Michailas Kasjanovas. Putinas demonstruoja caro valdžią ir ragina panaudoti šalies valiutos atsargas
2014 06 17

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, paskelbęs ekonomikos gelbėjimo planą, iškėlė naują ir arogantišką iniciatyvą.
Sudaręs didžiulį dujų tiekimo sandorį su Kinija, V. Putinas pasiūlė padidinti Rusijos dujų milžinės bendrovės Gazprom įstatinį kapitalą (rus. dokapitalizacija) ir, pasitelkus šalies tarptautines atsargas auksą ir užsienio valiutą, kurti naują infrastruktūrą.
Minėtas atsargas valdė ir užsienio rinkose operatyviai naudojo Rusijos Federacijos (RF) centrinis bankas. Jis palaikė nacionalinės valiutos stabilumą, koregavo ir tvarkė šalies mokėjimų balansą. Dabar prezidentas atsigręžė į Vyriausybę ir Finansų ministeriją. Tačiau iš valstybės biudžeto rezervų, kurių dalį sudaro Nacionalinės gerovės fondas, V. Putinas neseniai 87 milijardus dolerių skyrė valstybinėms korporacijoms ir bankams. Ar dabar atėjo neliečiamųjų lėšų valstybės tarptautinių atsargų eilė?
Taigi išvados dėl Rusijos finansų būklės galėtų būti šios:
- kinai anaiptol nelinkę Rusijos Sibire finansuoti dujų išgavimo ir tiesti vamzdžių. Jie tik sutinka mokėti už dujas, kurias gautų Rusijos pasienyje;
- Vakarai ir jų rinkos Rusijos nešelptų ir jai neduotų nė kapeikos;
- Rusijos bankų sistemai reikia pinigų ir dekapitalizacijos;
- Rusijos biudžetas neišgali finansuoti amžiaus statybų.
Rusijos valdžia, ko gero, nusitaikiusi kardinaliai keisti RF centrinio banko statusą. Šiuo metu jis, kaip buvo minėta, užtikrina nacionalinės valiutos stabilumą ir pasitikėjimą ja, bet panašu, kad šią instituciją rengiamasi pagal funkcijas sutapatinti su buvusiu Sovietų Sąjungos pramonės ir statybos banku, kad planavimo ir kreditų skyriumi būtų V. Putinas, kuris spręstų, kokios sutartys yra ilgalaikės ir pelningos, t. y. garantuotai atsipirks.
Ekonomistai suvokia, kad prasidėjusios kalbos apie aukso ir valiutos atsargų naudojimą šalies viduje neišvengiamai reikš pinigų spausdinimą ir infliaciją, kuri būtų sunki ir gyventojams nesąžiningai užkrauta našta. Liberalai tyli ir kažin ar jų patarimai būtų išgirsti, nes atrodo, kad gresia valstybės lėšų išparceliavimo vajus.
Pagal 2014 m. birželio 6 d. UAINFO informaciją parengė Geopolitinių studijų centras |