Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Kas valdys naują jėgainę

Milda Augustinaitytė
2007 11 15

Prezidentas Valdas Adamkus kreipėsi į ūkio ministrą Vytą Navicką, prašydamas pateikti visą su kuriamo nacionalinio investuotojo akcijų vertinimais susijusią medžiagą.

V.Adamkus šią informaciją ketina perduoti Valstybės kontrolei, kad auditoriai pareikštų savo nuomonę. Prezidentas siekia išsklaidyti abejones dėl atlikto energetikos įmonių turto įvertinimo.

Ar kelia abejonių Vakarų skirstomųjų tinklų (VST), Rytų skirstomųjų tinklų (RST) ir „Lietuvos energijos“ akcijų įvertinimas, kuris gali tapti pagrindu privataus kapitalo bendrovei „NDX energijai“ ir Vyriausybei derantis dėl būsimosios atominės elektrinės akcijų kiekio?

Taip

Andrius Kubilius, Seimo pirmininko pavaduotojas

Šių trijų kompanijų turto vertinimo procesas ir žiniasklaidoje pasirodantys to vertinimo rezultatai kelia nerimą, nes turi savo ydų.

Visų pirma abejoti to vertinimo patikimumu verčia pastarųjų savaičių įvykiai. Vadinamajame juodraštiniame vertinimo variante buvo pasirodę skaičiai, pagal kuriuos RST yra kur kas pigesnė kompanija nei VST. Paskui šie vertinimai buvo labai greitai pakeisti – RST vertė staiga pasidarė beveik lygi VST. O „Lietuvos energijos“ vertė krito maždaug 500 mln. litų.

Tad kyla klausimas, dėl kokių priežasčių vertintojai taip greitai keičia savo nuomonę? Ar tai lemia objektyvios priežastys, ar politikų, Vyriausybės atstovų nuomonės?

Yra ir antras dalykas, kuris kelia susirūpinimą. Nors turto vertė vis keičiasi, visais atvejais išlieka tas pats rezultatas, kad „NDX energija“, kaip privatus investuotojas, galėtų gauti tarp 36–40 proc. naujos elektrinės akcijų. Tad susidaro įspūdis, kad turto vertinimas pritemptas prie iš anksto suformuluotų nuostatų, kiek privatus investuotojas turi gauti akcijų.

Mes, Tėvynės sąjungos frakcija, manome, kad gautos vertinimo ataskaitos turėtų būti pateiktos visuomenei susipažinti – jos turėtų būti viešos. Kad visuomenė ir specialistai, kurių Lietuvoje nemažai, galėtų peržiūrėti, pagal kokią metodiką, kokius veiksnius buvo įvertintos bendrovės. Tai būtų labai svarbu.

Paliekant nuošalyje bendrovių turto įvertinimą, dar šios trys energetikos kompanijos turėtų susivienyti. Šiame veiksme neįžvelgiu didelių trūkumų. Sujungus bendroves, valstybės rankose liktų kontrolinis akcijų paketas. Dalis akcijų būtų paleidžiama į viešą akcijų rinką.

Bet yra dar vienas klausimas, į kurį aš neišgirdau tiesaus atsakymo. Juk, kaip minėjau, reikia sujungti RST, VST ir „Lietuvos energiją“.

Bet valstybė valdo tik 70 proc. Rytų skirstomųjų tinklų akcijų, 20 proc. turi „E.ON Ruhrgas International“ ir dar apie 10 proc. valdo įvairūs kiti smulkieji akcininkai. Tad valstybė turėtų supirkti jų akcijas, o tai kainuotų kelis šimtus milijonų litų. Arba ši kompanija bei smulkieji jos akcininkai pavirs naujojo nacionalinio investuotojo akcininkais.

Ne

Vytas Navickas, Ūkio ministras

Konsultacijų bendrovė „KPMG Baltics“, atlikusi turto vertinimą, pateikė savo darbo rezultatus. Ekspertai įsitikinę, kad jų ataskaita parengta kokybiškai. Mes manome, kad toliau dirbdami mes galime ja naudotis.

Pastaruoju metu buvo pareikšta įvairiausių nuomonių dėl vertinimo patikimumo. Taip buvo reaguojama į tam tikrus žiniasklaidoje pasirodančius informacijos fragmentus. Tačiau oficialiai vertinimo rezultatai dar niekam nėra pateikti, nes šios informacijos skleidimas reglamentuojamas teisės aktų. Taigi visa skelbta informacija ir samprotavimai yra neoficialūs.

Bet turėčiau pasakyti, kad kai „KPMG Baltics“ atstovams uždavėme tuos pačius klausimus, kuriuos kėlė visuomenė ir žiniasklaida, jie pateikė gana argumentuotus atsakymus.

Dėl ko pastaruoju metu pasikeitė bendrovių vertinimas? Tikrai ne dėl to, kad visuomenėje buvo kritikuotas pirmasis įvertinimas. Tarp pirmo ir antro skaičiavimo įvyko labai svarbus pokytis – Kainų komisija patvirtino ateinančių trejų metų naujas visų trijų bendrovių viršutinių kainų ribas. Tai lems būsimas visų trijų bendrovių pajamas. Šis faktas, kaip ir daugelis kitų veiksnių, turėjo įtakos būsimai turto vertei.

Reikia nepamiršti, kad „KPMG Baltics“ darbą atliko pagal metodus ir standartus, taikomus tarptautiniams vertinimams. Mūsų bendrovių vertinimai buvo lyginami su panašių įmonių, veikiančių Centrinėje ir Vidurio Europoje, kainomis. Tos bendrovės yra kotiruojamos biržoje, šie vertinimai atitinka ir kitose šalyse veikiančių įmonių vertinimo parametrus.

Be to, valstybė nusamdė dar vieną ekspertą – Didžiosios Britanijos banką HSBC, kuris parengs nuomonę apie vertinimo ataskaitą, parengtą „KPMG Baltics“. Tada turėsime neabejotinai profesionalų ir baigtą vertinimą.

Tad dabartinių rezultatų negaliu nei girti, nei peikti, jie yra tokie, kokie yra. „KPMG Baltics“ pateikė savo prielaidas ir skaičiavimo metodus, kurie priimti tarptautinėje praktikoje. Jų taikytus metodus pripažino visi komisijos dalyviai, taip pat mums patariantis bankas. Žiūrint iš formalios pusės, jie atliko darbą korektiškai. Ar į skaičiavimus neįsivėlė klaidų, tą artimiausiu laiku įvertins mums patariantis bankas.

Neoficialiomis žiniomis, bendrovė VST įvertinta apie 2,9 mlrd. Lt, RST – apie 2,7 mlrd. Lt, „Lietuvos energija“ – apie 2,56 mlrd. Lt.

Todėl akcijos tarp šių bendrovių galėtų pasiskirstyti taip:
35 proc. – į tiek galėtų pretenduoti VST
33 proc. – į tiek galėtų pretenduoti RST
31 proc. – į tiek galėtų pretenduoti „Lietuvos energija“

 

 

http://www.veidas.lt/


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas