Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Ukrainos frontuose
 
  2016 m. gegužės 22 d.–birželio 5 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (25)

Algirdas Karijotas
2016 06 13

Užsienio politika

G-7 šalių lyderiai forume Japonijoje pasisakė už sankcijų Rusijai pratęsimą. Bendroje deklaracijojeišsakytas susirūpinimas dėl situacijos Rytų Ukrainoje ir Krymo okupacijos. Sankcijų tęsimas siejamas su visišku Minsko susitarimų įgyvendinimu ir Ukrainos suvereniteto gerbimu. Deklaracijoje reiškiama parama Ukrainoje vykdomoms reformoms ir raginama tęsti kovą su korupcija.

Gegužės 29–30 d. Teherane lankėsi Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavelas Klimkinas. Šalys sutarė aktyvinti bendradarbiavimą daugelyje sričių. Svarbu paminėti, kad Teheranas pareiškė, jog palaiko Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, ir pažymėjo, kad jokia trečia šalis negali daryti įtakos Ukrainos ir Irano dvišalių santykių plėtrai.

Vidaus politika

Razumkovo centro atliktų apklausų duomenimis, pirmalaikiuose rinkimuose į Aukščiausiąją Radą dalyvautų 55 proc. apklaustųjų ir jie balsuotų taip: už partiją „Batkivščina“ – 12 proc., už Lvovo mero Andrijaus Sodovojaus partiją „Samopomič“ – 10,6 proc., už Petro Porošenkos bloką (vadovauja Kijevo meras Vitalijus Kličko) „Solidarumas“ – 9,9 proc., už Opozicinį bloką (Jurijus Boiko) – 9,1 proc., už Olego Liaško Radikaliąją partiją – 8,4 proc., už buvusio gynybos ministro Anatolijaus Gricenkos partiją „Pilietinė pozicija“ – 6 proc., už Olego Tiagniboko partiją „Svoboda“ – 3,6 procento. Už pirmalaikius parlamento rinkimus pasisako 36,6 proc. apklaustųjų, o 40,1 proc. tokios idėjos nepalaiko.

Kijevo tarptautinio sociologijos instituto (KTSI) apklausų duomenimis, dauguma apklaustųjų (66,1 proc.) manė, kad šalies prezidentas P. Porošenka dėl „Panamos dokumentų“ skandalo turėtų atsistatydinti, o Jurijaus Lucenkos skyrimui generaliniu prokuroru nepritarė 59,9 proc. apklaustųjų. Galimų kandidatų į prezidento postą sąraše pirmauja J. Tymošenko (9,5 proc.), toliau seka O. Liaško (6,6 proc.) ir P. Porošenka (6,1 proc.).

ES įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Federika Mogherini ir Europos kaimynystės politikos ir plėtros komisaras Johanesas Hahnas bendru pareiškimu pasveikino Ukrainą, Aukščiausiajai Radai priėmus konstitucines pataisas, susijusias su teismų sistema. Analogišką pareiškimą JAV vardu padarė Valstybės departamento atstovas Markas Toneris.

Birželio 3 dieną vykęs P. Porošenkos bloko „Solidarumas“ suvažiavimas esminių vidaus politikos klausimų nesvarstė. Suvažiavimas išrinko septynis kandidatus, kurie dalyvaus atsilaisvinusių Aukščiausiosios Rados deputatų rinkimuose, vyksiančiuose liepos 17 dieną. PPB toliau lieka vadovauti Kijevo meras V. Kličko.

Šalies saugumo aktualijos

Ko gero, svarbiausia laikotarpio žinia yra Rusijoje nuteistos ir paleistos lakūnės Nadeždos Savčenko parskraidinimas į tėvynę gegužės 25 dieną. Ji buvo iškeista į Ukrainoje sulaikytus ir nuteistus du Rusijos karinės žvalgybos karius – Jevgenijų Jerofejevą ir Aleksandrą Aleksandrovą, nors, priešingai nei rusų kariai, ji malonės prašymo neteikė. Po N. Savčenko išlaisvinimo pareikšta, kad Ukraina visais būdais sieks išlaisvinti ir kitus Rusijoje nuteistus savo piliečius. Apie tokią veiklą deklaravo kontroversiškai vertinamas V. Putino draugas – judėjimo „Ukrainos pasirinkimas“ lyderis Viktoras Medvedčiukas (paminėtina, kad V. Putinas yra jo dukros Darjos krikštatėvis). Teigiama, kad jo iniciatyva malonės prašymą dėl N. Savčenko išlaisvinimo pasirašė neva jai dalyvaujant nužudytų Rusijos žurnalistų giminės. Šiuo metu V. Medvedčiukas Maskvoje ieško būdųišlaisvinti nuteistus ukrainiečius Jurijų Sološenką ir Genadijų Afanasjevą.

Kijeve pasirašytas tarpvyriausybinis JAV ir Ukrainos muitinių savitarpio pagalbos susitarimas. Sutarta, kad amerikiečių kovos su kontrabanda specialistai ukrainiečių muitininkus mokys praktinių įgūdžių oro ir jūrų uostuose. Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pažymėjo, kad Ukrainos vidaus reikalų ministerija su JAV bendradarbiauja dvidešimt keturiose programose, ir pasidžiaugė, kad intensyviu darbu pavyko pakelti visuomenės pasitikėjimą policija nuo 7 iki 44 procentų.

Pagal dvišalio bendradarbiavimo susitarimą apie tris tūkstančius Ukrainos policininkų vasarą stažuosis Turkijos specializuotuose kovos su terorizmu, narkotikais ir organizuotu nusikalstamumu kursuose.

Ukrainoje nuo gegužės 19 d. viešėjusi Jungtinių Tautų kovos su kankinimais pakomitečio delegacija nutraukė vizitą, nes, kaip teigiama, Ukrainos saugumo tarnyba (UST) neleidoapžiūrėti įkalinimo vietų, kuriose galėjo būti kankinami žmonės. Ukrainos teisingumo ministro pavaduotoja Natalija Sevostjanova paaiškino, kad įleisti į kalinimo įstaigas Mariupolyje ir Kramatorske atsisakyta dėl to, kad JT delegacijos sudėtyje buvo Rusijos atstovas.

Ukrainos karinė žvalgyba (GUR) paskelbė, kad Rusija Kryme yra dislokavusi 24 tūkstančius karių, 613 tankų ir šarvuočių, 162 artilerijos pabūklus, apie 100 kovos lėktuvų, 56 sraigtasparnius, 16 pakrantės apsaugos raketinių kompleksų, 30 kovinių ir 4 povandeninius laivus. Tokioje „apsaugotoje“ aplinkoje separatistinių Luhansko ir Donecko „respublikų“ lyderiai I. Plotnickis ir D. Pušilinas atvyko į Krymą ir dalyvavo forume, skirtame „rusų pasaulio“ problemoms ir perspektyvoms.

Deja, Kryme vėl vyko kratos totorių namuose. Be to, informuota, kad gegužės 25 d. Bachčisarajuje be žinios dingo regioninio Medžliso narys Ervinas Ibragimovas.

Ekonomikos aktualijos

Buvęs Ukrainos korporacijos „Energoatom“ prezidentas, dabar Aukščiausiosios Rados deputatas Andrijus Derkačius agentūrai „Interfaks Ukraina“ teigė, kad situacija Ukrainos atominės energetikos sektoriuje yra kritinė ir blogiausia per visą nepriklausomybės laikotarpį. Pasak A. Derkačiaus, šiuo metu šalyje dirba tik 7 AES blokai iš 15. Vien tik Zaporožės AE iš 6 blokų dirba 2, Južno Ukrainsko ir Rovno AE remontuojama po 2 blokus. Energetikos ir anglių pramonės ministras Igoris Nasalikas taip pat sunerimęs dėl padėties, tačiau tai sieja su nepakankamu AE finansavimu. 

Kinų branduolinės energetikos korporacija CNEIC su Ukrainos koncernu „Jadernoje toplivo“ derasi dėl 600 mln. JAV dolerių investicinio projekto uranui Kirovogrado srityje išgauti (šalys pernai pasirašė bendradarbiavimo memorandumą dėl branduolinio kuro išgavimo). Išžvalgytos urano atsargos Novokostiantynivkos rūdyne, perskaičiavus jas į urano koncentratą, siekia apie 100 tūkst. tonų, o metinės Ukrainos AE koncentruoto urano sąnaudos sudaro apie 2,4 tonos.

Ukrainos „Energoatom“ direktorius Aleksandras Rybčiukas paskelbė, kad šiemet Ukraina pratęs urano sodrinimą Rusijoje, o 2017 metų planai priklausys nuo rinkos konjunktūros. Ukraina urano koncentratą sodrina Rusijos akcinėje bendrovėje „Tarptautinis urano sodrinimo centras“, kurios narė yra ir pati.

Ukrainos nacionalinis bankas pranešė, kad šalies bankų nuostoliai per pirmus keturis šių metų mėnesius sudarė 11,5 mlrd. grivinų (0,41 mlrd. eurų) ir tai yra 16,7 proc. mažiau nei per analogišką 2015 metų laikotarpį.

Ukrainos energetikos ir anglių pramonės ministerija pateikė duomenis, kad šių metų sausio–vasario mėnesiais Ukraina sumažino naftos gavybą 12,6 proc., dujų koncentrato – 6,9 proc. (naftos ir dujų koncentrato gavyba mažėjo ir pernai), šis sumažėjimas aiškintas mokestiniais įsiskolinimais už licencijas. Kita vertus, pažymėtina, kad augo plieno (14 proc.) ir ketaus (21 proc.) išlydymas: per pirmus keturis metų mėnesius plieno išlydyta 10,548 mln., o ketaus – 10,115 mln. tonų.

Karinės-gynybinės sferos aktualijos

Prezidentas P. Porošenka patvirtino šalies Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos sprendimą dėl Ukrainos strateginio gynybos biuletenio įsigaliojimo. Šis biuletenis – tai Ukrainos saugumo, gynybos bei kitų jėgos struktūrų reformų programa, jame numatytos tų struktūrų plėtros gairės iki 2020 metų.

Ukrainoje lankėsi NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas naujiems saugumo iššūkiams Sorinas Dukaru. Svečias dalyvavo darbų pagal NATO projektą „Gamtosaugos darbai likviduojant k/d A2788 teritorijos užterštumą naftos ir cheminėmis medžiagomis“ pradžios ceremonijoje. Be to, S. Dukaru Ukrainos ypatingųjų situacijų ministerijai perdavė išminavimo įrangą, kuri įgalins aprūpinti 22 išminuotojų ar pirotechnikų grupę.

Sausumos pajėgų universitete Lvove lankėsi JAV sausumos pajėgų Europoje vado generolo leitenanto Frederiko Hodgeso vadovaujama delegacija. Amerikiečių generolas susitiko su Ukrainos gynybos ministru Stepanu Poltoraku. Svečiai Lvove dalyvavo „Amerikos dienų“ kultūros festivalyje, lankėsi tarptautiniame taikos pajėgų mokymo centre Javorive, stebėjo 72-osios brigados karių treniruotes.

Ukrainos generalinis štabas paskelbė informaciją, kad kontraktus su ginkluotosiomis pajėgomis jau pasirašė 29,5 tūkstančio karių, iš jų apie 3 tūkstančius – karininkai.

Padaugėjus atvejų, kai separatistai prieš ukrainiečių karius naudoja atakuojančius nepilotuojamus skraidymo aparatus, priimtas sprendimas tokio tipo aparatus gamintis patiems. Ukraina jų gamybai pasirinko Lenkijos kompanijos „WB Electronics SA“ sukurtą BSA „Warmate“, kuris veiks kamikadzės principu. „Warmate“ – nedidelis, 4 kg svorio aparatas, ginkluotas kumuliatyvinio arba skeveldrinio tipo užtaisu, galintis nuskristi 10 km, pasiekti 150 km/h greitį ir pakilti į 3 km aukštį.

Ukraina Tailandui pristatė trečiąją dešimties tankų „Oplot“ partiją. Tankai buvo gaminami Charkovo Malyševo gamykloje pagal 2011 metais sudarytą 200 mln. JAV dolerių kontraktą. Galutinai kontrakto sąlygos, pristatant dar 29 tankus, bus įvykdytos iki šių metų pabaigos. Taip pat paminėtina, kad nuo 2010 metų Ukraina, vykdydama 2006 metais pasirašytą kontraktą, Tailandui pristatė šarvuočių BTR-3E1. Analogiškas kontraktas pasirašytas ir 2011 metais, bendra kontraktų suma sudaro 270 mln. JAV dolerių.

Antiteroristinė operacija

Gegužės 22 d.–birželio 5 d. pranešimuose apie įvykius Donbase informuojama, kad paliaubų pažeidimų skaičius per parą svyravo nuo dvidešimt vieno iki penkiasdešimt vieno. Tuo laikotarpiu dvidešimt Ukrainos karių žuvo ir septyniasdešimt du buvo sužeisti, du pateko į nelaisvę. Užfiksuota apie 30 BSA skrydžių, o gegužės mėnesį buvo užfiksuotas 91 BSA skrydis, keturi iš jų atliko atakas. GUR duomenimis, labai suintensyvėjo priešo diversinių grupių veikla. Vieną dieną tuo pačiu metu skirtingose vietose veikė aštuonios diversinės grupės.

UST užkardė teroro aktą geležinkelyje, kur ant bėgių prie Verchniotoreckės gyvenvietės rastas 400 g plastito užtaisas su detonatoriumi. 

Luhansko kryptimi paliaubos pažeistos Stanyčno Luhanskės, Novozvanivkos, Žovtės, Sokilnykų, Krymskės, Popasnos, Triochizbenkos, Novotoškivskės ir Ščiastios gyvenvietėse. Donecko kryptimi paliaubos pažeistos prie Donecko esančiose Avdijivkos, Opytnės, Antrosios Novoselivkos, Piskų, Kamjankos ir Nevelskės gyvenvietėse, Svitlodarskės lanke esančiame Luhanskės kaime, prie Zaicevės ir Nevelskės gyvenviečių.

Mariupolio kryptimi paliaubos buvo pažeistos Krasnohorivkoje, Marjinkoje, prie Novotrojickės, Berezovės, Hranitnės ir Šyrokinės. Gegužės 28 d. per separatistų diversinės grupės surengtą pasalą žuvo Ukrainos 72-osios brigados bataliono vadas kapitonas Andrejus Žukas.

Per ATO štabe Kramatorske vykusią spaudos konferenciją spaudos centro viršininkas plk. Romanas Drapakas informavo, kad Donecko ir Luhansko „respublikų“ 1-ojo ir 2-ojo korpusų karių yra 32 500. Separatistai turi apie 450 tankų, 830 šarvuočių, iki 550 artilerijos sistemų, iki 200 raketinių salvinės ugnies sistemų, per 410 oro gynybos sistemų. GUR duomenimis, Rusija pasienyje su Ukraina ir laikinai okupuotose teritorijose yra sutelkusi 16 batalionų ir 8 kuopų taktines grupes, kurių personalo skaičius yra 34 600 karių (iš jų 9 batalionų ir 6 kuopų taktinės grupės – apie 6 500 karių – dislokuotos Donbase).

Į separatistų kontroliuojamą Donbasą gegužės 26 dieną atvyko jau 52-as Rusijos „humanitarinis“ konvojus iš daugiau nei 100 vilkikų.

Paskutinį gegužės savaitgalį separatistai prieš ESBO SMM įvykdė ketvertą išpuolių: iš sistemos „žemė-oras“ Horlivkos apylinkėse numušė ESBO bepilotį, Avdijivkos–Jasynuvatos rajone apšaudė ESBO patrulį, prie Avdijivkos atjungė ESBO SMM sumontuotą vaizdo kamerą, prie Novoazovsko šūviais į viršų privertė ESBO patrulį pasukti atgal. Pažymėtina, kad ESBO SMM vadovo pavaduotojas Aleksandras Hugas išreiškė susirūpinimą, jog Jasynuvatos, Avdijivkos ir Stanično Luhanskės vietovėse konflikto šalių pozicijos pavojingai priartėjo.

Naktį iš gegužės 23 į 24 d. vyko Normandijos ketverto šalių vadovų telefoninis pokalbis, jie aptarė konflikto sureguliavimo Donbase galimybes. Rusijos prezidentas informavo, kad perdavė suderintą su Donecko ir Luhansko „respublikomis“ pasiūlymų paketą dėl rinkimų, taip pat pareikalavo Ukrainą nutraukti Donbaso gyvenviečių apšaudymus. Ukrainos prezidentas pareikalavo Rusiją išvesti okupacines pajėgas iš Donbaso, nes tai yra pagrindinė politinio dialogo sąlyga. P. Porošenka taip pat ragino greičiau iš įkalinimo Rusijoje išlaisvinti N. Savčenko, G. Afanasjevą bei J. Sološenką ir atkreipė dėmesį į Krymo totorių persekiojimus.

Birželio 1 dieną Minske vykusiame trišalės kontaktinės grupės susitikime nesėkmingai svarstytas belaisvių apsikeitimo klausimas. Rusijos remiami separatistai Ukrainos pusę šantažavo amnestijos klausimu, be to, neatskleidžia tikrojo sulaikytųjų skaičiaus ir kalinimo vietų. Ukrainos delegacija priminė, kad nesilaikant paliaubų režimo neįmanoma spręsti kitų klausimų, ir teigė, kad šalis yra pasirengusi priimti sergančius vaikus ir našlaičius iš okupuotų teritorijų internatų.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius A. Turčinovas pateikė atnaujintus duomenis apie Nacionalinės gvardijos nuostolius nuo ATO pradžios: 177 kariai žuvo ir 737 buvo sužeisti, o Pasienio tarnybos atstovas spaudai Olegas Slobodianas informavo apie analogiškus pasieniečių nuostolius – 67 žuvo, 407 sužeisti ir 5 dingę be žinios.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 25)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (386)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (57)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (162)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (17)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (21)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras