Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Europa: nuo reformų iki terorizmo grėsmės

2015 12 23

Europos Sąjungos (ES) lyderiai, prisimindami teroro išpuolius Paryžiuje, akcentuoja kovą su terorizmu. Minėti skaudūs įvykiai nejučia tapo 2015 metų simboliu, kai viena krizė vijosi kitą. Vyko sunkios derybos su skolose skendinčia Graikija, kuriai grėsė pasitraukimas iš euro zonos, dar vadinamas „Grexit“. Vėliau Bendriją užplūdo milžiniškas pabėgėlių srautas, o Didžioji Britanija prabilo apie galimą pasitraukimą iš ES.

Europos Komisijos (EK) vadovas Žanas Klodas Junkeris iššūkių tikisi ir 2016 metais. Kaip jau buvo minėta, šiemet ekstremistų atakos smogė visai Europai ir gerokai supurtė daugelio vertybių nuostatas. Pasak Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo, 2015-ieji prasidėjo terorizmu ir baigėsi terorizmu, dėl to kilo didžiulė baimė ir nerimas. Kova su vadinamąja Islamo valstybe tapo pagrindiniu prioritetu, šalys intensyviai derina atitinkamas saugumo priemones.

Dar viena tema – D. Britanijos ateitis ES, pagaliau randanti savo vietą žiniasklaidos dėmesio centre. Šalies premjeras Davidas Cameronas žada stengtis išlaikyti D. Britaniją Bendrijoje mainais į sudėtingas ES reformas, dėl kurių tariasi su partnerėmis, kad būtų išvengta „Brexit“. Premjero teigimu, derybose pasiektas reikšmingas progresas, bet laukia dar ilgas kelias iki susitarimo, kuris planuojamas ateinančių metų vasarį. Jo siekiant teks įtikinti Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, Prancūzijos prezidentą Fransua Olandą ir kitus lyderius.

Be to, migrantų krizė irgi niekur nedingo ir nuolat primena Europai apie save. Sunkumų turi Graikija ir Ukraina, o terorizmo grėsmė Prancūzijoje kenkia paslaugų sektoriaus plėtrai ir ekonomikos augimui, kyla nerimas dėl Šengeno zonos ateities. A. Merkel atvėrė Vokietijos duris pabėgėliams iš Sirijos, tačiau šį veiksmą dviprasmiškai įvertino tiek kitos valstybės, tiek pačios Vokietijos gyventojai. Baigiantis 2015 metams esama daug klausimų, kai Europa ieško taikos, ramybės ir naujų galimybių.

Pagal 2015 m. gruodžio 18 d. „EU business“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (513)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras