Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ar tikrai sumažėtų Baltarusijos krovinių Baltijos uostuose? (1)

2012 12 27

Lapkričio 9 d. Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, susitikęs su Leningrado srities gubernatoriumi Aleksandru Drozdenka, pranešė, kad Minskas numatė daugiau krovinių gabenti ne per Lietuvos ir Latvijos jūros uostus, o per Rusijos Leningrado srityje esančius uostus. Ekspertai mano, kad tai realu, ir minėtų planų įgyvendinimas priklausytų nuo ekonominės naudos, politinių argumentų.

Baltarusijos planams jau pritarė Rusijos Federacijos vadovas. Beliko susitarti Rusijos ir Baltarusijos geležinkelininkams. „Turime dėti maksimalias pastangas, kad būtų nustatyti sąžiningi tarifai“, – pasakė gubernatorius A. Drozdenka.

Šiuo metu baltarusiai daugiausia naudojasi Klaipėdos ir Ventspilio Baltijos jūros uostais. Baltarusijos krovinių tranzitas lietuviams ir latviams sudaro trečdalį viso krovinių gabenimo.

Pasak A. Lukašenkos, Baltarusija atsidūrė tranzitinių kelių tarp Rytų ir Vakarų sankryžoje, o Leningrado sritis garsėja savo stipriausiu transporto ir logistikos potencialu, turi net keturis jūrų uostus. „Mus tai domina dėl galimybės įgyvendinti bendrus tranzito projektus, įskaitant abipusį prekių perkrovimą į trečiąsias šalis jūrų ir sausumos keliais“, – pareiškė Baltarusijos vadovas.

Tačiau Lietuvos ir Latvijos vadovai nemano, kad Leningrado srityje veikiantys uostai pasirengę gerokai padidinti gabenamų krovinių srautą, o kiti uostai dar statomi. Politologas Raimundas Lopata irgi abejoja, ar  pasikeistų Baltarusijos krovinių vežimo kryptis. Lietuvis priminė, kad Baltarusijos ir Baltijos uostų sudarytos paslaugų teikimo sutartys galioja ir kitiems metams, be to, Baltarusija yra sunkiai prognozuojama šalis, nes nuolat balansuoja tarp Europos Sąjungos ir Rusijos.

Kitos nuomonės laikosi baltarusis ekonomistas М. Radkievičius. Jis teigia, kad Leningrado srities uostai senokai pasirengę priimti Baltarusijos krovinius. Ust Lugos uostas ir kai kurie kiti Rusijos uostai seniai žvalgosi sutarčių su baltarusiais. Siekiant jas sudaryti numatomos įvairios lengvatos, kurių Baltarusijai negalėtų pasiūlyti Lietuva ir Latvija.

Kol kas sunku prognozuoti, ar Baltarusija pakeistų savo krovinių gabenimo kelius. Tokių abejonių yra ir todėl, kad išties nemaža Baltarusijos valstybės projektų taip ir nebuvo įgyvendinta.

Pagal 2012 m. gruodžio 16 d. MONEYJOURNAL informaciją parengė Geopolitinių studijų centras.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (34)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (96)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras