Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  (Geo)politiniai Europos sunkumai

2015 11 04

Europos Sąjungos (ES) politikoje ir ekonomikoje atsiranda vis daugiau nerimą keliančių ženklų. Migrantų krizė skaldo Europą, valstybės sienomis atsitveria vienos nuo kitų. Euro zonos krizė pakenkė bloko narių (ir ne tik) finansams, sukėlė daugelio ekonomikų nuosmukį, pakirto politinę paramą ES institucijoms, supriešino europiečius. Be to, stiprėja tikimybė, kad Didžioji Britanija paliks Bendriją, taip dar labiau ją susilpnindama.

Esama nuomonių, kad ES galėtų įveikti krizes didindama integraciją. Tam reikia panašiai suprasti problemą ir susitarti dėl gairių. Politiniai lyderiai turėtų sugebėti pasiekti pokyčių. Bendrijai to trūksta. ES lyderiai yra silpni, susiskaldę, neturi Europos ateities vizijos, veikia pavieniui, pamiršta apie bendras vertybes, vengia įsipareigojimų. Tai silpnina Europą per pabėgėlių, finansų ar skolų krizes, apsunkina svarbių sprendimų priėmimą.

Minėti lyderiai tiesiog stengiasi sumažinti finansines ir politines sąnaudas, neieškodami ilgalaikių strategijų. Pamirštama apie paramą verslo plėtrai, o juk naujos idėjos skatina ir ekonomikos augimą. Kompromisams trukdo vertybių konfliktai, nesusikalbėjimai, dialogo ir pamatuoto veiksmo stoka, prieštaringas politikų požiūris į istoriją, siauri interesai.

Pripažįstama, kad Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vaidmuo pabėgėlių krizėje gana pozityvus. Vis dėlto net čia esama nemažai chaoso, stringa daugelis veiksmų. Kaip jau buvo minėta, Europa dabar atsidūrė krizių centre. Tai – ekonominiai ir politiniai sunkumai, migrantų srautas, artėjantis D. Britanijos referendumas dėl narystės ES bei galimas pasitraukimas iš Bendrijos po jo. Jeigu D. Britanija liks, pokyčiai taip pat neišvengiami. Dėl būsimų reformų pradedama derėtis jau dabar. „Brexit“ galimybė tik dar kartą parodo, kad ES reikalingi bendri konstruktyvūs sprendimai, nes ateityje gali būti per vėlu.

Pagal 2015 m. spalio 19 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (102)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (139)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras