Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ar euro krizė baigėsi?

2013 02 06

Finansų krizės linkusios staiga prasidėti ir netikėtai baigtis. Prieš trejus metus prasidėjo euro krizė ir čia svarbų vaidmenį suvaidino Graikijos finansinės (ir ne tik) problemos. Nuo 2012-ųjų pabaigos situacija tarsi tapo ramesnė. Kyla klausimas, ar tai galėtų reikšti, kad krizė baigėsi.

Pagal įprastus finansų krizių standartus, treji metai – ilgas laikotarpis. Praėjus metams po banko „Lehman Brothers“ žlugimo 2008-ųjų rugsėjį, pasitikėjimas Jungtinių Valstijų finansų sistema buvo atkurtas ir atsirado atsigavimo ženklų. Taigi, ar pagaliau ir euro zona pasiekė kaitos arba virsmo tašką?

Per tuos trejus metus buvo daug kovų: dėl Graikijos, Airijos, Ispanijos, Italijos ir kitų valstybių. Europos Sąjungos (ES) „finansų karžygiai“ išseko, daug politikų prarado pasitikėjimą, grėsė euro zonos suirimas. Dabar į Pietų Europą pamažu grįžta kapitalas, realybe tampa bankų sąjunga, peržiūrima daug politikos krypčių, Europos centrinis bankas (ECB) atsakingas už euro zonos integralumą. Be to, Vokietijos kanclerė Angela Merkel apsilankė Atėnuose ir nutildė balsus, kad Graikijai metas trauktis iš euro zonos.

Ateityje taip pat laukia nemenki iššūkiai, nes politika ne visada žengia koja kojon su ekonomika ar rinkų plėtra. Nuotaikos Niujorko ar Honkongo biržose gali pagerėti, o Madrido ir Atėnų gatvėse – pablogėti. Iš tikrųjų ekonominė ir socialinė situacija Pietų Europoje dar keletą metų išliks niūri, o gali laukti ir visas „prarastas dešimtmetis“ su daug politinės rizikos ir vis tolstančiu ekonomikos atsigavimu. Politinė suirutė bet kurioje Pietų Europos valstybėje mestų abejonių šešėlį ant euro zonos ateities. Takoskyra tarp Prancūzijos ir Vokietijos konkurencingumo taip pat kelia nerimą.

Dar viena problema – konsensuso Europoje stoka. Šiaurėje ir Pietuose ta pati krizė traktuojama ir interpretuojama skirtingai, nevienodai aiškinamos jos priežastys. Įvairiais būdais stengiamasi išvengti blogiausio scenarijaus. Kitais žodžiais tariant, Europa labai nori išlikti, bet jai stinga bendro tikslo.

Vis dėlto tai nereiškia, kad euras žlugs. Abejonės netgi suteikia motyvacijos kliūtims įveikti. Tiesa, Europos lyderiai dažnai nepasinaudoja galimybe parodyti, kad euras yra kertinis akmuo, skirtas klestinčiai, lanksčiai ir darniai sąjungai, turinčiai progą vesti į priekį visą žemyną.

 Pagal 2013 m. vasario 1 d. portalo http://www.project-syndicate.or/g informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (102)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (139)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras