Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinijos geopolitinis ir ekonominis kelias

2015 12 02

Kinijos vyriausybė pristatė ateinančių penkerių metų preliminarius planus. Tai yra svarbus dokumentas siekiant suprasti, kokiu keliu šalis žengs 2016–2020 metais. Jis taip pat atspindi panašių planų ir su jais siejamų lūkesčių kaitą.

Kinijos ekonomika jau nebėra priklausoma vien nuo valstybės, kaip buvo prieš maždaug 30 metų, kai privačios įmonės ar iniciatyvos laikytos nelegaliomis. Dabar šalies ūkis yra dinamiškas, decentralizuotas, o privatus sektorius stiprėja. Ekonomikoje vis didesnę reikšmę įgyja užsienio įmonės ir jų plėtra šalyje. Be to, Kinijos valdžia siekia pagerinti gyvenimo standartus, sustiprinti tvarų ūkio augimą, padidinti vartojimo reikšmę bendrajam vidaus produktui (BVP). Taip pat aktualu finansuoti infrastruktūros ir aplinkos apsaugos projektus.

Kai kurie analitikai skeptiškai vertina Kinijos galimybes išlaikyti 6,5 proc. ekonomikos augimą. Kyla abejonių ir dėl oficialių BVP rodiklių patikimumo. Šalyje mažėja pramonės produkcija, eksportas, smunka gamyba. Tiesa, bandoma pakeisti Kinijos ekonomikos struktūrą, kad ji labiau remtųsi ne pramonės plėtra ir eksportu, o paslaugų sektoriumi bei namų ūkių vartojimu. Vis dėlto 6,5 proc. augimas per ateinančius penkerius metus yra iššūkis, o kliūtimi naujiems projektams gali tapti korupcija ir dirbančių žmonių skaičiaus mažėjimas.  

Be to, Kinija susiduria ir su trumpalaikėmis problemomis. Pavyzdžiui, esama daug vadinamųjų blogų paskolų tiek valstybės valdomuose bankuose, tiek šešėlinėje bankų sistemoje. Vis dėlto Kinijos vadovai šias problemas mato ir atpažįsta. Šalies politikai turi strategijas ir išteklius joms spręsti. Kinijos ekonomika, ko gero, per ateinančius penkerius metus neaugs taip sparčiai, kaip plėtėsi per kelis praėjusius dešimtmečius, tačiau artimiausioje ateityje Kinijoje turėtų didėti vartotojų išlaidos ir gerėti gyvenimo standartai.

Pagal 2015 m. lapkričio 28 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (513)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras