Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Graikija meta iššūkį Vokietijos taupymui

2015 02 04

Ne taip seniai Vokietijos politikai ir žurnalistai užtikrintai tvirtino, kad euro krizė baigėsi. Jie buvo įsitikinę, kad Vokietija ir Europos Sąjunga (ES) atlaikė politinę ir ekonominę audrą, tačiau dabartiniai įvykiai rodo, kad toks požiūris yra dar viena klaida, nes minėta krizė tęsiasi toliau. Parlamento rinkimų baigtis Graikijoje atspindi Europoje susidariusią padėtį. Apie tai portalui „Project Syndicate“ rašo buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras Joška Fišeris (Joschka Fischer).

Prieš Graikijos kairiųjų partijos „Syriza“ pergalę neseniai vykusiuose rinkimuose buvo akivaizdu, kad krizė kaip tik darosi gilesnė. Taupymo priemonės vertinamos prieštaringai, daug diskutuojama apie jų naudą ar žalą. Smunkant ekonomikai didėja skolos. Recesiją patyrė daugelis Europos ekonomikų. ES šalyse narėse gerokai išaugo nedarbas ir skurdas, o jų gyventojai gerokai nusivylė. Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vyriausybė užsispyrusiai tvirtino, kad taupymo skausmas reikalingas būsimam ekonomikos atsigavimui. Dabar Graikijos rinkėjai parodė, kad jų valstybė pavargo nuo esą korumpuoto elito, ir pasirinko taupymo pabaigą žadančią partiją.

Partijos „Syriza“ pergalė gali žymėti naujo euro krizės etapo pradžią, susijusią su tam tikru nestabilumu. Ją pakurstė ir netikėti Šveicarijos centrinio banko sprendimai. Euro valiuta tampa vis pažeidžiamesnė. Ekspertai dažnai pažymi, kad reikia švelninti taupymo priemones. Rinkimų rezultatai Graikijoje sustiprino nusistatymą prieš taupymą tokiose šalyse kaip Ispanija, Italija ir Prancūzija. Tai – ženklas euro zonos finansų ministrams. Be ekonomikos augimo struktūrinės reformos naudos neatneš, kad ir kokie pozityvūs ir reikalingi tikslai bebūtų.

Rinkimai Graikijoje – pamoka visai Europai. Kyla klausimas, kada ją išmoks Vokietijos vyriausybė. Ši pamoka jau sulaukia atgarsių Ispanijoje. Vis dėlto būtent ūkio plėtra lems euro ateitį. Net didžiausiai ES ekonomikai Vokietijai reikalingos investicijos į infrastruktūrą. Euro zonos sanglauda ir struktūrinių reformų poreikis susiję su ekonomikos augimu, tačiau Graikijos žinutę Vokietija turi suvokti ir įvertinti, kol ne per vėlu.

Pagal 2015 m. sausio 30 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (456)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (63)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (166)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras