Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Derybos dėl dujų tiekimo Baltarusijai nebuvo sėkmingos

2010 06 22

Nuo pirmadienio 10 val. ryto valstybės koncernas „Gazprom“ 15 proc. nuo planinio paros kiekio sumažino dujų tiekimą Baltarusijai. Taip buvo atsakyta į Minsko nenorą sumokėti susidariusią 200 mln. dolerių skolą.

Birželio 21 d. iš pat ryto Baltarusijos delegacija, kuriai vadovavo ekonomikos ministro pavaduotojas Aleksandras Filonovas, Maskvoje dar bandė tartis su „Gazpromo“ vadovais. Dujų milžino valdybos pirmininkas Aleksejus Mileris prezidentui Dmitrijui Medvedevui pranešė, kad Baltarusija „pripažįsta esanti skolinga už dujas, tačiau atsiskaityti siūlo mašinomis, įranga ir įvairiomis kitomis prekėmis.“

Pagal Rusijos įstatymus tarptautiniai atsiskaitymai gali būti vykdomi tik pinigais, užsienio valiuta, todėl D. Medvedevas pareiškė, kad „Gazpromui“ negalėtų būti sumokėta „nei pyragais, nei sviestu, nei sūriais, nei kitomis mokėjimo priemonėmis“.

Prezidento paklaustas, kokie būtų „Gazpromo“ veiksmai, A. Mileris atsakė, kad „pagal pasirašytą sutartį privalu pritaikyti dujų tiekimo ribojimą proporcingai skolos dydžiui“. D. Medvedevas nurodė pradėti šią procedūrą, tačiau taip pat raginti Baltarusijos partnerius vykdyti sutartį pagal kitiems kontragentams taikomus reikalavimus.

Pasak A. Milerio, „Gazpromas“ dujų tiekimą Baltarusijai mažintų po 15 proc. per dieną, kol tiekiamų dujų kiekis sumažėtų 85 proc.

Penktadienio vakarą Baltarusijos energetikos ministro pirmasis pavaduotojas Eduardas Tovpenecas buvo pareiškęs, kad „Gazpromas“ Minskui skolingas už Rusijos dujų tranzitą į Vakarų Europą tiek, kiek Baltarusija skolinga už dujas, taip pat prognozavo galimas Rusijos tranzito sankcijas Baltarusijos atžvilgiu.

Baltarusijos pareigūno pareiškimą „Gazpromo“ vadovai įvertino kaip nevykusį bandymą sukurti „nuošalės situaciją“. „Manyčiau, kad į iškilusias problemas reikėtų žiūrėti labai ramiai“, – žiniasklaidai sakė A. Mileris ir pabrėžė, kad dujų tiekimas Europai nenukentėtų, nes „yra techninių galimybių dujas tiekti per Ukrainą ir Lenkiją“. Be to, A. Mileris užsiminė, kad paskutiniu metu daugelis Europos valstybių mažina dujų importą.

„Gazpromo“ vadovas spėjo, kad Maskvos ir Minsko nesutarimai dėl atsiskaitymo už dujas gali užsitęsti ir kaimyninė valstybė dėl savo ekonomikos problemų galėtų tapti „chroniška skolininke“.

Pagal 2010 m. birželio 21 d. „Vzgliad“ informaciją parengė Geopolitinių studijų centras.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (105)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras