Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  V. Putino dilema

2014 08 22

Daugelis kritikų teigia, kad dėl veiksmų Ukrainoje Rusijai įvestos sankcijos yra neefektyvios, nes pernelyg ribotos. Be to, jos leidžia Vladimirui Putinui kaltinti Vakarus, kad šie kišasi į Rusijos vidaus reikalus. Kyla klausimas, kiek Rusijai svarbi strateginė nepriklausomybė nuo Vakarų ir galimybės iš tokios situacijos gauti politinių dividendų.

Tiesa, esama nuomonių, kad sankcijų poveikis Rusijai kaip tik yra didelis, nors jų ir neremia Kinija. Neatmetama galimybė, kad sankcijos bus stiprinamos. Tai neramina tiek investuotojus, tiek Rusijos vyriausybę. Dėl sankcijų gali smukti gyvenimo standartai Rusijoje, o būtent jie yra paramos V. Putinui šalies viduje pagrindas. Rusijai nebepavyksta naudoti politikos „skaldyk ir valdyk“ principo, nes Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga (ES) vis dažniau randa bendrą sutarimą, apeidamos savo skirtumus. Sankcijos paveiks Rusijos bankus ir finansų sistemą. Užsienio investuotojai Rusijoje sunerimę.

Rusijos finansų sistema stipriai pažeidžiama, o šalies ekonomika labai priklausoma nuo energetikos sektoriaus – naftos ir gamtinių dujų eksporto. Atsakomosios Rusijos sankcijos atrodo gana dviprasmiškai. Tai – embargas maisto produktų importui iš ES ir Jungtinių Valstijų. Dėl šio žingsnio pačioje Rusijoje gali išaugti maisto kainos. Turint galvoje šiuos aspektus, Rusijos ekonomika gali turėti rimtų bėdų. Analitikai dėlioja galimus Krymo ir Rytų Ukrainos ateities scenarijus. Svarstoma, kokio masto ūkio uždarumą Rusija pasirinks, kiek jai bus reikalingas Vakarų kapitalas ir žinios.

Dar svarbiau tai, kad V. Putino populiarumas remiasi itin aukštais gyvenimo standartais, augančiu namų ūkių vartojimu. Tai padeda Rusijai prisidėti prie pasaulio ekonomikos plėtros. Dabar šalies situacija sudėtinga. Šiame kontekste kyla klausimas, kaip Rusijos vyriausybė elgsis toliau. V. Putinas negali grįžti atgal, nes namuose tai būtų palaikyta milžinišku politiniu pralaimėjimu. Tad, regis, sankcijos liks galioti. V. Putinui gali tekti toliau naudotis cenzūra ir propaganda, bet tolesni Rusijos lyderio žingsniai sunkiai nuspėjami.

Pagal 2014 m. rugpjūčio 11 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (456)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (63)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (166)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras