Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Pasaulio ekonomika: tarp augimo ir sąstingio

2015 01 21

Prasidėjus 2015 metams pasaulio ekonomika išlieka silpna. Jungtinių Valstijų ūkis rodo stiprėjančio atsigavimo ženklus, bet euro zona susiduria su politinėmis ir ekonominėmis grėsmėmis, o Japonija skendi recesijoje. Besivystančios šalys priklausomos nuo eksporto, tad sąstingis kitose rinkose jas veikia neigiamai. Kol kas nepanašu, kad šiais metais situacija iš esmės pasikeistų į gerąją pusę.

Pasak Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovės Christine Lagarde, pasaulio ekonomikos augimas nėra spartus ir užtikrintas. Šalys susiduria su defliacijos pavojais. Vis dažniau kalbama apie investicijas į infrastruktūrą ir struktūrinių reformų poreikį, nors jos dažnai būna skausmingos valstybių žmonėms, o trumpuoju laikotarpiu netgi gali susilpninti ūkio plėtrą. Galima teigti, kad pasaulio ekonomikoje įsigali sąstingis.

Ekonomistai apie minėto sąstingio priežastis kalba įvairiai, bet akcentuoja silpstančią paklausą ir centrinių bankų politikos ypatumus. Taip pat minima pajamų nelygybė. Šiame kontekste svarbi ir pasiūla. Pasaulyje siekiama stiprinti švietimo sistemą, kurti visuotinės prekybos taisykles, didinti investicijas, plėtoti technologijas, tačiau ūkio plėtra lėtėja, o nedarbo lygis daugelyje šalių ir toliau linkęs augti.

Kad vyriausybės galėtų vykdyti savo įsipareigojimus, joms reikalinga ekonomikos plėtra, tad vis dažniau užsimenama apie atitinkamas skatinimo priemones. Vis daugiau dėmesio sulaukia infliacijos rodikliai ir kainų stabilumo siekiamybė. Didelė problema yra valstybių skolos ir biudžeto deficito taisyklės Europos Sąjungoje (ES), kurių laikytis nėra paprasta. Bandoma įveikti 2008 metų finansų krizės padarinius. Ši krizė palietė bankus, verslą, namų ūkius ir įvairių valstybių vyriausybes. Dabar sunku atkurti ikikrizinį ekonomikos augimą.

Lėta ūkio plėtra pažengusiose ekonomikose neigiamai atsiliepia besivystančių šalių eksportui. Būtent eksportas yra jų ūkio plėtros variklis, tačiau susidariusi padėtis vis labiau verčia atsigręžti į vidaus paklausą. Svarbu parodyti finansų rinkoms, kad besivystančios šalys nėra pažeidžiamos. Vis dėlto pasaulio ekonomikos perspektyvos nėra vien niūrios. Jungtinės Valstijos gali tapti pasaulio ūkio augimo varikliu. Savo vaidmenį suvaidins ir mažėjančios naftos kainos, ypač turint galvoje naftą importuojančias šalis. Nederėtų pamiršti ir technologijų pažangos.

Pagal 2015 m. sausio 14 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (454)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (63)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (166)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras