Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  (De)industrializacija ir jos padariniai Azijoje

2013 10 16

Dauguma dabartinių pažengusių ekonomikų tapo tuo, kuo jos yra šiandien, žengdamos nuvalkiotu industrializacijos keliu. Progresavo gamyba – tekstilės, plieno, automobilių. Ji nurungė tradicinius amatus ir transformavo agrarines bendruomenes į miesto. Valstiečiai tapo gamyklų darbuotojais. Šis procesas sustiprino ekonomikos produktyvumo augimą bei paskatino organizuotumą socialiniuose ir politiniuose reikaluose. Darbo judėjimai atvedė prie masių politikos ir galiausiai prie politinės demokratijos.

Laikui bėgant, daugelyje turtingų ekonomikų gamyba užleido savo vietą paslaugoms. Šiame kontekste ne mažiau įdomūs Azijoje vykę geopolitiniai ir ekonominiai procesai. Dėl eksporto rinkų industrializacija Pietų Korėjoje vyko greitai. Kitose besivystančiose ekonomikose minėti industrializacijos procesai buvo daug sudėtingesni ir lėtesni, o juos greitai ėmė keisti deindustrializacija. Visi šie aspektai susiję su besivystančių šalių ekonomikos augimo trajektorijomis, globalizacija, ekonomikų atvirumu. Tas pasakytina ir apie Braziliją bei Indiją, kurioms buvo sunku konkuruoti su Rytų Azijos gamybos milžinais.  

Prieštaringa yra Kinijos situacija. Ji laikoma pasauline gamybos galybe, bet šiame sektoriuje dirbančių žmonių skaičius linkęs mažėti. Kinija – labai didelė valstybė ir dar daug jos darbo jėgos sutelkta kaimo vietovėse. Tiesa, vis daugiau žmonių įsidarbina ne gamybos, o paslaugų sektoriuje. Taigi, besivystančios šalys tampa paslaugų ekonomikomis. Tai turi politinių, ekonominių ir socialinių pasekmių, veikia atitinkamas institucijas, kitų sektorių progresą. Socialinės ir politinės aptartų procesų pasekmės yra tarsi mažiau išmatuojamos, bet jos gali būti labai reikšmingos. Patvarios demokratijos „statybiniai blokai“ yra šalutiniai tvarios industrializacijos produktai. Tai – organizuotas darbo judėjimas, disciplinuotos politinės partijos, politinė konkurencija. Skirtingi procesai leidžia daryti prielaidą, kad besivystančios šalys į demokratiją ir veiksmingą valdymą žengs kitais ir gana nelengvais keliais.

Pagal 2013 m. spalio 11 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (23)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (43)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (123)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (1)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras