Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Pralaimėjome? Bet galime būti piliečiai ir nepasiduoti

Artūras Račas, Alfa.lt
2008 02 05

Kai rašiau šį sakinį, po Valdui Adamkui adresuotu reikalavimu nepasirašyti Atominės elektrinės įstatymo pataisų jau buvo 6796 parašai.

Gana daug, turint galvoje, kad pirmą ir paskutinį parašą skiria mažiau nei 32 valandos. Tačiau per mažai žinant, kad Lietuvoje mūsų vis dar daugiau nei 3 mln.

Neabejoju, kad pasirašiusiųjų bus gerokai daugiau – gal net 20 ar 30 tūkst. Tačiau taip pat beveik neabejoju, kad jų vis tiek bus per mažai, jog prezidentas įstatymą vetuotų.

Labai norėčiau suklysti, bet pastarųjų poros mėnesių įvykiai jau nebeleidžia tikėti, kad politika Lietuvoje dar gali būti padori ir išmintinga.

Turime pripažinti, kad pralaimėjome. Turime pripažinti, kad „Maxima“ mūšyje dėl „Leo Lt“ buvo stipresnė už mus. Sakydamas „mes“ turiu galvoje valstybę, jos piliečius, o ne politikus, balsavusius už tai, kad „Maximai“ būtų padovanota beveik 40 proc. Lietuvos energetikos sektoriaus.

Politikai balsavo „už“, bet jie nepralaimėjo. Jiems už tai tikriausiai bus atsilyginta. Vieniems – valdžia, kitiems parama per rinkimus, dar kitiems – galimybe išvengti pelnytos bausmės ar postais valstybinėse ar VP grupės bei jai draugiškose įmonėse, blogiausiu atveju – valstybine pensija ar renta.

Vienų žmonos gal pirks viešbučius, kitų – atidarys naujas parduotuves ar madų ir kosmetikos salonus. Jų sūnūs ir dukros galbūt netikėtai išvyks studijuoti į Didžiąją Britaniją, taps diplomatais ar netikėtai padarys karjerą.

Tiems 63, kurie likus dviem savaitėms iki 90-ųjų Lietuvos nepriklausomybės metinių, pasmerkė Lietuvą priklausomybei nuo VP grupės, neskaudės. Jie žinojo, ką daro.

Skaudėti gali tik pralaimėjusiems – tai yra, visiems mums. Mums, kurie prieš trejus metus perleido savo teisę spręsti politikams, praėjusį penktadienį balsavusiems ne už valstybę, o už VP grupę.

Galime dėl to verkti, galime kaip kai kurie per vėlai susipratusieji muštis į krūtinę šaukdami mea culpa. Galime susitaikyti ir nuleisti rankas arba tikėtis, kad mus kas nors išgelbės. Pavyzdžiui, prezidentas.

Tačiau galime ir nepasiduoti. Galime pabandyti įrodyti, kad vis dėlto nesame avinų banda, kurią galima mainyti, įkeisti, išduoti ar parduoti. Ir daryti tai galime labai paprastai – pasitelkdami į pagalbą tą pačią logiką, kuria vadovaujasi VP grupė. Tai yra, verslo logiką.

Jos esmė – paprasta: viską lemia nauda ir pinigai. Verslo logika, bent jau ta, kuria iki šiol, atrodo, vadovavosi VP grupė, nepripažįsta apeliacijų į sąžinę, padorumą ar visuomenės interesą. Ji nepaiso visuotinai priimtų sambūvio normų, ji negirdi tų, iš kurių negalima uždirbti, ji naudojasi tais, kas duoda pelno.

O kas VP grupei duoda didžiausią pelną? Ar tie 63, kurie vasario 1-ąją balsavo už Atominės elektrinės įstatymą? Priešingai, jie kol kas tikriausiai buvo tik nuostolis, geriausiu atveju – investicija, tiesa, žadanti labai gerus dividendus.

Tačiau dvidendai dar tik šviečiasi, o kasdienį pelną VP grupei uždirba pralaimėjusieji. Tai yra, mes.

Gal tiesiog imkime ir nustokime jai dirbti?

Tai labai paprasta – iš pradžių pakaktų tiesiog pamiršti kelią į VP grupės valdomas maksimas.

Taip, jų labai daug, jos dažniausiai labai patogiose vietose, bet, patikėkite, Lietuvoje ir be maksimų yra labai daug parduotuvių, kuriose galima įsigyti maisto. Sakau tai remdamasis asmenine patirtimi, nes po „alaus ir skalbimo miltelių“ akcijos 2003 m. gegužę į „Maximą“ nesu įkėlęs kojos. Kaip matote, vis dar esu gyvas, šeima taip pat nebadauja.

Nesu naivus ir žinau, kad VP grupei dėl tokio mano pasirinkimo nebuvo nei šilta, nei šalta. Tačiau taip pat žinau, kad jei bent jau tie (kai rašiau šias eilutes) 7162 Lietuvos piliečiai nuo šiandien viešai pasižadėtų (pavyzdžiui, užsiklijuodami lipdukus ant savo automobilių) taip pat nebeužsukti į „Maximą“, VP grupė tai netruktų pajausti.

Neabejoju, kad piliečių Lietuvoje yra gerokai daugiau. Taip pat neabejoju, kad jie nori būti išgirsti ir nori, kad su jų nuomone būtų skaitomasi.

Tai gal laikas garsiai apie tai pasakyti bei, nors ir pralaimėjus, nepasiduoti. O į tuos, kurie nesupranta žmonių kalbos, galbūt atėjo laikas kreiptis veiksmais, kuriuos jie turėtų suprasti. Jei dar pajėgūs.

Mums, pralaimėjusiems, tai nieko nekainuos. Tik suteiks galimybę būti piliečiais.

Jų, kol rašiau šį komentarą, Lietuvoje padaugėjo beveik penkiais šimtais...

http://www.alfa.lt/


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas