Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Žvilgsnis į Orientą
 
  Žvilgsnis į Orientą. 2017 m. sausio mėnesio Azijos regiono politinių aktualijų apžvalga (1)

Irmantas Pečiūra, Azijos politikos ekspertas
2017 02 20

Centrinė Azija

Pagrindiniu naujienų generatoriumi Centrinėje Azijoje (CA) 2017 m. sausio mėnesį tapo Kazachstanas. Pirmiausia pažymėtina, kad šioje valstybėje įvyko ilgai ruoštos derybos dėl Sirijos, kurias inicijavo Rusija, Turkija ir Iranas. Čia ne vieta kalbėti apie šio susitikimo rezultatus, žiūrint iš minėtų valstybių perspektyvos, tačiau galima pasakyti keletą žodžių apie renginio svarbą Astanai.

 
 
  Žvilgsnis į Orientą: 2016 metų Azijos regiono politinių aktualijų refleksija (2)

Irmantas Pečiūra, Azijos politikos ekspertas
2017 01 30

Tolimieji Rytai ir Pietryčių Azija

Jeigu skaitote šį tekstą, sveikinu, Jūs sėkmingai peržengėte 2016-ųjų metų slenkstį – pasižadėjote sveikiau maitintis, sportuoti ir daugiau laiko skirti sau ar šeimai. Vis dėlto, vertinant iš tarptautinės politikos perspektyvos, šie metai buvo išties įtempti ir pasauliui pateikė nemažai staigmenų: visiškai tam nepasirengusią Europą užklupo pabėgėlių krizė, o jos visuomenių sąmonę persmelkė terorizmo grėsmė. Europą iš vidaus ėmė skaldyti nacionalistiniai ir Brexit įkvėpti populistiniai judėjimai, Rytų Europą ir toliau tebedraskė Ukrainos konfliktas, o Artimuosius Rytus – naują kokybinį lygmenį pasiekęs karas Sirijoje. Prie šio vis didėjančios pasaulio fragmentacijos konteksto pridėkime dar ir skandalingai pasibaigusius JAV prezidento rinkimus ir gausime tokį sprogstamąjį mišinį, kuris nesugadintų naujametinės fejerverkų šventės nė vienoje pasaulio sostinėje.

 
 
  Žvilgsnis į Orientą: 2016 m. gruodžio mėnesio Azijos regiono politinių aktualijų apžvalga (50)

Irmantas Pečiūra, Azijos politikos ekspertas
2017 01 27

Centrinė Azija

Lapkričio mėnesio apžvalgoje „Žvilgsnis į Orientą“ (II) buvo detaliai kalbama apie Turkmėnistano nepriklausomybės 25-metį. Šį kartą verta trumpai aptarti tokį pat Kazachstano jubiliejų, nes jis yra pagrindinis Lietuvos partneris Centrinėje Azijoje ir dinamiškiausiai besivystanti regiono valstybė. Pažymėtina, kad ji neretai kaltinama autoritarizmu – daugiausia dėl to, kad nuo pat nepriklausomybės atgavimo šalį valdo tas pats prezidentas Nursultanas Nazarbajevas. Tačiau, atsižvelgiant į Centrinės Azijos specifiką, Kazachstanas yra tikra demokratijos sala regione su gana stipriais liberalios ekonomikos elementais – ypač lyginant, pavyzdžiui, su Kirgizija, kurioje tinkamai neįgyvendintas demokratinis eksperimentas baigėsi dviem revoliucijomis (t. y. politiniu nestabilumu ir ekonominiu chaosu)

 
 
  Žvilgsnis į Orientą. Lapkričio mėnesio Azijos regiono politinių aktualijų apžvalga (II)

Irmantas Pečiūra, Azijos politikos ekspertas
2016 12 12

Centrinė Azija

Šio regiono politinių aktualijų apžvalgą galima pradėti nuo to, kad spalio 27 d. Turkmėnija atšventė savo nepriklausomybės 25-metį. Gera proga koncentruotai įvertinti, ką šalis pasiekė per tuos metus. Buvęs jos prezidentas Saparmuratas Nijazovas pavertė valstybę globaliu mastu išskirtine diktatūra (galbūt antra tokia po Šiaurės Korėjos). Jos pamatu tapo didžiulės gamtinių dujų atsargos, kurios leido sukurti socialiai orientuotą, bet neefektyvią ekonomiką (užtenka paminėti vien iki 2014 m. galiojusią nemokamo benzino kvotą). Dar labiau šalies raidą sutrikdė hiperbolizuotas vado kultas ir uždarumas. Naujasis lyderis Gurbanguly Berdymuchamedovas stengiasi atverti šaliai langą į pasaulį, tačiau, suprantama, Turkmėnistano neabejotinai laukia dar labai ilgas kelias.

 
 
  Žvilgsnis į Orientą. Lapkričio mėnesio Azijos regiono politinių aktualijų apžvalga (I)

Irmantas Pečiūra, Azijos politikos ekspertas
2016 12 05

Tolimieji Rytai ir Pietryčių Azija

Lapkričio 8 d. JAV piliečiai išrinko savo 45-ąjį prezidentą. Juo, daugelio nuostabai, įveikęs Demokratų partijos kandidatę H. Clinton, tapo skandalingasis respublikonų atstovas D. Trumpas. Nors iš pradžių daugelis politikos apžvalgininkų D. Trumpo šansus laimėti vertino gan skeptiškai ar net su ironiška šypsena, rinkimų kampanijai įsibėgėjus, jų baigtį prognozuoti darėsi vis sudėtingiau. Neapibrėžtumo jausmą dar labiau sustiprino didžiausias šių metų siurprizas – Brexit, tačiau ir po jo daugelis, mintyse kartodami senovės graikų mąstytojo Herakleito sentenciją, vylėsi, kad negalima du kartus įbristi į tą pačią upę. O, pasirodo, galima. Mažiausiai du kartus per metus.

 
 


 
Paieška


Azija siekia stiprinti ryšius su Europa

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.Lenkijos užsienio reikalų ministerija tapo Rusijos programišių taikiniu?

2017 02 02

Manoma, kad ART28 grupuotei, kuri dar žinoma kaip Fancy Bear, priklausantys programišiai mėgino įsilaužti į Lenkijos užsienio reikalų ministerijos (URM) darbuotojų kompiuteriusVartojimas vis dar stiprina D. Britanijos ekonomiką

2017 02 01


Didžiosios Britanijos vartotojai tarsi griauna įspėjimus, kad vadinamasis „Brexitas“ gali sukelti šalies ekonomikos sulėtėjimą. Per paskutinius tris 2016 metų mėnesius jų išlaidos buvo gausios ir tai leido išlaikyti solidžius ūkio augimo rodiklius. Praėjusių metų spalio–gruodžio mėnesiais D. Britanijos bendrasis vidaus produktas (BVP) didėjo 0,6 proc. ir augimo tempai iš esmės atitiko dviejų ankstesnių ketvirčių duomenis. Tokias tendencijas atspindėjo investuotojų ir finansų rinkų nekantriai laukti rodikliai, kuriuos paskelbė Nacionalinės statistikos tarnyba (ONS).Populizmas ir ES elitas

2017 01 25


Europos Sąjungos (ES) lyderiai negali išnaudoti populizmo, kai jiems patogu, ar skųstis, kai daug kas vyksta nepalankiai. Siekiant pokyčių, politikams reikalinga stipri lyderystė. Populizmas tampa Europos politinių debatų tema, pamažu keičianti europietišką svajonę, palankių integracijos perspektyvų laikotarpį, Lisabonos strategiją, bendrą užsienio ir saugumo politiką, metą, kai buvo džiaugiamasi bendra valiuta ar istorine bei didele plėtra. Kylant euroskeptikų judėjimams, jie buvo mažuma politinio spektro paraštėse.Ukraina pateikė ieškinį JT Tarptautiniam Teisingumo Teismui dėl Rusijos vykdomo teroro bei rasizmo

2017 01 20


Ukrainos užsienio reikalų ministerija (URM) savo tinklalapyje paskelbė, kad prezidento Petro Porošenkos sausio 16 d. nurodymu pateiktas Ukrainos ieškinys Rusijai, kuri nusižengė JT konvencijai dėl kovos su terorizmo finansavimu ir JT konvencijai dėl visų rasinio diskriminavimo formų likvidavimo. Ieškinys pateiktas JT Tarptautiniam Teisingumo Teismui.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras