Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Josephas S. Nye. Informacijos revoliucija tampa politine (1)

2013 02 13

Antrąsias Arabų pavasario metines Egiptas pažymėjo riaušėmis Tahriro aikštėje. Dėl to nemažai analitikų išsigando, kad jų optimistinės prognozės, išsakytos 2011-aisiais, nepasiteisina. Problemos dalis – lūkesčiai – buvo vertinami trumpojo laikotarpio kontekste. Vietoj Arabų pavasario vertėjo kalbėti apie arabų revoliucijas, nes tai leistų realistiškiau įvertinti padėtį. Revoliucijos vyksta dešimtmečius, o ne kelis metų laikus ar metus.

Prisiminkime Prancūzijos revoliuciją, prasidėjusią 1789-aisiais. Kas galėjo nuspėti, kad per dešimtmetį mažai žinomas Korsikos kareivis nuves Prancūzijos armiją iki Nilo krantų arba kad Napoleono karai skaldys Europą iki 1815-ųjų? Mąstant apie arabų revoliucijas, laukia dar daug staigmenų. Iki šiol, regis, dauguma arabų monarchijų turėjo pakankamai legitimumo, pinigų ir jėgos atremti sukilimų bangas, tačiau krito tokie autokratai kaip  Egipto Hosnis Mubarakas ir Libijos Muamaras Kadafis. Tiesa, revoliucijos procesas trunka dar tik dvejus metus.

Už politinių arabų revoliucijų aspektų slypi gilesnis ir ilgesnis radikalių pokyčių procesas, kartais vadinamas informacijos revoliucija. Ji fundamentaliai keičia galios prigimtį XXI amžiuje, kai visos valstybės egzistuoja tokioje aplinkoje, kurioje galingiausios šalys jau nebesutelkia savo rankose tiek kontrolės, kiek praeityje. Valdantiesiems visais laikais rūpėjo informacijos srautai ir jų kontroliavimas, o dabar įvairiausias sritis smarkiai veikia dramatiški informacinių technologijų pokyčiai. Juk informacijos prieinamumas reiškia galią.

Dabartinė visuotinė revoliucija paremta greitais technologijų pasiekimais, kurie labai supaprastina informacijos sukūrimą, suradimą ir perdavimą. Pasaulio politika jau nebėra vien valdžios provincija. Joje intensyviai dalyvauja tiek „WikiLeaks“ ar įvairios korporacijos bei nevyriausybinės organizacijos, tiek teroristai ar socialiniai judėjimai. Ir vaidina jie svarbų vaidmenį. Informacijos sklaida reiškia, kad politiniai lyderiai turi vis daugiau bendrauti su pilietine visuomene.

Arabų revoliucijos daug išmokė apie informacijos, technologijų ir galios ryšius bei sąsajas. Šiais laikais pigu skleisti egzistuojančią informaciją, o rinkti ir kurti naują – dažnai reikalauja didelių investicijų, o būtent tokios žinios reiškia daugiausia. Apibendrinant, Egipto įvykiai rodo, kad dar tik pradedama suprasti informacijos revoliucijos poveikį valstybių galiai mūsų amžiaus kontekste.  

Pagal 2013 m. vasario 7 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (241)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (49)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (150)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (10)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (13)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras