Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Dmitrijus Muravjovas. Vis daugiau valstybių domisi skalūnų dujų gavyba

2013 02 14

Dabartinis Rumunijos ministras pirmininkas Viktoras Ponta, vos laimėjęs 2012 m. gruodį įvykusius rinkimus, pasisakė už skalūnų dujų gavybą. Rumunija de facto atsisakė hidraulinio trupinimo (angl. hidraulic fracking) draudimo ir JAV bendrovei „Chevron“ buvo leista Rumunijos rytuose vykdyti skalūnų dujų gavybą.

Ukraina, kuri nemažai kalbėjo apie siekį atsikratyti energetinės priklausomybės nuo Rusijos milžinės „Gazprom“, 2013 m. sausio 24 d. pasirašė didžiulės vertės sutartį dėl skalūnų dujų telkinio eksploatavimo Charkovo, Donecko srityse. Pagal šią sutartį bendradarbiautų bendrovės „Shel“ padalinys „Shell Exploration and Production Ukraine Investments (IV) B.V“ ir Ukrainos nacionalinė bendrovė „Nadra Juzovskaja“. Dar Ukraina siekia pasirašyti sutartį su „Chevron“. 

Manoma, kad Centrinėje ir Rytų Europoje yra daug skalūnų dujų, kurių išgauti didžiausias galimybes turi Lenkija, Rumunija ir Ukraina. Intensyviai skalūnų dujų ieškoma Lenkijoje. Ši šalis buvo išdavusi licencijas ne vienai tarptautinei bendrovei.

Lietuvos skalūnų dujų ištekliai yra vidutiniai. Prezidentė Dalia Grybauskaitė palaiko būsimą jų gavybą. Numatyta, kad su JAV energetikos milžine „Chevron“, kuri vienintelė šiuo metu pretenduoja žvalgyti skalūnų dujas Vakarų Lietuvoje, Vyriausybė diskutuos viešai.

Manoma, kad pasaulyje skalūnų dujų yra labai daug, tačiau pramoninį jų eksploatavimą vykdo tik JAV nuo 2009 m. Prognozuojama, kad JAV skalūnų dujų pramonės plėtojimas gerokai smogtų Rusijos dujų pramonei, kuriai atstovauja „Gazpromas“. Pastačiusi suskystintų dujų terminalus, JAV galėtų eksportuoti labai daug skalūnų dujų.

Kitoms, turinčioms mažesnes galimybes, šalims specialistai kol kas pataria visapusiškai apgalvoti ir gerai apskaičiuoti prieš pradedant skalūnų dujų gavybą.

Pagal 2013 m. vasario 6 d. „Vzgliad“ informaciją parengė Geopolitinių studijų centras.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (102)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (139)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras