Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Ukrainos frontuose
 
  2017 m. sausio 1–15 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (12)

Algirdas Karijotas
2017 01 23

Ukraina po Naujųjų metų ruošėsi savo, stačiatikių Kalėdoms. Taip pat į pirmas dvi metų savaites pateko ir senieji Naujieji metai, švenčiami sausio 14 dieną. Dėl šių priežasčių informacinis Ukrainos laukas buvo skurdokas, išsiskyrė tik Nadijos Savčenko žingsnis – ji paviešino abiejų Donbase kovojančių pusių belaisvių sąrašus. Kaip įprasta, metų pradžioje pasirodė statistikos apie praėjusių metų ekonominius rodiklius.

Užsienio politika 

Ukrainos prezidentas P. Porošenka pasirašė įsaką, skelbiantį Japonijos metų pradžią Ukrainoje, ir, susitikęs su Japonijos ambasadoriumi, padėkojo už tvirtą Tekančios saulės šalies poziciją Ukrainos teritorinio vientisumo atžvilgiu. Sprendimas dėl Japonijos metų buvo priimtas pernai vasarą, išreiškiant pagarbą Japonijai, kuri 2014–2016 metais skyrė Ukrainai 1,8 mlrd. JAV dolerių paramą.

Vidaus politika 

Eitynėmis su fakelais Ukrainos miestų gatvėmis sausio 1-ąją paminėta  nacionalinio didvyrio Stepano Banderos gimimo diena (Kijeve eitynėse dalyvavo keli tūkstančiai žmonių). Tokios eitynės organizuojamos kasmet. Paminėtina, kad 2010 metais prezidento Viktoro Juščenkos įsaku S. Banderai suteiktas Ukrainos didvyrio vardas, tačiau į valdžią atėjus Viktorui Janukovyčiui teismai tą sprendimą atšaukė, motyvuodami tuo, kad S. Bandera nebuvo Ukrainos pilietis

Ukrainoje įsigaliojo sausio 3 d. prezidento pasirašytas įstatymas dėl Aukščiausiosios teisingumo tarybos sukūrimo. Įstatymas numato, kad Aukščiausioji teisingumo taryba yra nepriklausomas konstitucinis valstybinės valdžios ir teismų savivaldos organas. Taryba teiks teisėjų kandidatūras, kontroliuos teisėjams keliamas drausmines bylas, priims sprendimus dėl teisėjų atleidimo, duos sutikimą teisėjus sulaikyti ir kt. Taryba susideda iš 21 nario, iš jų dešimt renkami Ukrainos teisėjų suvažiavimo, po du skiriami prezidento ir renkami Aukščiausiosios Rados, Ukrainos advokatų suvažiavimo bei Ukrainos prokurorų konferencijos, o dar du renka  teisės mokymo įstaigų atstovų suvažiavimas ir skiria Tarybos pirmininkas.

Aukščiausiosios Rados deputatė N. Savčenko paviešino patikslintus abiejų konflikto Donbase pusių belaisvių sąrašus. Juose taip pat nurodyti jau paleisti ir žuvę belaisviai. Dėl šio žingsnio N. Savčenko vėl sulaukė viešos kritikos, taip pat ir iš Ukrainos saugumo tarnybos. Kritikai teigia, kad publikuoti tokius sąrašus yra nekorektiška. Paminėtina, kad N. Savčenko sąrašuose figūruoja abiejų pusių – Ukrainos ir separatistų – kalinami 524 asmenys.

Ekonominės aktualijos 

Palyginti su 2015 metais, Ukraina 2016 metais 22,5 proc. (15,12 milijardo kubinių metrų) padidino Rusijos gamtinių dujų tranzitą (iki 82,2 milijardo kubinių metrų). O gamtinių dujų importas 2016 metais, palyginti su 2015 metais, sumažėjo 32,7 proc. (5,37 milijardo kubinių metrų) – iki 11,78 milijardo kubinių metrų. Savų gamtinių dujų gavyba Ukrainoje 2016 metais padidėjo nedaug, 0,7 proc. – iki 20,3 milijardo kubinių metrų.

Pirminiais duomenimis, Ukrainos metalurgijos gamyklos 2016 metais, palyginti su  2015 metais, plieno išgavo 6 proc. daugiau (iki 24,197 milijono tonų), ketaus – 8 proc. daugiau (iki 23,589 milijono tonų), kokso – 10 proc. daugiau (iki 12,725 milijono tonų).

Ukrainos valstybinė įmonė „Ukroboronservis“, priklausanti valstybiniam koncernui „Ukroboronprom“, kartu su JAV kompanija „Aeroscraft“ pasirašė memorandumą, pagal kurį Ukrainoje bus pradėta NATO standartų ginkluotės gamyba. Pirmasis gaminys bus WAC47 modelio automatas M16.

Karinės-gynybinės aktualijos 

Ukrainos generalinio štabo viršininkas armijos generolas Viktoras Muženka kalbėdamas išplėstiniame karinių komisariatų vadovų posėdyje sakė, kad pagrindinė Ginkluotųjų pajėgų užduotis išlieka reagavimas į didėjančias išorės grėsmes. 

V. Muženka įvardijo tris esminius Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) rengimo uždavinius 2017 metams: sukurti savo rengimo sistemą nuo kareivio iki SOP padalinio, iki mokymo metų pabaigos padaliniams įgyti visus reikiamus kovinius gebėjimus, stiprinti mokomąją materialinę bazę ir baigti antrąjį SOP mokymo treniruočių etapą.

Generalinio štabo Personalo valdybos viršininko pavaduotojas pulkininkas Markas Andrusiakas informavo, kad į kariuomenę 18 mėnesių tarnybai bus šaukiami aukštųjų mokymo įstaigų karinėse katedrose karininko laipsnius įgiję, tačiau kariuomenėje netarnavę atsargos karininkai iki 43 metų. Šaukimas bus pradėtas vasario mėnesį ir vykdomas laipsniškai, kas ketvirtį.

Situacija antiteroristinės operacijos rajone

Sausio 1–15 dienomis antiteroristinės operacijos (ATO) rajone žuvo 3 ir buvo sužeisti 42 Ukrainos kariai. Paliaubų pažeidimų skaičius per parą svyravo nuo 32 iki 78. Taip pat paminėtina, kad sausio 8 d. pozicijose netoli Mariupolio pasigesta trijų Ukrainos jūrų pėstininkų (tai neatsispindi anksčiau pateiktoje statistikoje), kurie po kelių dienų separatistų „aptikti negyvi“ ir perduoti ukrainiečiams tvirtinant, kad žuvo nuo minos, kliudę paslėptą atotampą.

Ukrainos gynybos ministerija, atsakydama į žurnalistų užklausą, informavo, kad 2016 metais ATO rajone kovos veiksmuose žuvo 211 karių, o nekovinės netektys sudarė 256 karius (nužudyti, žuvo per autoįvykius, apsinuodijo alkoholiu, neatsargiai elgėsi su ginklu, nesilaikė saugumo technikos reikalavimų, dėl ligų, savižudybių). Paminėtina, kad nusižudė net 68 kariai. Per metus buvo sužeista 1 198 kariai. Kiek anksčiau Ukrainos generalinio štabo viršininkas V. Muženka informavo, kad nuo konflikto pradžios žuvo 3 064 visų jėgos struktūrų kariai, iš jų 2 636 – iš kariuomenės (2 148 – kovose).

Prezidentas P. Porošenka pasirašė įstatymą dėl pataisų, numatančių priešlaikinį pensinį įvairių kategorijų karių aprūpinimą. Viena iš tokių karių kategorijų – antiteroristinės operacijos Donbase dalyviai.  Pagal šį įstatymą kariai bei savanoriai ATO dalyviai, turintys ne mažesnį kaip 25-erių metų darbo stažą, galės būti išleidžiami į pensiją sulaukę 55-erių metų.

dumskaya.net nuotrauka.

 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 12)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1020)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (165)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (257)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (438)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (91)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras