Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  H. Clinton Rusijos įtakos sferos šalyse

2010 07 08

Hillary Clinton turėjo daug tikslų apsilankyti Ukrainoje, Lenkijoje ir Kaukaze, tačiau du iš jų pasirodė ypač svarbūs. Iš vienos pusės, vizitas buvo skirtas atsikirsti kritikams, kurie mano, kad B. Obamos administracija nedaro pakankamai, kad išspręstų demokratijos problemas Maskvos įtakos sferos šalyse. Iš kitos pusės, toms valstybėms užtikrinta Amerikos parama. Valstybės sekretorės apsilankymas vyksta Vašingtonui atnaujinus bendrus abipusius įsipareigojimus su Maskva. Tai politika, žinoma „perkrovimo“ vardu. Kelionė vaizduojama kaip demokratijos turas, Jungtinių Valstijų interesas matyti stipresnes ir laisvesnes visuomenes.

H. Clinton svarbiausią pranešimą skaitė Lenkijoje. Ji priminė Vinstono Čerčilio įspėjimą prieš 65 metus, kad Europoje nusileido geležinė uždanga. „Mes turime būti atsargūs dėl geležinio blogio, kuriuo vyriausybės pasaulyje lėtai spaudžia pilietinę visuomenę ir žmonijos dvasią“, – sakė valstybės sekretorė. Ji turėjo galvoje Zimbabvę, Kongo Demokratinę Respubliką, Etiopiją, Kubą, Egiptą, Iraną, Venesuelą, Kiniją, o ypač – Rusiją. Šie žodžiai buvo susieti ir su Azerbaidžanu – vieta, kurią Europos žmogaus teisių grupės kaltina sodinant į kalėjimą žurnalistus ir tinklaraščių autorius. Čia H. Clinton apie demokratiją kalbėjo pabrėždama ne neigiamus, o teigiamus dalykus. Ji paminėjo nuteistuosius, bet nerodė pirštu. „Dar reikia daug dirbti“, – sakė H. Clinton. Azerbaidžane pagrindinis dėmesys buvo skiriamas ne Rusijai, o Afganistanui. Ji aplankė Baku, kad atkurtų užšaldytus santykius su svarbia tranzito šalimi.

Daug Jungtinių Valstijų karių ir įrangos per Azerbaidžaną nuo 2001 m. pasiekdavo Afganistaną. Gruzija ten taip pat siuntė savo karius ir čia valstybės sekretorė elgėsi atsargiai, ji pagyrė prezidento M. Saakašvilio valdžios pastangas sustiprinti demokratiją. „Gruzija daug pasiekė per paskutinius kelerius metus, gerindama gyvenimo standartus, mažindama korupciją, kurdama ir reformuodama ekonomiką“, – sakė spaudos konferencijoje.

Tačiau analitikai teigia, kad Amerika neturėtų ignoruoti demokratijos problemų. Atsiranda savotiškas pasakojimas, kuriame Jungtinės Valstijos nekritikuoja Gruzijos nenuolatinio kelio į demokratiją. H. Clinton pakartojo, kad Jungtinės Valstijos netiki įtakos sferomis, bet stengėsi išlaikyti balansą, kad tiek provakarietiškos jėgos Ukrainoje ir Gruzijoje būtų laimingos, tiek nenuliūdinta Maskva. Ukrainoje H. Clinton pasakė prezidentui Viktorui Janukovičiui, kad galimos narystės NATO durys išlieka atviros.

Tbilisyje H. Clinton nuėjo dar toliau. Ji pasakė, kad Rusijos pajėgų buvimas Gruzijos separatistinėse teritorijose (Pietų Osetijoje ir Abchazijoje) yra „okupacija“, o šis žodis – tarsi muzika Gruzijos ausims. H. Clinton vizitas turėjo tapti delikačiu subalansavimo aktu, patenkinančiu sąjungininkus prie Rusijos sienos ir nenuviliančiu Maskvos.

Galų gale valstybės, kurias ji aplankė, gavo tam tikrą garantą ir nuraminimą, tačiau iš esmės visus išlaikyti laimingus bus sunku ir Jungtinės Valstijos tai žino.

Pagal 2010 m. liepos 6 d. BBC informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (186)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (144)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras