Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Besikeičiantis naujas pasaulis

2014 10 01

Kaita pasaulyje, regis, nėra naujas reiškinys, tačiau turint galvoje globalizaciją ir technologijų pažangą, tokia kaita akivaizdžiai paspartėja. Per ateinančius dešimtmečius šios tendencijos linkusios stiprėti, su savimi atsinešdamos vis daugiau nestabilumo.  

Kaip pavyzdį galima pateikti nesibaigiančius konfliktus ir neramumus Irake bei Jungtinių Valstijų vaidmenį visame Artimųjų Rytų regione. Kai 1991 metais žlugo Sovietų Sąjunga, JAV liko vienintelė pasaulyje supervalstybė. Dabar požiūris į galią pasaulyje keičiasi dar kartą. Tarptautinė bendruomenė bando reaguoti į teritorinių ginčų spektaklius. Šiais metais stebėjome Rusijos veiksmus Kryme, dažnai vadinamus invazija ir aneksija. Toks žingsnis pažeidė Ukrainos teritorinį vientisumą. Akivaizdu, kad pasaulinė galios pusiausvyra pasikeitė.

Tarptautinėje politikoje daug lemia požiūris, nes kartais jis įgyja dar didesnę svarbą negu pati realybė. Esama svarių nuomonių, kad Amerikos dominavimas eina į pabaigą. Europa balansuoja ant nuosmukio slenksčio. Pradeda kilti naujos galios, su savimi atsinešdamos unikalią pasaulėžiūrą ir požiūrį į tarptautinius santykius. Iš vienos pusės, tai yra gana pozityvu, nes kylančios šalys praturtina įvairius politinius ir ekonominius procesus, padeda spręsti problemas. Tačiau jos taip pat prisideda prie nestabilumo, atneša didelių iššūkių, ne visada nori prisiimti atsakomybę. Tada kyla konfliktų.

Stiprios ir efektyvios daugiašalės institucijos galėtų suvaidinti svarbų vaidmenį pažabojant nestabilumą ir skatinant bendradarbiavimą. Visgi norint konfliktus spręsti pasitelkiant dialogą, reikalinga ne tik stipri struktūra, bet ir politinė valia. Norėdamos siekti progreso, valstybės turi mokytis tiek ginti savo principus, tiek gerbti kitų interesus. Tai sustiprintų geopolitinį stabilumą ir pasaulio ekonomikos atsigavimą. Intervencija neturėtų būti traktuojama kaip anomalija. Europos Sąjunga (ES) turėtų pripažinti savo įsipareigojimus pasaulio saugumui ginti. Svarbu ne tik stabili kaimynystė. Daugiapoliame pasaulyje skirtingi lyderiai su skirtingais požiūriais turi derinti interesus, susijusius su saugumu, stabilumu ir klestėjimu. Visos pasaulio galios turėtų pripažinti savo atsakomybę, kuria remiasi konstruktyvus bendradarbiavimas.

Pagal 2014 m. rugsėjo 25 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (516)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras