Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  „Brexit“ lūkesčiai ir galimybės

2015 11 18

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas siūlo šalies piliečiams išreikšti savo nuomonę referendume dėl galimo pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES). Dar prieš keletą metų tai galėjo atrodyti kaip pagrįstai saugus lošimas, nes dauguma žmonių, ko gero, būtų norėję likti Bendrijoje, tačiau visai neseniai Graikijos krizė sukėlė sumaištį euro zonoje, o į ES pradėjo plūsti nesustabdomas pabėgėlių srautas.

D. Cameronas siekia įtikinti Europos lyderius pritarti D. Britanijos reikalaujamoms reformoms. Iš jų sunkiausias būtų požiūrio į ES migrantus klausimas. Vis dėlto D. Britanijos euroskeptikai kritikuoja premjerą dėl neryžtingumo. Be to, stiprėja įspūdis, kad šalis tiesiog paliks skęstantį laivą. Tik kyla klausimas, ar tuomet „Brexit“ bus toks džiugus, kaip bando įsivaizduoti jo šalininkai.

Atsisakiusi Briuselio taisyklių D. Britanija esą taptų laisvės švyturiu pasaulyje, ją gerbtų Kinija, stiprėtų bendradarbiavimas su Jungtinėmis Valstijomis. Su Europa būtų išlaikyti draugiški prekybiniai ryšiai, klestėtų verslas. Vis dėlto ne viskas gali susiklostyti taip palankiai. JAV prezidentas Barackas Obama teigia, kad D. Britaniją kaip ES narę jis vertina daug rimčiau negu pasitraukusią iš Bendrijos. Šiame kontekste svarbu prisiminti ir laisvosios prekybos susitarimus.

„Brexit“ gali pakenkti ne tik D. Britanijai, bet ir visai ES. Bendriją valdo ne vien Europos Komisija Briuselyje. Nacionalinės vyriausybės vis dar priima aktualius sprendimus, lyderiai gina savo šalių interesus. Vokietija, D. Britanija ir Prancūzija – Europos branduolys. Be D. Britanijos ES tampa Prancūzijos ir Vokietijos „įmone“. D. Britanija daug davė Bendrijai. Europa atsižvelgė į šios šalies demokratijos tradicijas, atvirumą pasauliui, kovą su biurokratija.

D. Britanijos pasitraukimas iš ES trukdytų spręsti tokius klausimus kaip klimato kaita, imigracija, pasaulio ekonomikos keliami iššūkiai, saugumas. Europos projektas nėra paremtas vien prekyba. Visi šie aspektai bus vertinami pasaulio lyderiams tariantis dėl svarbiausių sprendimų.

Pagal 2015 m. lapkričio 11 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (513)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras