Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Rytas Staselis, Romas Sakadolskis: Prezidento veto neabejotinai būtų naudingas Lietuvai

Bernardinai.lt
2008 02 04

Rytas Staselis, „Verslo klasė“ žurnalistas

Prezidentas pirmiausia turėtų surengti skubias politines konsultacijas su parlamentinėmis partijomis ar jų atstovais. Tikslas - išsiaiškinti tikras jų pritarimo ar nepritarimo „Leo LT“ projektui priežastis (galima įtarti, jog tai, kas yra deklaruojama, vis dėlto skiriasi nuo to, ko realiai siekiama). Jeigu pozicijos visiškai nesuderinamos, galima būtų pamėginti bent jau jas suartinti, ieškoti kompromiso.

Jeigu rėmėjų ir oponentų pozicijos skiriasi tik dėl tam tikrų „saugiklių“ - privačiam akcininkui priklausysiančių akcijų skaičiaus (33,3 proc. ar 38,3 proc.) ir „Leo LT“ deklaruojamų siekių (atominės elektrinės statyba ar pelno siekimas) - drįsčiau teigti, jog tai nėra principiniai skirtumai.

Požiūrių skirtumą būtų galima laikyti principiniu, jeigu „Leo LT“ projektui gausesnės politinės jėgos oponuotų ES paskelbtos energijos gamintojų ir tiekėjų atskyrimo principų (angl. unbundling policy) dvasia. Kadangi dabar klojami pamatai šalies energetikos ateičiai ilgiems dešimtmečiams į priekį, modelis - valstybės kontroliuojami elektros laidai ir tarp savęs konkuruojantys privatūs ir valstybiniai elektros generatoriai - būtų žymiai modernesnis.

Dabar siūloma bet kuriuo atveju monopolizuoti elektros energetikos sistemą, vartotojams pateikti vienodą kainą - tokiu atveju nėra jokio esminio skirtumo, NDX Energija kontroliuoja truputį mažiau ar truputį daugiau nei trečdalį monopolio akcijų.

Nėra nieko kita, kaip tik tikėtis, kad kada nors ES „užlauš“ Lietuvą atitinkamų direktyvų ar reglamentų forma. Gaila, kad dėl to jau turėsime sumokėti didesnę kainą, nei kainuotų būtinas reformas diegiant šiandien. Netikiu, kad Prezidentui užtektų politinės valios tokios reformoms pasiryžti, kita vertus, kyla klausimas, ar jis ir tam pasiryžęs gebėtų ką nors realaus nuveikti.

Romas Sakadolskis, žurnalistas

Prezidentas Valdas Adamkus neturėtų pasirašyti Atominės elektrinės įstatymo pataisų.

Lietuvos mokesčių mokėtojai iš savo kišenės mokės už naująją atominę elektrinę, tačiau jie nedalyvavo diskusijoje apie jos reikalingumą, riziką, galimas alternatyvas. Nebuvo šios srities ekspertų viešų svarstymų, pamatuotų nuomonių apsikeitimų, nesikalbėta nei apie šalies energetikos strategiją, nei apie sandorius, kurių pagrindu projektas vykdomas.

Atominės elektrinės pagrindinio verslo partnerio „VP Market“ akcininkas Žilvinas Marcinkevičius Lietuvos radijo laidoje aiškino, jog parduotuvių „Maxima“ verslas sėkmingas todėl, kad savininkai nuolat tikrina žmonių poreikius ir sugeba juos tenkinti. Keistokai nuskambėjo verslininko pasigyrimas, turint omenyje, kad jis ketina tenkinti Lietuvos gyventojų energetikos poreikius, jų neištyręs ir žmonių neatsiklausęs.

Įstatymo pataisos patvirtintos Seime, kur vienos dienos geriausi draugai tampa kitos dienos aršiausiais priešais arba atvirkščiai, kurio veikla ne kartą viešai piktinosi pats Prezidentas. Gediminas Kirkilas, siekdamas užsitikrinti daugumą balsų projektui, kuris kitu atveju nesulauktų pritarimo, savo veiksmais laiduoja Viktoro Uspaskicho sugrįžimą į Lietuvos valstybės valdymą. Turint omenyje, kad Lietuvos teisėsauga tebetiria šį veikėją, o jis pats pasitraukė ne kur kitur, o į buvusio okupanto teritoriją, sunku tikėti G. Kirkilo aiškinimais, kad kuriama energetinė nepriklausomybė nuo Maskvos.

Dešimtmečius JAV gyvenęs ir dirbęs Prezidentas taip pat puikiai supranta, kaip sunku valstybėje atskirti visuomenės ir verslo interesus. Jis žino, kodėl Vakaruose būtent dėl šios priežasties valstybė vengia dalyvauti struktūrose, kuriose vyrauja komercija, t.y. pelno siekis. Geriausiu atveju tokie dariniai sunkiai valdomi, nes bendras reikalas ir pelno interesas neina ranka rankon. Nėjo Amerikoje, neis ir Lietuvoje.

Vis dėlto Lietuvos naujoji valdančioji dauguma – laikini geriausi draugai Seime, už jų šešėliuose esantys veikėjai ir verslo partneris „VP Market“ – dabar kantriai laukia Valdo Adamkaus parašo. Numatyti du scenarijai: 1) geriausiu atveju Prezidentas paskelbia, kad Lietuva ryžtasi užsitikrinti saugią energetikos ateitį ir... pasirašo; 2) blogiausiu atveju Prezidentas padūsauja, kad sandoris galbūt ne tas, kokio norėjome, bet... pasirašo.

O būtų nuostabu, jeigu Prezidentas pasielgtų kitaip, negu tikimasi, stotų visuomenės pusėn, kaip kadaise, prieš 40 metų, anapus Atlanto. Tada jis pasakė „ne“ aplinką teršiantiems galingiems JAV verslo interesams ir juos remiantiems politikams, pelnydamas gyventojų padėką, o ilgainiui ir galingų interesų pagarbą. Pelnytų ir Lietuvoje.

Bernardinai.lt


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas