Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai















   Rekomenduojame:







   Mus remia:



 
Ukrainos frontuose
 
  2017 m. vasario 13–26 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (48)

Algirdas Karijotas
2017 03 06

Svarbiausi šių dviejų savaičių užsienio politikos akcentai būtų prezidento Petro Porošenkos kalba 53-iojoje Miuncheno saugumo konferencijoje ir akibrokštas tarptautinei visuomenei Rusijai pripažinus separatistinių Donecko ir Luhansko „respublikų“ pasus. Vidaus politiką draskė radikalų vykdoma ekonominė separatistinių rajonų blokada, o iš šalies saugumo aktualijų išskirtinas Aukščiausiosios Rados deputato Oleksijaus Hončarenkos pagrobimas ir eilinį akibrokštą šalies vadovybei iškrėtusi deputatė Nadija Savčenko, savavališkai apsilankiusi pas separatistus.
 
 
  2017 m. sausio 30 d. – vasario 12 d.Ukrainos aktualijų apžvalga (62)

Algirdas Karijotas
2017 02 27

Šios dvi savaitės įsimintinos dėl kovų prie Avdijivkos ir vieno iš separatistų lauko vadų – bataliono „Somalis“ vado Michailo Tolstycho, pravarde Givis, žūties.


 
 
  2017 m. sausio 16–29 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (II dalis) (71)

Algirdas Karijotas
2017 02 13

Šalies saugumo aktualijos

Šalies saugumo požiūriu atkreiptinas dėmesys į procesus, vykusius už šalies ribų ir turėjusius įtakos bendrai šalies saugumo situacijai ir situacijai aneksuotame Kryme.

Prezidentas Petro Porošenka pasirašė įsaką, kuriuo vadovaujantis bus įgyvendinamas Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sprendimas parengti kritinės infrastruktūros apsaugos valstybinės sistemos koncepciją, o ateityje ir sukurti tokią sistemą. Taip pat prezidentas patvirtino pakoreguotą Ukrainos karinį-administracinį suskirstymą: papildomai išskirta ketvirtoji – Rytų karinė oro erdvės zona. Karinės oro erdvės zonos yra Karinių oro pajėgų atitinkamų vadaviečių atsakomybės zonos.

 
 
  2017 m. sausio 16–29 d. Ukrainos aktualijųapžvalga (I dalis) (37)

Algirdas Karijotas
2017 02 08

Daugiausia įvykių per pastarąsias dvi savaites vyko užsienio politikoje. Čia paminėtinas JAV viceprezidento Joe Bideno atsisveikinimo vizitas Kijeve, prezidento Petro Porošenkos išvyka ir turiningi susitikimai Davose bei vizitai į Estiją ir Suomiją. Taip pat Ukrainai reikšmingi žingsniai buvo padaryti Jungtinių Tautų Tarptautiniam Teisingumo Teismui pateikus ieškinį prieš Rusiją bei Europos Tarybos Parlamentinei Asamblėjai priėmus rezoliuciją dėl Ukrainos demokratijos institutų veiklos. 
 
 
  2017 m. sausio 1–15 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (12)

Algirdas Karijotas
2017 01 23

Ukraina po Naujųjų metų ruošėsi savo, stačiatikių Kalėdoms. Taip pat į pirmas dvi metų savaites pateko ir senieji Naujieji metai, švenčiami sausio 14 dieną. Dėl šių priežasčių informacinis Ukrainos laukas buvo skurdokas, išsiskyrė tik Nadijos Savčenko žingsnis – ji paviešino abiejų Donbase kovojančių pusių belaisvių sąrašus. Kaip įprasta, metų pradžioje pasirodė statistikos apie praėjusių metų ekonominius rodiklius.
 
 
  2016 m. gruodžio 19–31 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (47)

Algirdas Karijotas
2017 01 09

Paskutinės dvi 2016 metų savaitės užsienio politikoje išsiskyrė santykių su Izraeliu pablogėjimu, susijusiu su „nedraugišku“ Izraeliui Ukrainos balsavimu Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje. Akibrokštu Rusijai turėjo atrodyti JAV senatorių Johno McCaino ir Lindsey Grahamo apsilankymas fronto linijoje prie Šyrokinės. Vidaus politikoje, anonsuodama naujo politinio judėjimo įkūrimą, vėl pasireiškė Nadija Savčenko. Šalis baigė metus patvirtinusi, kaip ir privalo, ateinančių metų biudžetą. Antiteroristinės operacijos (ATO) rajone, Svitlodarskės lanke, vyko neeiliniai mūšiai, pareikalavę dešimčių aukų iš abiejų pusių. Trišalės kontaktinės grupės rutininės derybos Minske – be esminių poslinkių.
 
 
  2016 m. gruodžio 5–18 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (37)

Algirdas Karijotas
2016 12 30

Iš pastarųjų dviejų savaičių Ukrainos užsienio politikos spektro paminėtinas Lietuvos prezidentės vizitas į Kijevą. Tačiau įdomiausi įvykiai klostėsi šalies viduje: tai pranešimas apie didžiausio šalies privataus banko „Privatbank“ nacionalizavimą, kuris greičiausiai taps rimtu iššūkiu valstybei, ir Nadijos Savčenko pašalinimas iš „Batkivščinos“ partijos frakcijos Aukščiausiojoje Radoje. Analitiniu požiūriu įdomius visuomenės apklausos duomenis apie populiariausius šalies lyderius ir politines partijas pateikė šešios apklausų sferoje dirbančios institucijos: „Socialinis monitoringas“ (kartu su Jeriomenkos socialinių tyrimų institutu), socialinių ir marketingo tyrimų centras SOCIS (kartu su sociologine grupe „Reiting“), Kijevo tarptautinis sociologijos institutas ir Ukrainos ateities institutas.
 
 
  2016 m. lapkričio 21 d.–gruodžio 4 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (24)

Algirdas Karijotas
2016 12 19

Šių dviejų savaičių užsienio politikos akcentai – aukštų pareigūnų vizitai: prezidento – į Lenkiją, premjero – į Vengriją, gynybos ministro – į Pakistaną, Generalinio štabo viršininko – į Baltijos valstybes. O pačioje Ukrainoje lankėsi Izraelio Kneseto pirmininkas.
 
 
  2016 m. lapkričio 7–20 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (84)

Algirdas Karijotas
2016 11 30

Šios dvi savaitės turtingos įvairių įvykių. Ryškiais geopolitiniais rėžiais išliks tai, kad Hagos kriminalinis teismas savo ataskaitoje Krymo aneksiją prilygino tarptautiniam kariniam konfliktui ir kad Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos Žmogaus teisių komitete priimta rezoliucija dėl žmogaus teisių Kryme, kurioje Rusija vadinama okupante, o Krymas – laikinai okupuota teritorija.
 
 
  2016 m. spalio 24 d. – lapkričio 6 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (11)

Algirdas Karijotas
2016 11 21

Per šias dvi savaites ypatingų įvykių neįvyko, išsiskiria keli tik Ukrainai būdingi akcentai. Nežinantiems iš arti Ukrainos realijų kilo šokas pamačius pirmąsias valdininkų turto ir pajamų deklaracijas, rodančias grynais laikomus milijonus užsienio valiuta. O iš kitos pusės – apklausų duomenys, rodantys, kad apie 30 proc. ukrainiečių norėtų išvykti iš šalies visam laikui, o premjeras Volodimiras Groismanas tiesiai šviesiai rėžė: 50 proc. šalies ekonomikos yra šešėlyje. Be to, dar vieną akmenėlį į prezidento Petro Porošenkos daržą, atskleisdamas pelningą jam priklausančio konditerijos koncerno „Roshen“ veiklą Rusijoje, įmetė Vladimiras Putinas, o tai įgalina „nekaltą“ verslą ideologizuoti sau palankia linkme.
 
 
  2016 m. spalio 10–23 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (2)

Algirdas Karijotas
2016 11 04

Šios dvi savaitės pasižymėjo aktyvia Ukrainos veikla užsienio politikoje, tačiau turbūt didžiausia informacine kibirkštimi tapo vieno iš Rytų Ukrainos separatistų karinių vadukų Arsenijaus Pavlovo, pravarde „Motorola“, žūtis ar greičiausiai nužudymas susprogdinus gyvenamojo namo Donecke lifte.
 
 
  2016 m. rugsėjo 26 d. – spalio 9 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (8)

Algirdas Karijotas
2016 10 21

Užsienio politika

Rugsėjo 26 dieną Europos Parlamento komitetas 38 balsais prieš 4 ir vienam susilaikius pritarė bevizio režimo suteikimui Ukrainos piliečiams. Tačiau prieš paskelbiant galutinį sprendimą dar reikės paties Europos Parlamento, Europos Komisijos ir Europos Tarybos vadinamojo „pozicijų suderinimo“. Pagal Europos Sąjungos numatytas procedūras galutinis sprendimas bus priimamas balsuojant Europos Parlamente. Pritarimo atveju parlamentarų sprendimą turės patvirtinti ES Tarybos užsienio reikalų ministrai.

 
 
  2016 m. rugsėjo 16–25 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (18)

Algirdas Karijotas
2016 10 12

Užsienio politika 

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, rugsėjo 16 dieną kalbėdamas Kijeve vykusioje kasmetėje 13-ojoje Jaltos europinės strategijos (YES) konferencijoje, pažymėjo, kad Europa, tikėtina, keisis, ateis naujas politinis elitas. Rusija daro viską, kad į Europos valstybių valdžią patektų kuo daugiau euroskeptikų, nes tai sudarytų sąlygas naujiems „exitams“. Taip pamažu būtų keičiamas palankiai ES nusiteikęs Europos elitas, niveliuojamos jo puoselėtos vertybės, griaunama pati Europos Sąjunga ir silpninamas transatlantinis bendradarbiavimas.

 
 
  2016 m. rugsėjo 1–15 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (69)

Algirdas Karijotas
2016 09 28

Užsienio politika

Kijeve lankėsi Jungtinės Karalystės sekretorius Borisas Johnsonas. Per susitikimus su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka ir užsienio reikalų ministru Pavelu Klimkinu jis pasidžiaugė, kad vienas pirmųjų jo vizitų yra į Ukrainą, patikino remiąs jos suverenitetą ir teritorinį vientisumą. B. Johnsonas patvirtino, kad Jungtinė Karalystė remia ir rems Ukrainos vykdomas muitinės ir teismų reformas bei šalies rytuose išminavimo darbus vykdančią organizaciją „HALO Trust“ (šiais metais organizacijos finansavimas sudarė 1 mln. svarų), taip pat informavo, kad laikotarpiui iki 2018 metų jau išskirta papildomi 2 mln. svarų. Jungtinė Karalystė palaiko Minsko derybų procesą ir kartu pasisako už tolesnį sankcijų Rusijai taikymą.

 
 
  2016 m. rugpjūčio 1–31 d. Ukrainos aktualijų apžvalga (37)

Algirdas Karijotas
2016 09 12
Užsienio politika

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka rugpjūčio 3–5 d. su oficialiu vizitu lankėsi Malaizijoje, o rugpjūčio 5–7 d. – Indonezijoje. Malaizijoje šalys pasirašė susitarimą dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo, pritarta prekybinių ir ekonominių ryšių aktyvizavimui. Atskirai susitikus Malaizijos gynybos ministerijoje aptartos galimybės plėtoti dvišalį karinį techninį bendradarbiavimą. Šalys pripažino, kad Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“, 2014 m. liepos 17 d. skridusio reisu MH-17 ir numušto virš Ukrainos teritorijos, tyrimas turi būti užbaigtas, o kalti dėl to patraukti atsakomybėn ir nubausti.

 
  Puslapiai: 1  2  3   >>>


 
Paieška






Iššūkių aplinkai geopolitika (1328)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.



Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (335)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.



Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (363)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.



Kinijai reikalinga nauja strategija (760)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. 



Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (194)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.



Lenkijos užsienio reikalų ministerija tapo Rusijos programišių taikiniu? (44)

2017 02 02

Manoma, kad ART28 grupuotei, kuri dar žinoma kaip Fancy Bear, priklausantys programišiai mėgino įsilaužti į Lenkijos užsienio reikalų ministerijos (URM) darbuotojų kompiuterius



Vartojimas vis dar stiprina D. Britanijos ekonomiką (282)

2017 02 01


Didžiosios Britanijos vartotojai tarsi griauna įspėjimus, kad vadinamasis „Brexitas“ gali sukelti šalies ekonomikos sulėtėjimą. Per paskutinius tris 2016 metų mėnesius jų išlaidos buvo gausios ir tai leido išlaikyti solidžius ūkio augimo rodiklius. Praėjusių metų spalio–gruodžio mėnesiais D. Britanijos bendrasis vidaus produktas (BVP) didėjo 0,6 proc. ir augimo tempai iš esmės atitiko dviejų ankstesnių ketvirčių duomenis. Tokias tendencijas atspindėjo investuotojų ir finansų rinkų nekantriai laukti rodikliai, kuriuos paskelbė Nacionalinės statistikos tarnyba (ONS).


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras