Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Graikijos krizė ir Europos klaidos

2016 05 04

Pastaruoju metu Graikijos sunkumai pritraukia vis daugiau žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio. Kalbama tiek apie naujas taupymo priemones, tiek apie Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pasiūlymus Europos lyderiams dar kartą apsvarstyti Graikijos skolų ir reformų klausimus. Šalies vyriausybė mėgina pertvarkyti viešąsias paslaugas, pensijų sistemą, kovoti su korupcija, mokesčių vengimu ir skurdu, tačiau Graikijai gresia dar viena krizė.

Kreditoriai ilgai atidėliojo galutinį reformų vertinimą, o susitarti dėl skolų likimo buvo itin sudėtinga. Įvairių interesų dėlionė vedė į aklavietę, tačiau finansiniai Graikijos įsipareigojimai niekur nedingo. Vėl prabilta apie šalies bankrotą, jeigu pertvarkos nebūtų tęsiamos, t. y. tolesnis mokesčių kėlimas, biudžeto apkarpymai, mažesnės pensijos, reikalingos, kad tęstųsi finansinės pagalbos programa. Kai kurie analitikai tokias priemones laiko absurdiškomis ir nereikalingomis, nors Graikija susidūrė su pabėgėlių krizės iššūkiais ir kapitalo kontrolės padariniais.

Vis dėlto Graikijos krizė yra vienas iš kelių į Bendrijos suirimą. Ši situacija atspindi prastai veikiančius tarptautinius mechanizmus ir žmogiškumo ignoravimą. Graikija gauna tokius vaistus, nuo kurių mirtinai kraujuoja. Tie, kurie reikalauja sparčių sprendimų, pradeda delsti patys, stokodami politinės strategijos, abejodami, kenkdami Graikijos  vyriausybės stabilumui, pamiršdami atsakomybę už krizės sprendimą ir daugelio žmonių likimą, galimybes užtikrinti minėtos šalies skolos tvarumą.

Dėl visų šių priežasčių Europos lyderiai turėtų nevilkinti Graikijos reformų vertinimo, atkreipti dėmesį į jų kokybę, kad ši padėtų šaliai sustiprėti, atgaivinti ekonomikos augimą, tvarią ūkio plėtrą, paslaugų, gamybos, turizmo atsitiesimą. Pačiai Bendrijai aktuali sėkminga svarbių institucijų veikla. Apskritai Graikijos klausimas yra politinis. Toliau ignoruodama realybę, Europa atsidurs prastai surenkamų duomenų, konfliktų ir taupymo aklavietėje ir tai taps jos politinių vadovų atsakomybe.

Pagal 2016 m. balandžio 28 d. „EurActiv“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (192)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (145)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras