Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Abchazijos pripažinimas artėja žingsnis po žingsnio

2011 09 15

Beveik po dviejų dešimtmečių bergždžių tarptautinio pripažinimo paieškų Abchazija, mažytis sukilėlių regionas buvusioje sovietinėje Gruzijos Respublikoje, vis dėlto surado neįprastą sąjungininką. Domino varžybos yra rimtas verslas Abchazijos sostinės Suchumio krantinėje, kuri anksčiau buvo dar sovietų mėgstama atostogų vieta prie Juodosios jūros. Spalį Abchazija rengs pasaulio domino čempionatą savo sostinėje Suchumyje. Šalis tikrai nusipelno pagarbos kaip svarbi galia tarp pasaulio domino varžybų entuziastų, nors yra tiek drabstoma purvais, tiek liaupsinama. Netgi prieš tai, kai Rusija tapo pirmąja valstybe, 2008 metų rugpjūtį  pripažinusia šią teritoriją suverenia, Tarptautinė domino federacija, organizuojanti domino varžybas visame pasaulyje, pasipriešino Gruzijos protestams ir Abchazija tapo visaverte federacijos nare.

Garbė, paprastai skiriama Jungtinių Tautų (JT) narėms, atspindi šio nedidelio regiono meistriškumą žaidžiant domino, nors šachmatai ir šaškės yra labiau paplitę. Praėjusiais metais 25 šalių narių federacija Las Vegase vienbalsiai pasirinko Abchaziją. Ir nebuvo svarbu, kad tik keturios valstybės (dvi iš jų mažytės Ramiojo vandenyno salos) pasekė Rusijos pavyzdžiu ir pripažino Abchazijos nepriklausomybę. Vis tiek spalį Abchazijoje susirinks domino garsenybės.

„Mums labai svarbu ne tik pats varžybų faktas, – sakė žurnalistas ir domino entuziastas Abchazijoje Ruslanas Tarba. Per čempionatą žmonės pas mus atvyks ir galės pamatyti, kad nesame laukiniai, laipiojantys po palmes ir visur su savimi besinešiojantys ginklus. Mums svarbiausia, kad žmonės įsitikintų, jog Abchazija buvo, yra ir bus atvira ir draugiška šalis“. Ši valstybė didžiuojasi natūraliu gamtos grožiu, yra prie Juodosios jūros ir atrodo tinkama bet kokiems tarptautiniams čempionatams.

Praėjo beveik 20 metų nuo to laiko, kai Abchazijos sukilėliai išstūmė Gruzijos karius viename kruviniausių konfliktų nuo Sovietų Sąjungos žlugimo. Pastatai Suchumyje išlieka suvarpyti kulkų. Keletas senų viešbučių ir restoranų vis dar tebėra sugriauti, o sudegintas buvusios vyriausybės pastato stogas yra kaip kovų žiaurumo paminklas. Kalašnikovų garsas čia pasigirsdavo dažnai, kol buvo pakeistas kitu garsu, atsirandančiu, kai ant stalų žaidžiamas domino. Dažnai atskirti nuo pasaulio abchazai ėmė propaguoti domino, kuris buvo jų vaistas nuo apatijos. Yra žmonių, manančių, kad šis žaidimas yra Abchazijos ginklas kovojant dėl legitimumo.

„Po Abchazijos išgyvento karo kiekvienas mūsų žingsnis į priekį, susijęs su domino ar kitomis sritimis, yra labai svarbus“, – teigė Abchazijos domino federacijos prezidentas Arturas Gabunia.

„Jie yra labai kovingi“, – sakė Nacionalinės Jungtinių Valstijų domino federacijos prezidentas Manuelis Oquendo. Jis lankėsi Abchazijoje praeitais metais, kad įvertintų, ar gali jie suorganizuoti tokį renginį. „Paprastai domino yra populiariausias Lotynų Amerikoje, todėl buvau nustebintas matydamas jį žaidžiant prie Juodosios jūros. Tai mane labai nudžiugino“, – sakė federacijos prezidentas.  Po politinės ir ekonominės izoliacijos metų nedarbas Abchazijoje yra didelis, todėl nemažai žmonių turi laisvo laiko. Kiekvieną dieną pražilę karo veteranai ir madingai apsirengę jauni vyrai susirenka įvairiose vietose su cigaretėmis ir karšta kava ir valandų valandas žaidžia domino. Varžybos yra kovingos, todėl dykinėtojams ar apgavikams nėra ten ką veikti.

Gruzija, laikanti Abchaziją savo suverenios teritorijos dalimi, atrodo supykusi dėl čempionato. Tarptautinės domino federacijos pareigūnai paminėjo, kad Gruzijos atstovai kreipėsi į juos net keletą kartų, bandydami įtikinti perkelti renginį kitur, tačiau Abchazijos pareigūnai patikino, kad čempionatas nenuvils. Organizatoriai tikisi daugiau negu 200 žaidėjų iš daugybės valstybių, taip pat ir Jungtinių Valstijų. Abchazijos vyriausybė, kuri yra labai priklausoma nuo Rusijos paramos, pranešė, kad čempionui paskirs 100 tūkst. dolerių piniginį prizą. Tai yra didžiausia suma tokių renginių istorijoje.

Neaišku, ar sprendimas skirti Abchazijai tokį pripažinimą padės domino entuziastams pasiekti ir  tarptautinį pripažinimą. Po čempionato Suchumyje Tarptautinės domino federacijos pareigūnai planuoja vėl pradėti ilgalaikę kampaniją, kad domino taptų olimpine sporto šaka.

Pagal 2011 m. rugsėjo 8 d. „The New York Times“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (513)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras