Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Josephas S. Nye. Ar ekonominė galia pakeitė karinę?

2011 06 10

Pasibaigus Šaltajam karui, kai kurie žinovai paskelbė, kad geoekonomika pakeitė geopolitiką. Jei ekonominė galia taptų sėkmės raktu pasaulio politikoje, tai būtų pokytis, kuris, daugumos žmonių nuomone, nuvestų į pasaulį, kuriame dominuoja Vokietija ir Japonija.

Kai kurie Kinijos augimą interpretuoja kaip svarbų ir esminį poslinkį link visuotinės jėgų pusiausvyros, neatsižvelgdami į karinę galią. Jie teigia, kad dominuojanti ekonominė galia greitai tampa dominuojančia karine galia, bet pamiršta, kad Jungtinės Valstijos 70 metų buvo didžiausia ekonomika iki tapdamos karine supervalstybe.

Politikos stebėtojai ilgai diskutavo, kas svarbiausia – ekonominė ar karinė galia. Marksistinė tradicija apibūdina ekonomiką kaip esminę galios struktūrą, o XIX a. liberalai tikėjo, kad auganti tarpusavio priklausomybė prekyboje ir finansuose pavers karą pasenusiu.

Karinė galia reikalauja klestinčios ekonomikos, tačiau kurie resursai (ekonominiai ar kariniai) generuoja daugiau galios šiuolaikiniame pasaulyje, priklauso nuo konteksto. Be to, daug svarbių klausimų, pvz., finansinio stabilumo ar klimato kaitos, karinė jėga paprasčiausiai neįveikia.

Šiuo metu Kinija ir JAV yra itin ekonomiškai priklausomos viena nuo kitos, tačiau dauguma analitikų nesupranta, kokias implikacijas tai gali turėti galios politikoje. Kinija gali parklupdyti JAV, grasindama parduoti savo dolerio holdingus, tačiau taip elgdamasi ji sumažintų ne tik savo resursų vertę, bet ir pastatytų į pavojų JAV pasiūlą Kinijos importui, o tai sumažintų darbo vietų skaičių ir kiltų nestabilumas Kinijoje. Sprendžiant, ar ekonominė tarpusavio priklausomybė generuoja galią, reikia atsižvelgti į asimetrijų balansą. Šiuo atveju tai primena „finansinio teroro balansą“.

Ekonominiai resursai gali generuoti „minkštosios“ galios elgseną, o karinė jėga – „kietosios“. Sėkmingas ekonominis modelis ne tik finansuoja karinius išteklius, reikalingus „kietosios“ galios pratyboms, tačiau kartu gali paskatinti kitas valstybes sekti tokiu pavyzdžiu. ES „minkštoji“ galia po Šaltojo karo ir dabartinė Kinija didele dalimi priklauso nuo savo ekonominių modelių sėkmės.

Ekonominiai ištekliai tampa vis svarbesni šiame amžiuje, tačiau būtų klaidinga nurašyti karinės galios vaidmenį. Nors karinės jėgos panaudojimo ar jos panaudojimo grėsmės tikimybė yra mažesnė nei ankstesnėse epochose, didelis karo poveikis verčia racionalius veikėjus įsigyti brangų karinį draudimą. Jei Kinijos „kietoji“ galia gąsdina jos kaimynes, jos greičiausiai ieškos apsidraudimo politikos, kurios, tikėtina, pagrindiniu tiekėju taps JAV.

Kai kurie analitikai teigia, kad karinė galia yra tiek ribotai naudinga, kad nebėra galutinis matavimo vienetas, tačiau tai nereiškia, kad ji prarado savo naudą. Yra daugiau situacijų ir kontekstų, kuriose sudėtinga panaudoti karinę jėgą, tačiau ji išlieka gyvybiniu galios šaltiniu.

Iš tiesų metaforiškai karinė galia užtikrina tam tikrą saugumo laipsnį kaip deguonis kvėpavimą: menkai pastebima, kai jo nebepakanka. XXI a. karinė galia neturės tokios naudos valstybėms kaip XIX ir XX a., bet išliks lemtingu galios komponentu pasaulio politikoje.

Pagal 2011 m. birželio 6 d. http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (513)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras