Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Apie galimą D. Britanijos pasitraukimą iš ES

2014 04 23

Europos reformų centro direktorius Čarlzas Grantas (Charles Grant) portale „EurActiv“ svarsto apie Didžiosios Britanijos referendumo dėl narystės Europos Sąjungoje (ES) galimybę. Jo manymu, esama ir priežasčių diskutuoti šiuo klausimu, ir remti tolesnį buvimą Bendrijoje.

Galima sutikti, kad daug dėmesio vertų idėjų iškelia ir euroskeptikai. Būtent jie skatina kalbėtis ES klausimais. Žmonės D. Britanijoje nori daugiau sužinoti apie Bendriją, o vien žiniasklaidos teikiamos informacijos neužtenka. Su naryste susiję nemažai slidžių dalykų, tad gilinantis kyla klaustukų. Svarbu suvokti pačią ES prigimtį, o prie to kaip tik prisideda nuomonių įvairovė. Tačiau tikros ir argumentuotos diskusijos suformavimas reikalauja laiko, jėgų ir gabumų. Euroskeptikams tai sekasi, o britų visuomenė (ir ne tik) ima juos gerbti. Jie jau nėra tiesiog šiaip nuolat nepatenkinti skeptikai. Dauguma D. Britanijos euroskeptikų nori palikti Bendriją. Vis dėlto jų prioritetas yra darbo vietos ir gera ekonomikos padėtis. Šiame kontekste naudos teikia ir ES.

Tačiau euroskeptikai nemėgsta ES dėl su naryste susijusios migracijos, galimo suverenumo praradimo, būtinybės prisidėti prie ES biudžeto. Čia nevisada paisoma D. Britanijos interesų. Šie aspektai – pagrindas tolesnėms diskusijoms. Likti ES skatintų ekonominiai argumentai. Jeigu D. Britanija paliktų ES, ji prarastų daug tiesioginių užsienio investicijų. Šalį matyti ES nori „Airbus“, „Ford“, „Goldman Sachs“, „Hitachi“ ir „Siemens“. Pasitraukimo atveju kai kurie iš jų peržiūrėtų savo investicijas šalyje. Be to, ES rinka ir dalyvavimo joje privalumai D. Britanijai itin svarbūs, kaip ir prekybos susitarimai su kitomis pasaulio valstybėmis, kuriuose didelis Bendrijos svoris.

Politiniai narystės aspektai taip pat aktualūs. Vakarai jau nebedominuoja pasaulyje. Kinija, Rusija, Indija, Brazilija ir kitos šalys turi vis didesnę įtaką, jų ekonomikos stiprėja. Jungtinės Valstijos, minėtos besivystančios galios ir ES yra pagrindiniai žaidėjai, formuojantys visuotines taisykles, kurios veikia prekybą, finansus, klimato kaitą ir saugumą. Būdama Bendrijoje D. Britanija prisideda prie pasaulio tvarkos. Apibendrinant, sutampa D. Britanijos ir likusios ES vertybės: demokratija, teisės viršenybė, laisva spauda. Tik stipri ir vieninga ES gali vaidinti svarbų vaidmenį pasaulyje.

Pagal 2014 m. balandžio 18 d. „EurActiv“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (106)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras