Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Jungtinės Valstijos ir Kinija: panašumai skirtingume

2012 12 19

Šių metų lapkritis buvo lyderių pokyčių pasaulyje laikas, kai Xi Jinpingas atėjo į valdžią Kinijoje, o Barackas Obama perrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu. Pokyčiai atskleidė didžiulius dviejų valstybių politinių sistemų skirtumus. Vis dėlto nacionalinės plėtros tikslai panašūs: siekiama piliečių gerovės, socialinės lygybės, aplinkos tvarumo. Greiti socialiniai, technologiniai ir aplinkos apsaugos politikos pokyčiai – iššūkis abiem šalims, nes reikalingos svarbios reformos. Valstybių lyderiai reformoms naudoja ribotus resursus, nereikėtų pamiršti ir visuotinio tarpusavio priklausomybės konteksto bei prekybos varžybų.

Jungtinėse Valstijose gana gerai veikia rinkos, teismai, todėl svarbiau ne institucinės, bet politinės reformos tokiose srityse kaip silpna fiskalinė padėtis, pajamų ir turto nelygybė, nedarbas, sveikatos priežiūra, infrastruktūra.

Kinijai svarbiausia, kad institucinės reformos prisidėtų prie ekonomikos augimo ir efektyvumo, būtų mažinama socialinė nelygybė, pažabojama korupcija. Šalis tampa vis labiau urbanizuota, vyresnio amžiaus vidutinių pajamų visuomene, todėl iššūkis naujai valdžiai ne tik darbo vietų kūrimas, sveikatos priežiūra, socialinis saugumas, bet ir efektyvesnis valdymas, stabdžių ir atsvarų politinės sistemos įdiegimas.

Abi valstybės susiduria su įvairių interesų grupių pasipriešinimu reformoms. Jų problemos – tarsi viena kitos veidrodžio atspindžiai. Jungtinėms Valstijoms stinga investicijų į infrastruktūrą, o Kinijai – balanso tarp valstybinio sektoriaus ir privačios nuosavybės.  

Jungtinėse Valstijose auga fiskalinis deficitas, o Kinijoje vienpartinė sistema užtikrina ekonomikos augimą, bet valstybė stringa nesuvaldomos korupcijos ir didžiulės biurokratijos gniaužtuose, o tai riboja kūrybiškumą ir inovacijas.

Kinija ir Jungtinės Valstijos gali pasimokyti iš bendrų silpnųjų vietų. Abi šalys ieško kelių, kuriais valstybė papildytų rinką, o ne būtų supriešinamos. Be to, reikalingas balansas tarp trumpalaikių ir ilgalaikių interesų. Galiausiai lygios galimybės tampa dar svarbesnės už kovą su korupcija. Kinijos atveju itin svarbu sustiprinti teisines institucijas, kurios apgintų nuosavybės teises.

Taigi abiejų šalių lyderiai ir jų administracijos turės nemažai iššūkių, kad valstybės ir toliau žengtų plėtros keliu. Daug kas priklauso nuo monetarinių, fiskalinių, struktūrinių, institucinių ir reguliavimo politikų. Jos skirtingos, bet vienija užduotis – atkaklus užsibrėžtų tikslų siekimas.

Pagal 2012 m. gruodžio 14 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (35)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (101)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras