Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ianas Buruma. Galingųjų silpnumas

2010 05 11

Ianas Buruma yra demokratijos ir žmogaus teisių srities profesorius. Jo naujausia knyga yra apie religiją ir demokratiją trijuose žemynuose. Elitas yra nuolat kritikuojamas kiekviename pasaulio kampelyje. Arbatos partijos aktyvistai garsiai šaukia ir niršta ant vadinamojo liberalaus elito Niujorke, Vašingtone ir Holivude. Europoje populistai demagogai daug kalba apie islamą. Tailando demonstrantai iš šalies kaimo apylinkių pasisako prieš karinį, socialinį ir politinį Bankoko elitą.

Pirmasis demokratijos principas yra, kad valdžia turi remtis viešu konsensusu, net jei jį sudaro ne daugiausia balsų gavusios partijos. Vis daugiau žmonių demokratinėse valstybėse jaučiasi neatstovaujami, sunerimę, pikti ir tada jie kaltina elitą. Šis fenomenas būdingas pasauliniu mastu, bet jo priežastys skiriasi priklausomai nuo šalies. Amerikos populizmas skiriasi nuo Tailando populizmo: Jungtinėse Valstijose svarbų vaidmenį vaidina kultūra ir rasė, o Tailande populistas milijardierius dosniai parėmė kaimo vietoves, todėl žmonės antrą kartą už jį balsavo iš dėkingumo.

O Europoje Europos Sąjungos (ES) galia, dažnai nekontroliuojama imigracija ir ekonominė globalizacija sukuria nacionalinės priklausomybės, taip pat reprezentavimo ir dalijimosi nacionalinėmis kultūromis jausmą. Demagogai smerkia daugiakultūrę terpę, įspėja apie islamo plėtros grėsmę Vakarams, be to, akcentuoja nacionalinio identiteto praradimo baimę.

Globalizacija kuria naujas turtingųjų ir vargšų klases ir šis faktorius uždega naujas populizmo formas, nesvarbu, kokie yra nacionaliniai skirtumai. Tuo pat metu moderniosios technologijos, be kurių globalizacija neįmanoma, naudojamos žmonėms mobilizuoti populistiniais tikslais.

Jungtinių Valstijų Arbatos partijos herojė Sarah Palin yra tarsi sukurta informacijos sferos – interneto tinklaraščių, radijo, televizijos. Ji perkėlė diskusijas iš spaudos į internetą ir sudrebino tradicinį elitą – laikraščių  redaktorius, politinių straipsnių autorius, akademikus, politikus. Kibernetinėje erdvėje nuomonę gali išreikšti visi. Tai demokratiška, bet žmonėms daug sunkiau atskirti melą nuo tiesos ar demagogiją nuo racionalių politinių debatų.

Iš dalies elitas gali kaltinti ir save. Imigracija į Europą yra netvarkinga, o tie, kurie skundėsi, buvo greitai pavadinti rasistais. Yra ir kitas populizmo bangos paaiškinimas. Tikroji problema, kad tradicinis elitas turi ne per daug, o per mažai galių. Pasitikėjimo politiniu elitu stygius susietas su įtarimais, todėl nėra racionalu, kad išrinktos vyriausybės neturi daug valdžios. Todėl iškyla stipri charizmatinių figūrų lyderystė. Jie žada susitvarkyti, pažaboti korupciją, ginti žmones nuo savanaudžių politikų, taip pat nuo užsieniečių, keliančių grėsmę keistais įpročiais ir religijomis. Tokie laikai kelia grėsmę demokratinėms vyriausybėms. Kad išrinkti politikai atgautų pasitikėjimą, turi rodyti daugiau valdžios.

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama ima vis labiau reguliuoti finansų rinkas. O štai ES turi būti demokratiškesnė ir tai yra iššūkis arba nacionalinės vyriausybės turi deleguoti mažiau galių Briuselio biurokratams. Be diskusijos demokratija yra pasmerkta.

Pagal 2010 m. gegužės 7 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (456)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (63)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (166)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras