Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  ES biudžetas: taupyti ar išleisti?

2014 09 17

Euro zonos finansų ministrai dažnai nesutaria dėl priimtiniausios fiskalinės politikos. Vieni siūlo didinti išlaidas, kad būtų paskatinta bloko ekonomika. Kiti primena, kad didelis biudžeto deficitas gali atbaidyti investuotojus.

Euro zona vėl atsidūrė sudėtingoje situacijoje. Šį sykį jai pavojų kelia ne grėsmė euro valiutos stabilumui ar valstybių mokumo problemos. Didesnį nerimą kelia galimas nuosmukis ir defliacija. Tai reikštų ekonomikos susitraukimą ir kainų mažėjimą. Pasak Europos centrinio banko (ECB) vadovo Marijaus Dragio (Mario Draghi), svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad antrąjį šių metų ketvirtį euro zonos ūkis sustojo, infliacija smuko iki 0,3 proc., o nedarbas laikosi itin aukštas. Reaguodamas į tai, ECB sumažino palūkanų normas. Dabar labai svarbi parama verslui, ypač Pietų Europoje, nes jai krizė smogė ypač stipriai.

Pasak ECB vadovo, reikia derinti tiek struktūrines, fiskalines ir monetarines priemones, tiek siekti investicijų susigrąžinimo. Šie procesai turėtų vykti vienas šalia kito. Euro zonos šalims narėms metas kurti geresnes sąlygas verslui ir veikti reikia nedelsiant. Siūlymų esama įvairių: vieni paremti didesnėmis išlaidomis, o kiti – tolesniu taupymu. Daugelį iniciatyvų stabdo valstybės skola ir jai mažinti reikalingi ištekliai. Tai ypač pasakytina apie tokias šalis kaip Italija ar Prancūzija.

Šiame kontekste vis daugiau diskutuojama apie tai, kad vertėtų atsisakyti neapgalvotų išlaidų. Vyriausybėms verčiau derėtų spręsti struktūrines problemas. Be tikrų efektyvių reformų esą nebus tvaraus ekonomikos augimo ir naujų darbo vietų kūrimo. Vokietija yra už investicijas, bet jos turėtų kilti iš privataus sektoriaus ir pramonės, o pati valstybė gali tik šiek tiek padėti. Investicijų padidėjimas reikalingas visai Europai, tačiau neatmetama struktūrinių reformų svarba. Tai aktualu tvariai ūkio plėtrai ir stabiliai darbo rinkai. Tiesa, tokia prieiga taip pat kritikuojama. Vis dėlto Europoje taisyklės kuriamos tam, kad jų būtų laikomasi. Tai galioja visai Europos Sąjungai (ES).

 Pagal 2014 m. rugsėjo 12 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (454)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (63)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (166)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras