Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Barry Eichengreenas. Istorinis Europos lošimas

2010 05 18

Paskutinės kelios savaitės buvo labiausiai stebinantis ir svarbiausias periodas per 11 euro egzistavimo metų. Pirmiausia prasidėjo Graikijos krizė, tada sekė jai finansinė pagalba. Vėliau krizė išplito į Portugaliją ir Ispaniją, o parama buvo 1 trilijonas dolerių. Pagaliau prasidėjo precedento neturintys įvykiai – Europos centrinis bankas įsigijo ispanų, portugalų, graikų ir airių obligacijas. Dar prieš mėnesį visa tai atrodė neįsivaizduojama. Paskutiniai Europos įvykiai buvo klaidingai numatyti. Manyta, kad Graikija bus išvaryta iš euro zonos, be to, ji bus padalyta į šiaurės ir pietų, o euras ar netgi visa Europos Sąjunga (ES) bus dezintegruota, nes Vokietija nusigręžia nuo projekto. Tačiau Europos lyderiai suprato, kad pralaimėtas lošimas gali per daug kainuoti. Be to, jų politinė karjera dabar priklauso nuo masinių lažybų.

Tas euro baigties prognozavimas buvo neteisingas dėl nesuprastos politikos prigimties. Euras yra Europos projekto simbolis. Jacques’as Delorsas, vienas jo architektų, bendrą valiutą pavadino Europos karūnos brangakmeniu ir jo atsisakymas prilygtų visos Europos integracijos projekto pralaimėjimui.

Tiesa, kad vokiečiai yra įsiutę dėl pagalbos Graikijai. Vokietijos kanclerės Angelos Merkel požiūris ir veiksmai formuojami visuomenės, kurioje ji gyvena, o ši priklauso nuo istorijos. Kas tiesa apie A. Merkel, tiesa ir apie Europą. Europiečiai dabar turi priversti savo monetarinę sąjungą veikti. Europa turi puikius bankų kreditus, centrinį banką, bet trūksta kitų elementų. Ir juos privalu greitai sukurti.

Pirma, Europai reikia stabilumo pakto, kuris turėtų galią. Tai įvyks, nes to siekia Vokietija. Kaip pasiūlė Europos Komisija, sustiprintas paktas turės griežtesnes deficito ribas įsiskolinusioms šalims. Išimtys ir lengvatos bus pašalintos. Vyriausybės turės leisti Komisijai iš anksto patikrinti jų biudžetų planus.

Antra, Europai reikia lankstesnių darbo rinkų. Jungtinių Valstijų pinigų sąjungoje sureguliavimas iš dalies pasiekiamas per darbo mobilumą. Europoje tai nelabai įmanoma padaryti dėl kultūrinių ir lingvistinių kliūčių. Europa turi pasikliauti atlyginimų lankstumu, kad padidintų nukentėjusių regionų konkurencingumą. Tai nėra įgyjama pertekliumi.

Trečia, euro zonai reikalingas bendras fiskalinis draudimas. Jai reikia mechanizmo laikiniems pervedimams į šalis, kurios tvarko savo finansus, bet yra krečiamos didelių neramumų. Tai nėra argumentas už Vokietijai baimę keliančią „pervedimų sąjungą“ – nuolatinius pervedimus šalims, tokioms kaip Graikija. Tai tinka kalbant apie laikiną paramą tokioms valstybėms kaip Ispanija, kuri buvo subalansavusi savo biudžetą prieš krizę, bet paskui ją sukrėtė ekonominio aktyvumo sumažėjimas ir nuosmukis.

Be to, jeigu Europa turi bendrą rinką ir valiutą, jai reikia ir bendro bankų reguliavimo. Tai yra sunkiai įveikiama ir labai ambicinga darbotvarkė, bet jos Europai reikia, kad priverstų pinigų sąjungą veikti.

Pagal 2010 m. gegužės 15 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (456)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (63)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (166)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras