Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ana Širiajevskaja ir Katerina Čursina. „Gazpromas“ Baltijos dugnu pumpuoja dujas

2011 09 12

Rugsėjo 6 d. Rusijos koncernas „Gazprom“ paleido dujų srautą naujo, jūrinio dujotiekio atšaka.  „Nord Stream“ – tai pirmas vamzdynas, kuris tiesiogiai sujungė Rusiją ir ES valstybes, bet aplenkia Ukrainos teritoriją.

„Ukrainos ir Rusijos konfliktai dėl dujų kainų bei skolų žlugdė tiekimą į Europą, todėl „Gazpromas“ ieškojo alternatyvių maršrutų. „Nord Stream“ <...> susilpnintų Ukrainos derybininkų pozicijas“, – rašo leidinys „Business Week“. Katerina Jafimova, atstovaujanti  Oksfordo energetikos studijų institutui, spėja, kad per derybas, įvyksiančias ateinančią žiemą, skirtingas kainų vertinimas net galėtų sužlugdyti Rusijos ir Ukrainos dujų tiekimo susitarimus.

„Mes lėtai ir užtikrintai atsisakome tranzito šalių diktato“, – paskelbęs apie technologinių dujų tiekimą, akcentavo Rusijos premjeras Vladimiras Putinas. Spalį „Nord Stream“ dujotiekis pradės veikti komerciniu režimu.

Praėjusią žiemą dujų kainos Europoje (jas iš esmės diktuoja Didžiosios Britanijos National Balancing Point) buvo didžiausios, palyginti su tomis kainomis, kurios galiojo nuo 2008 metų spalio. Specialistai tai sieja su priklausomybe nuo kuro importo, netikrumu dėl tiekimo ir nuogąstavimais dėl kainų svyravimo.

Šių metų gegužę „Gazpromo“ valdybos pirmininkas Aleksejus Mileris pranešė, kad iki 20 mlrd. kubinių metrų  per Ukrainą transportuojamų dujų gali būti nukreipta į dujotiekio „Nord Stream“ vamzdžius, todėl Kijevo investicijų bendrovės „Dragon Capital“ analitikas Denisas Sakva prognozuoja, kad Ukraina kitais metais netektų apie 550 mln. dolerių galimų tranzito pajamų.

„Business Week“ pabrėžė, kad Ukraina su „Gazpromu“ derasi, kad būtų pakeista kainų skaičiavimo metodika ir būtų sumažintas „kontraktinių dujų kiekis“, kurį privalu pirkti iš Rusijos.

Pagal 2011 m. rugsėjo 6 d. „InoPressa“ informaciją parengė Geopolitinių studijų centras.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (513)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras