Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Markas Roe. Amerikos kapitalizmo ypatybės

2011 06 22

Pasaulyje, kai lyginamas kapitalizmas su socializmu, Jungtinės Valstijos laikomos tarsi kapitalizmo pavyzdžiu. Ten valstybės nuosavybė yra nedidelė ir net jos buvimas dažnai laikomas nukrypimu nuo normos. Vyriausybė mažiau kišasi į ekonomiką negu kitose pažengusiose valstybėse ir pagrindinės socialinės programos, pvz., visuotinė sveikatos priežiūra, ten nėra taip įsitvirtinusios kaip kitur. Tačiau ne tik minėtąsias dimensijas turime apsvarstyti, kad nuspręstume, kiek kapitalistinės yra Jungtinės Valstijos. Juk kilus konfliktui tarp kapitalo turėtojų ir vadybininkų tikslų daug priklauso nuo to, kas laimi.

Remiantis tokiu požiūriu, Amerikos kapitalizmas tampa dar neapibrėžtesnis. Amerikos įstatymai suteikia daugiau galios vadybininkams ir įmonių direktoriams negu akcininkams. Pavyzdžiui, akcininkai negali nurodinėti direktoriams, ką daryti: skolintis daugiau pinigų, plėsti verslą ar uždaryti nuostolingai dirbančią įmonę. Įstatymas yra aiškus: korporacijos direktorių valdyba, o ne akcininkai lemia svarbiausius sprendimus versle.

Naivuoliai galėtų pasakyti, kad minėtos taisyklės yra iš esmės tik popieriuje, nes akcininkai gali tiesiog išsirinkti naujus direktorius, jeigu esamieji dėl vienokių ar kitokių priežasčių yra netinkami. Kadangi akcininkai gali rinkti vadovus, galima pamanyti, kad jie ir valdo įmonę. Taip būtų galima patikėti, jeigu amerikiečių bendra nuosavybė būtų didelė ir efektyvi, pagrindiniams akcininkams turint, pvz., 25 proc. bendrovės akcijų. Panašiai yra daugelyje kitų pažengusių valstybių, kur šeimos, fondai ar finansinės institucijos turi daugiau tokios valdžios didelėse įmonėse.

Tačiau Jungtinių Valstijų įmonių nuosavybė nėra tokia, o vadovų rinkimų procedūra taip pat skiriasi. Nuosavybė didelėse amerikiečių įmonėse yra išskaidyta. Įmonių direktorių rinkimai Amerikoje brangūs. Paprastai direktoriai, einantys pareigas, iškelia kandidatais save ir bendrovė apmoka jų rinkimų išlaidas. O jeigu kandidatą kelia akcininkas, tada jis turi apmokėti rinkimų sąnaudas. Taigi konkurencingų rinkimų yra nedaug, juos laimi ir anksčiau pareigas ėję vadovai, vadinasi, jie ir lieka valdžioje. Įmonės ir jų vadybininkai yra priklausomi nuo konkurencingų rinkų ir kitų apribojimų, bet ne nuo akcininkų.

Vadinasi, Jungtinės Valstijos yra ne tiek kapitalistinės, kiek priklausomos nuo vadybininkų. Būtent jie pateikia galutinius sprendimus. Galbūt tai yra gerai. Kartais jų ir akcininkų interesai sutampa, bet kai jie nesutampa, amerikiečių įmonės susilpnėja. Kalbant apie kapitalizmą versussocializmą, mes žinome, kurioje pusėje yra Jungtinės Valstijos. Tačiau kalbant apie vadybininkus versus kapitalo savininkus, Jungtinės Valstijos linksta į vadybinę, o ne kapitalistinę pusę.

Pagal 2011 m. birželio 20 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (513)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras