Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Britų tiltas suskaldytoje Europoje

2016 04 20

Europos Sąjunga (ES) niekada nebuvo labai populiari Didžiojoje Britanijoje. Per šių metų birželio 23 dieną numatomą referendumą britų bus klausiama, ar jie norėtų likti Bendrijoje, ar pasitraukti iš jos. Minėto referendumo rezultatai nebus teisiškai privalomi vyriausybei, tačiau nesuvokiama, kad šalis liktų, jeigu visuomenės verdiktas būtų trauktis iš ES. Baiminamasi, kad išstojimo atveju nukentėtų D. Britanijos partnerystė su Jungtinėmis Valstijomis. Juk Vakarų aljansą sudaro JAV ir Europa, tad pasitraukusių britų pozicijos neva susilpnėtų.

Antra vertus, tenka pripažinti, kad Europos galia blėsta. D. Britanijai sekasi daugelyje sferų, o ES kaip tik turi sunkumų ir nuo 2008 metų finansų krizė yra tapatinama su pralaimėjimais. Be D. Britanijos ir Vokietijos, bloko ekonomika beveik neauga. Europai nepavyksta apginti savo sienų nuo teroristų. Netgi respublikonų kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas pažymi, kad Europa nėra saugi, o jos institucijos silpnos, nesugebančios derinti svarbių veiksmų. Euro zonoje taip pat vyrauja ekonominis sąstingis. Euro zona turėjo būti politinės sąjungos variklis, bet tas variklis sustojo.

Nors 2008-ųjų krizė prasidėjo žlugus bankui Jungtinėse Valstijose, daugelis pasaulio šalių jau atsigavo, o Europa, regis, ne. Kai kurias Bendrijos valstybes slegia didelės skolos, o nedarbo lygį mažinti sudėtinga. Įvairios krizės kelia grėsmę ekonominei ir politinei vienybei, euro zonai sunku įveikti defliaciją, nes infliacija stiebiasi labai pamažu. Pernai daugelio akys krypo į Graikijos derybas su tarptautiniais kreditoriais, o šiandien reformų procesai šioje valstybėje stringa. Nereikėtų pamiršti ir migrantų bei pabėgėlių krizės, kuri purto ir skaldo Europą. Dabar dėmesio centre – britų pasirinkimas dėl narystės ES. Vis dėlto D. Britanijos vaidmuo dažnai būdavo tapti tiltu tarp skirtingų pasaulių, tačiau šalis galėtų vienyti Europą tik tuo atveju, jeigu pati nuo jos neatsiskirs.

Pagal 2016 m. balandžio 15 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (192)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (145)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras