalboms pasiruošę. Teoriškai Izraelis turėtų būti suinteresuotas patraukti į savo pusę Damaską, taip atribodamas Siriją nuo Irano ir neutralizuodamas musulmonų šiitų grupuotę Hezbollah. Bet tai vis geopolitinės dėlionės partija Likud puikiai žino, kad visuomenės apklausos rodo, jog izraeliečiai nepalankiai vertina net kalbas apie Golano aukštumų grąžinimą. Kaip, beje, ir dalies Jeruzalės paskelbimą nepriklausomos Palestinos sostine.
Palestiniečiai irgi nelinkę nusileisti. Po šiomis dienomis Vašingtone vykusio dar vieno susitikimo, kuriame dalyvavo Jungtinių Valstijų valstybės sekretorė Condoleezza Rice, Izraelio užsienio reikalų ministrė Tsipi Livni ir palestiniečių derybininkas Ahmadas Kurei, pastarasis arabų televizijos kanalui Al Jazeera pareiškė, kad palestiniečiai nesitrauks nė per žingsnį ir pakartojo, jog arabiškoji Rytų Jeruzalė turi tapti Palestinos sostine. Tradicinė sumaištis Artimųjų Rytų politikoje stato į nelabai kokią padėtį Georgeo W. Busho administraciją. Po pernai Anapolyje vykusios taikos konferencijos Baltieji rūmai paskelbė apie ambicingą tikslą pasiekti, kad E. Olmertas ir Palestinos prezidentas Mahmoudas Abbasas dar šiais metais pasirašytų taikos susitarimą.
Izraelio ministro pirmininko pareiškimas nenudžiugino ir arabų politikų. Jie tikėjosi išankstinio E. Olmerto pasitraukimo, bet taip pat vylėsi su dabartiniu Vyriausybės vadovu suspėti išspręsti kai kuriuos ginčytinus klausimus. Gal kiek paradoksalu, bet, pasak interneto dienraščio Sem40, dėl Izraelio premjero sprendimo jau pareiškė apgailestaujanti ir islamistų grupuotė Hamas. Tiek Palestinoje, tiek Sirijoje kalbama, kad politinė sumaištis Izraelyje ir lapkritį vyksiantys prezidento rinkimai Amerikoje gali pristabdyti derybas dėl padėties regione normalizavimo bent iki šių metų pabaigos.
Bent retorikos lygmeniu E. Olmerto vaidmuo siekiant taikos Artimuosiuose Rytuose buvo svarbus. Dar birželio viduryje vokiečių savaitraštis Der Spiegel rašė apie dvigubą prasiveržimą Artimuosiuose Rytuose, komentuodamas paskelbtas paliaubas tarp Izraelio ir Gazą valdančio Hamas, taip pat Izraelio ministro pirmininko sprendimą pradėti tiesiogines derybas su Libanu. Tiesa, vokiečių savaitraštis ir tada pastebėjo, kad visos šios iniciatyvos ne šiaip sau, o sietinos su E. Olmerto pastangomis išlikti politikoje. Panašu, kad ir šis ėjimas nepasitvirtino, o skambūs pažadai apie taikos siekius dar kartą tapo politikos įkaitais. Der Spiegel taip pat pastebėjo, kad E. Olmerto autoriteto mažėjimas savo šalyje turi pasekmių tarpvalstybiniu lygiu Izraelio premjerą daugelis nustojo vertinti kaip patikimą partnerį. Taigi šios savaitės pareiškimas sirpo jau kurį laiką, ir poną E. Olmertą, panašu, įveikė ne tiek kaltinimai korupcija, kiek gilėjantis diplomatijos vakuumas.
Pasak spaudos, partijos Kadima vadovo rinkimuose pagrindiniai konkurentai turėtų būti Izraelio užsienio reikalų ministrė T. Livni ir transporto ministras Shaulas Mofazas. Britų dienraščio The Guardian teigimu, griežta, darbšti ir ryžtinga T. Livni neslepia savo ambicijų būti antrąja moterimi Izraelio istorijoje po Goldos Meir, kuri taptų šalies ministre pirmininke. Jos konkurentas buvęs Izraelio armijos generalinio štabo viršininkas S. Mofazas turi pravardę Misteris saugumas. Neseniai jis patraukė pasaulio spaudos dėmesį pareikšdamas, kad Izraelio smūgis Irano branduoliniams objektams neišvengiamas. Tapusi premjere, T. Livni veikiausiai tęstų derybas su palestiniečiais, o S. Mofazo pažiūros artimesnės dešiniųjų lyderio B. Netanyahu požiūriui, taigi arabų atžvilgiu kategoriškesnės. Bet tai vis politinė retorika, įvertinant pirmalaikių rinkimų galimybę. Bet kuriuo atveju riba tarp užsienio ir vidaus politikos Artimuosiuose Rytuose gal net kaip niekur kitur išsitrynusi, o politinė retorika dažnai tėra labai tolimas konkrečių ketinimų ir veiksmų aidas.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |