|
Dani Rodrikas. Ar Graikija susitvarkys?
2011 06 14

Graikija laimėjo truputį laiko, gavusi naują finansinės paramos paketą, bet vis dar neišlipo iš sunkumų duobės. Dar paaiškės, ar taupymo politika, kurią premjeras George`as Papandreou ir jo vyriausybė pažadėjo, išties bus politiškai priimtina ir stabili bei tvari. Istorija teikia pagrindo skepticizmui. Kai demokratinėje valstybėje finansų rinkų ir užsienio kreditorių poreikiai susiduria su darbininkų, pensininkų ir visos viduriniosios klasės reikmėmis, kyla klausimas, kas tars paskutinį žodį, ar tai bus vietiniai gyventojai.
D. Britanijos pasitraukimas iš aukso standarto pinigų sistemos 1931 m. išlieka istoriniu orientyru. Buvo padaryta klaida atkuriant aukso paritetą tuo metu, kai ekonomika buvo labai nekonkurencinga, o D. Britanija jau kelerius metus kovojo su defliacija bei augančiu nedarbu. Tokios pramonės šakos kaip anglies ir plieno pramonė bei laivų statyba buvo smarkiai sukrėstos, konkurencija dėl darbo tapo nevaldoma. Kai nedarbo lygis pasiekė 20 proc., Anglijos bankas buvo įpareigotas išlaikyti dideles palūkanų normas, kad būtų išvengta aukso nuotėkio. Galų gale didėjantis finansų rinkų spaudimas privertė šalį pasitraukti iš tokios pinigų sistemos.
Tai nebuvo pirmas kartas, kai finansinis sąžiningumas privertė ekonomiką kentėti. Skirtumas tik tas, kad D. Britanija buvo gana demokratiška visuomenė: darbininkų klasė buvo susivienijusi, balsavimo teisė taip pat išplėtota nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos, žiniasklaida viešino prastą eilinių žmonių ekonominę padėtį, net ir socialistinis judėjimas laukė savo eilės. Centriniai bankai ir politiniai vadovai suprato, kad nebegali ir toliau likti priklausomi nuo ekonominio nuosmukio ir didelio nedarbo pasekmių. Dar svarbiau yra tai, kad tokią padėtį taip pat suprato investuotojai. Kai finansų rinkos pradeda ginčyti valdžios įsipareigojimų fiksuotiems valiutų kursams patikimumą, jos tampa nestabilumą kurstančia jėga. Menkiausia užuomina, kad reikalai klostosi iškreiptai, ir investuotojai bei indėlininkai susirenka akcijas ir pasiima iš tokios valstybės savo kapitalą. Taip galima pagreitinti netgi valiutos žlugimą.
Panašus scenarijus susiklostė Argentinoje 1990 metų pabaigoje. Pagrindinis dalykas Argentinos ekonominėje strategijoje po 1991 metų buvo Pakeičiamumo įstatymas, kuris legaliai susiejo pesą su Jungtinių Valstijų doleriu kursu vienas su vienu ir uždraudė kapitalo srautų apribojimus.
Galbūt yra ir kitas kelias. Aptarkime Latviją, kuri dabar patiria panašių ekonominių sunkumų. Latvijos ekonomika sparčiai augo nuo prisijungimo prie Europos Sąjungos (ES) 2004 metais. Dėl visuotinės finansų krizės ir staigaus kapitalo srautų pasikeitimo 2008 metais Latvijos ekonomika atsidūrė labai sunkioje padėtyje. Skolinimo ir nuosavybės kainos krito, nedarbas pakilo iki 20 proc., bendrasis vidaus produktas (BVP) 2009 m. sumažėjo 18 proc. 2009 m. sausį šalis patyrė pirmas riaušes po Sovietų Sąjungos žlugimo. Latvija turėjo fiksuotus valiutų kursus ir laisvus kapitalo srautus kaip ir Argentina per anksčiau minėtą krizę. Latvijos valiuta buvo susieta su euru nuo 2005 metų, tačiau, skirtingai nuo Argentinos, Latvijos politikai sugebėjo išsiversti be valiutos devalvavimo ir kapitalo kontrolės įvedimo.
Latvijos kovos su ekonomine krize veiksmais pradėta pasitikėti visoje ES, nors ekonominės ir politinės sąnaudos buvo labai didelės. Kyla klausimas, ar Graikija bus naujoji Argentina, ar Latvija? Šios šalies ekonomika neteikia vilčių. Valstybė daug skolinasi, vidaus paklausa išlieka vangi, o struktūrinės reformos stringa.
Pagal 2011 m. birželio 10 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |