Atviros visuomenės instituto Programa Rytai-Rytai: partnerystė be sienų
2010 03 08
Rytai-Rytai: partnerystė be sienų programos tikslas padėti pilietinėms ir nevyriausybinėms organizacijoms bendrauti ir bendradarbiauti keičiantis idėjomis, informacija, žiniomis bei patirtimi ir skatinant jų praktinį įgyvendinimą atviros visuomenės stiprinimo labui.
Programa buvo sukurta 1991 m. Jos dėmesio centre Vidurio ir Rytų Europa bei Centrinė Azija posocialistinio pereinamojo laikotarpio kontekste. Georgeas Sorošas išdėstė mintį, tapusią pagrindine programos Rytai-Rytai: partnerystė be sienų idėja: Žmonės turi keliauti, susitikinėti vieni su kitais, keistis nuomonėmis ir patirtimi. Jie turi aktyviai dalyvauti pereinamojo laikotarpio procesuose. Juk yra daugybė dalykų, kuriuos Vidurio ir Rytų Europos šalių gyventojai gali vieni kitiems pasiūlyti, yra ir daugybė būdų vieni kitiems padėti. Taigi regionas turi gyventi.
Rytai-Rytai: partnerystė be sienų programą įgyvendina Sorošo fondai Albanijoje, Armėnijoje, Azerbaidžane, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Estijoje, Gruzijoje, Kazachstane, Kosove, Kirgizijoje, Latvijoje, Makedonijoje, Moldovoje, Mongolijoje, Juodkalnijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Serbijoje, Slovakijoje, Tadžikistane, Turkijoje ir Ukrainoje (kartu su instituciniais Slovėnijos, Rusijos, Kroatijos, Lietuvos ir Vengrijos partneriais).
Programa remia Vidurio ir Rytų Europos bei Centrinės Azijos iniciatyvas, kurias vertina (recenzuoja) atitinkami fondai ir/ar partneriai. Siekdama palengvinti dalyvavimą remiamose iniciatyvose, programa skiria finansinę paramą tarptautinėms mainų programoms, įskaitant apsikeitimą žiniomis, patirtimi ir idėjomis šalies viduje ir dalyvių kelionėms po šalį.
Programa kasmet remia iki 400 daugianacionalinių iniciatyvų Vidurio ir Rytų Europos bei Centrinės Azijos šalyse. Remiami tokie projektai:
- Miestai be sienų: neįgalių asmenų apsauga;
- Institucinių gebėjimų stiprinimas dirbant su socialiai pažeidžiamais jaunuoliais;
- Piliečių ir visuomenės aktyvumo didinimas: skaidrumas ir sprendimų priėmimo procesas;
- Draugiškos ES sienos: santykiai su naujaisiais Rytų kaimynais;
- Išmoktos pamokos: saugumo sektoriaus reforma ir euroatlantinė integracija;
- Bendros Europos ateities kūrimas: tvarios aplinkos link;
- E-demokratijos Mongolijoje stiprinimas: Estijos piliečių dalyvavimo įvairiose iniciatyvose patirtis;
- Nauji energijos tiekimo maršrutai pietryčių Europoje ir žmogaus teisių apsauga: tarpsektorinio dialogo vystymas;
- Bendri interesai: stojimo į ES pamokos;
- Istorija ir kolektyvinė pietryčių Europos atmintis: politiniai debatai ir jų reikšmė.
Programa neremia pasaulinių kongresų ir metinių konferencijų; individualių kelionių ir dalyvavimo konferencijose; meno kūrinių; konsultacijų; aukštojo mokslo tyrimų; vertimų ir leidybos; tiksliųjų mokslų; verslo/komercinės, pelno siekiančios veiklos.
Kviečiame užpildytas projektų paraiškos formas ir biudžeto formą siųsti programos direktorei Mary Frances Lindstrom adresu mflindstrom@osf-eu.org.
Iškilus klausimams prašome skambinti telefonu (85) 250 55 36 arba rašyti adresu info@geopolitika.lt. |