Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  NDX „pakraus malkų“

Saulius Spurga
2008 02 06

„Leo LT“ įkūrimas turės toli siekiančias pasekmes Lietuvos demokratijai.

„Spekuliantų“ jėga

Neturiu jokios išankstinės neigiamos nuomonės apie šią kompaniją, apie „VP Market“ „dešimtuką“, įkūrusį bendrovę „NDX“, kuri dabar dalyvaus nacionaliniame investuotojuje į atominę elektrinę. Tai žmonės rimti, be to, suvalkiečiai kaip ir aš, ir vien tai jau yra tikras akstinas juos palaikyti.

Kelis kartus girdėjau kolegas žurnalistus paniekinančiai atsiliepiant apie „VP Market“ verslą. Girdi, koks čia verslas, „kupi-prodai“ (lietuviškai - perpardavinėtojai, žodžiu, spekuliantai), kad gamintų ką nors - štai tada... Užgavo širdį man toks požiūris. Žinoma, yra niuansas, kad prekybininkai kelia koją į energetiką: tokiame projekte turėtų dalyvauti didelę patirtį energetikoje turinti bendrovė. Tačiau prityrusių privačių energetikos kompanijų Lietuvoje kaip ir nėra. Kita vertus, paslaugų sektorius yra garbinga, naudinga ir perspektyvi verslo sritis, ypač tokioje valstybėje kaip Lietuva. Ji palyginus pelninga, gali greitai persiorientuoti atsiradus rinkos pokyčiams, be to, gerindama infrastruktūrą teikia naudą daugeliui žmonių.

Dar daugiau, norim ar nenorim, bet „VP Market“ prisidėjo kurdama naują lietuvišką gyvenimo būdą, net lietuvišką tapatybę. Ši bendrovė atliepė ir pasotino tą nenumaldomą laukinį pokomunistinės šalies piliečių alkį pirkti, vartoti. Mūsų prekybos centrai gražesni, nei Švedijoje. Ar tai blogai? Prisimenu įžymiosios Urmanos jau senokai pasakytą maždaug tokią mintį, kad grįžusi į Lietuvą ir užėjusi į (tuomet naują ir populiarią) „Maxima bazę“ pajunta, kad jos Tėvynė šio to verta.

Kita vertus, gigantiškų prekybos centrų plėtra neretai vyko smulkaus ir vidutinio verslo sąskaita, taip pat  negailestingai išnaudojant darbuotojus. Buvo sukurta žiauri rotacinė sistema, skirta išsunkti prakaitą iš darbuotojų ir išmesti juos gatvėn. Žinoma, panašiai elgėsi ne tik „Maxima“. Čia klausimų daug: ar kaltas vilkas, kad jo dantys aštrūs? Kur buvo Lietuvos politikai? Galima ginčytis ir dėl akropolių įsiveržimo į miestų centrus, kurie, kaip įprasta Vakaruose, turėjo būti rezervuoti jaukioms šeimos verslo įstaigoms. Kita vertus, Kauno Laisvės alėja merdėjo ir iki „Akropolio“, o šio atsiradimas tebuvo jai coup de grâce.

Liūto urvas

Apgailėtina, kad „Leo LT“ projektas nebuvo skaidrus, kad valstybinės įstaigos verčiamos tušinukus pirkti konkurso būdu, o partneriai milijoniniams ir milijardiniams projektams pasirenkami be konkurso. Apie tai daug kalbėta, ir bus kalbama dar daugiau. Tačiau svarbiau yra tai, ką lems, kur pastūmės Lietuvą šis įgyvendinamas projektas.

Tendencijos yra nepalankios ir sudaro dar didesnes prielaidas Lietuvoje formuotis oligarchinei valdžiai. Įtakingi energetikos dalininkai, ir šiaip jau ne paskutiniai žmonės įtakingųjų tarpe, įgis dar didesnį svorį ir politikoje, net jei tiesiogiai nefinansuos politinių partijų. Iš pažiūros nekaltas „spekuliantų“ verslas šio projekto šviesoje įgyja kitą, grėsmingesnį atspalvį. Prekybos tinklas yra  reikšmingas žaidėjas reklamos, žemės ūkio ir kitose rinkose su daugybe sukibusių interesų. Pavyzdžiui, kažkuris politikas per šį tinklą galbūt pardavinėja savo gamyklų dešras, o jo partija netikėtai pakeičia nuomonę ir balsuoja už „Leo LT“. Galų gale, per šį tinklą platinami žurnalai ir laikraščiai, o tai pastebimai jau dabar vėsina bendrą kritikos foną. Ar šie dalykai, toli siekiančios pasekmės Lietuvos demokratijai, buvo įvertinti priimant sprendimus dėl nacionalinio investuotojo?

Įdomu buvo klausytis vasario 1 d. Lietuvos radijo laidos „Dienos tema“, kur vienas iš „VP Market“ vadovų Žilvinas Marcinkevičius dėstė liūtuko ideologiją. Entuziastinga kalba apie tai, kad galingas lietuviškas investuotojas su aštriais „Maximos“ dantimis nekantrauja „pakrauti malkų“ visiems aplinkui - Latvijai, Estijai, Lenkijai, reaktorių gamintojams ir dar daug kam (vyriausybei ir Seimui jau „pakrovė“).

Minėtoje laidoje Ž. Marcinkevičius ir projektą dėl skaidrumo stokos kritikavęs buvęs Lietuvos premjeras Aleksandras Abišala vienu balsu kalbėjo, kad privačios bendrovės dalyvavimas projekte automatiškai lemia geresnę vadybą, taip pat tai, kad kur kas palankesnėmis sąlygomis bus įsigytas, pavyzdžiui, branduolinis reaktorius. Manau, įvairiose šalyse esama įvairių pavyzdžių, kai sėkmingai tvarkosi ir valstybinės įmonės, bet – tegul. Bet kokiu atveju prie tokio pasigyrimo verta padaryti vieną išlygą. Geresnė vadyba ir pigesni pirkiniai dalyvaujant privačiai bendrovei visų pirma tarnauja tam, kad būtų gautas didesnis pelnas, o tik po to mąstoma apie žemesnę kainą vartotojui.

Yra ir kitas aspektas. Suprantama, kad privatus investuotojas dės pastangas, kad statomas objektas atsieitų kuo pigiau. Tai pozityvus dalykas beveik visada, bet ne šiuo atveju. Juk kalbama apie branduolinę jėgainę. Įsivaizduoju, kiek galima sutaupyti statant tokį objektą – saugumo sąskaita. Ar tokiai pagundai bus atsispirta, garantijų neturime.

http://www.balsas.lt/


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas