Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Meilė be atsako? Aiškinant Vokietijos susižavėjimą B. Obama

2012 12 01

Vokietijos piktdžiuga neturi ribų, ypač kalbant apie Jungtines Valstijas. Ji vis dar išlaiko vaikišką susižavėjimą išrinktuoju prezidentu Baraku Obama, nors tai beveik neturi politinio pagrindo. Priežastys daugiau psichologinės, rašoma „Spiegel Online International“. Kyla klausimas, ar „dar ketveri metai“ lygu „ketveri išsigelbėjimo ir atokvėpio metai“. Juk atsiranda pastebimų ženklų, sufleruojančių vis sudėtingesne tampančią padėtį, pradedant nuo prastos gatvių ir tiltų padėties, pasenusių elektros tinklų ir baigiant amerikiečių antsvoriu ar net nutukimu. Vokietija slapta nori pamatyti parklupdytą Ameriką ir įrodyti, kas yra palaima gyventi Vokietijoje. Ir ne tik dėl reguliariai remontuojamų magistralių ar nedaug vandens sunaudojančių skalbimo mašinų.

Tačiau prieš Ameriką nukreipta kritika dažnai būna šiek tiek vaikiška. Žmonės tiesiog nori numesti slegiančias emocijas kitiems. Juk Jungtinės Valstijos – nuolat ant prarajos slenksčio. Jau 1970-aisiais šalis buvo neva pasmerkta, dar prieš ateinant į valdžią tokiems žmonėms kaip Ronaldas Reiganas (Ronald Reagan) ar Džordžas V. Bušas (George W. Bush). Bet juk Amerika parklupdė komunizmą, grojo pirmu smuiku interneto amžiuje ir keliskart keitė kapitalizmo sampratą. Realybė tokia, kad ketvirtadalis viso pasaulio turto vis dar sukuriamas Jungtinėse Valstijose. Jos tebeturi didžiausią karinę galią pasaulyje ir, ko gero, tebeturės, nepaisant kalbų apie daugiapoliškumą.

Juk Jungtinės Valstijos – milijonų žmonių dažniausiai pasirenkamas kelionės tikslas. Ir, jei galėtų, dauguma jų pasirinktų gyvenimą Niujorke ar Kalifornijoje, o ne kokiame nors Vokietijos mieste. Kalbant apie vokiečių paramą B. Obamai per prezidento rinkimus (net 93 proc. vokiečių būtų jį palaikę), ji turi savo potekstę. Tie žmonės jam yra dėkingi už pagarbų toną, todėl atleidžia prezidentui net Gvantanamo skandalą.

Dienraštis „Süddeutsche Zeitung“ pažymi, kad Europai geriau sekasi bendradarbiauti su Jungtinių Valstijų prezidentais respublikonais, nes jie daugiau dėmesio skiria aljansų įsipareigojimams. B. Obama interesų Europoje neturi, jo žvilgsnis krypsta į Aziją. Vis dėlto supergalybės, metams bėgant, taip lengvai neišnyksta ir nedingsta. Tam reikia dešimtmečių, jei ne šimtmečių. Todėl verdiktas nebus greitas. Pražūties pranašai gali ir toliau tikėtis.

Pagal 2012 m. lapkričio 9 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (34)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (97)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras