Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  JAV: ko nepastebėti strategiškai paranku?

2013 11 13

Jungtinės Valstijos jau gana ilgą laiką kaltinamos dėl šnipinėjimo veiksmų, o žvalgybos paslapčių viešintojo Edwardo J. Snowdeno pavardę, ko gero, įsidėmėjo visas pasaulis. Emocijos dėl minėto JAV elgesio pasiekė viršūnę. Kyla klausimas, ką žinojo šalies prezidentas Barackas Obama, kalbant apie slapto draugiškų sąjungininkų pasiklausymo teisėtumą. Tokia situacija verčia diskutuoti apie  transatlantinių santykių ateitį ir termino „sąjungininkas“ reikšmę.

Tiesa, ši ugnies audra atskleidžia daug svarbesnę problemą: strateginės Amerikos užsienio politikos vizijos stoką. Ji tarsi pasislepia po diplomatinėmis Jungtinių Valstijų krizėmis. Kol nebus aiškių gairių, rodančių JAV ryšį su kitomis pasaulio šalimis, įvairios tikros ar tariamos provokacijos virs norma. Daugiau negu 40 metų Šaltasis karas ir Sovietų Sąjungos įtakos izoliavimo politika teikė Amerikai tam tikrą strateginę programą. JAV administracija keitėsi, apie taktiką buvo daug diskutuojama, bet esminė prieiga išliko ta pati. Tokia nacionalinio saugumo strategija neapsaugojo nuo problemų Vietname ar Nikaragvoje. Vis dėlto į JAV užsienio politiką ji įnešė tvarkos ir organizuotumo, kurio stinga šiandien.

Po Berlyno sienos griuvimo dingo ir izoliavimo poreikis. Bėgant laikui JAV pasimetė savo strateginiuose tiksluose. Šalį sukrėtė Rugsėjo 11-osios atakos. Pradėtas karas su terorizmu, nukreiptas labiau prieš taktiką, o ne ideologiją. B. Obama ėmėsi savotiško atsitraukimo, bet šis taip pat neturėjo aiškaus tikslo. Tai privedė prie neveiklumo ir nerišlių iniciatyvų derinio. Nors Jungtinės Valstijos išlieka svarbia galia pasaulyje, tačiau ji nebėra išskirtinė. Ši valstybė nebegali savo pačios veiksmais išspręsti problemų, nors ir išlaiko svarią lyderystę.

Be to, keičiasi ir pačių problemų prigimtis. Amerika ir kitos šalys yra pažeidžiamos dėl klimato pokyčio, pandemijų ir terorizmo. Tai – iššūkiai, kurie reikalauja koordinuotų visuotinių sprendimų ir čia vis dar svarbus Jungtinių Valstijų vaidmuo.

Pagal 2013 m. lapkričio 5 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (28)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (44)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (129)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (2)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (10)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras