Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Prezidentas – valstybininkas ar stebėtojas?

Kęstutis Girnius, Delfi.lt
2008 02 06

Visuomenės akys krypsta į prezidentą Valdą Adamkų. Jis lems, ar įsigalios „Leo LT“ sukursiantis įstatymas, ar valstybė bus apiplėšta. Ir paaiškės, ar prezidentas perims į savo rankas svarbiausius valstybės reikalus, ar liks pirmuoju įvykių stebėtoju?

Prezidentui labiausiai rūpi: pirma - greitai pastatyti AE, antra - laiduoti, kad elektrinė ir Lietuvos energetika apskritai nepatektų į Rusijos rankas. Ne mažiau svarbios dar dvi sąlygos: kad nacionalinio investuotojo kūrimas būtų skaidrus, ir kad AE būtų statoma Lietuvos žmonėms palankiausiomis sąlygomis.

„NDX energija“ (NDX), Vyriausybė ir deputatų dauguma tikina, kad priimtasis įstatymas tai padaro. Seimo opozicija, vis didėjantis nevyriausybinių organizacijų bei nepriklausomų specialistų ratas tvirtina, kad AE įstatymas yra ydingas, tarnauja NDX, ne Lietuvos interesams, nelaiduoja siekiamos Lietuvos energetikos nepriklausomybės nuo Rusijos.

Elektrinės statyba. Nors įstatymas yra oficialiai pavadintas Atominės elektrinės (AE) įstatymu, būtų tiksliau jį vadinti „Leo LT“ sukūrimo įstatymu. Sukuriama patronuojanti bendrovė, bet ne daugiau. Įstatymas neįpareigoja „Leo LT“ pastatyti jėgainės, jis tik užsimena apie nacionalinio investuotojo galimą dalyvavimą statant AE.

Bendrovei NDX suteikiama teisė po dvejų metų parduoti savo akcijas, taigi, pasitraukti iš projekto prieš statybų pradžią. Žinovai dar pažymi, kad apribojimai parduoti akcijas veikiausiai prieštarauja Europos sąjungos (ES) įstatymams, tad NDX gali anksčiau pasitraukti be teisinių pasekmių. Trumpai drūtai, NDX pakviesta į puotą, iš kurios gali išeiti kada nori.

Nepriklausomybė nuo Rusijos. Nėra pagrįsti teiginiai, kad NDX buvo parinkta dalyvauti jėgainės statyboje be viešų konkursų, todėl kad tie konkursai būtų atvėrę duris Rusijai. Pakaktų įstatyme nedviprasmiškai nurodyti, kad reaktoriai turi būti vakarietiško tipo. Kadangi Rusija neturi tokio tipo jėgainių statybos patirties, ji nelaimėtų konkurso. Verta pastebėti, kad NDX turi dar mažiau patirties.

Skaidrumas. Premjeras Gediminas Kirkilas nuolat tikina, kad „Leo LT“ kūrimo procesas yra skaidrumo apoteozė, sektinas atvirumo pavyzdys. Tačiau, nors ir raginama, Vyriausybė vis dar nėra paskelbusi nei savo nutarimų, nei protokolų, kurie atskleistų kokiomis aplinkybėmis ir dėl kurių priežasčių buvo nutarta pakviesti būtent NDX dalyvauti AE statyboje. Net vėlesni vyriausybės derybų su NDX protokolai yra griežtai įslaptinti, visuomenei neprieinami. Tiek dėl skaidrumo.

Antra vertus, skaidrumo nereikia sureikšminti. Jeigu žmogus apiplėšia praeivį vidurdienį Katedros aikštėje šimtų žmonių akivaizdoje, jis elgiasi skaidriai. Bet ir nusikalsta.

Lietuvos žmonių interesų gynimas. Net jei visi kiti priekaištai įstatymui būtų iš piršto laužti, jis neapgina Lietuvos žmonių interesų. Vyriausybė be pagrindo ir be reikalo nutarė padovanoti NDX 38,3 proc. „Leo LT“ akcijų. Derybų metu galiojantis AE įstatymas nurodė, kad nacionalinis investuotojas turi būti kuriamas „Lietuvos energijos“pagrindu. Tokia sąlyga suponuoja, kad ši valstybinė įmonė turėtų likti pagrindine akcininke, turinti bent 34 proc. akcijų.

Vyriausybės delegacija būtų galėjusi labai paprastai nurodyti, kad ji turi gerbti įstatymą, tad negalinti suteikti NDX daugiau negu 33 proc. akcijų. Tuos 5,3 proc. akcijų, kurį delegacija padovanojo NDX, ji atėmė iš valstybei priklausančių įmonių, taigi iš Lietuvos žmonių. Kai numatomų statybų kainą viršija dešimtis milijardų litų, 5,3 proc. nėra smulkmena.

Prezidentas turėtų vetuoti įstatymą dėl minėtų priežasčių. Ir ne tik dėl jų. Pastaruoju metu didėja gyventojų nusivylimas viešuoju gyvenimu, auga politinis susvetimėjimas bei stiprėja įsitikinimas, kad valstybės interesai nėra ginami.

Tai ne tik tradicinio lietuviško pesimizmo ir įtarumo proveržis. Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos irgi pastebi neigiamus poslinkius, pvz., korupcijos augimą. Nepaprastai atkaklios Vyriausybės pastangos prastumti įstatymą ypatingos skubos tvarka, naujosios valdančiosios koalicijos sudarymas, nežinia kokiais pagrindais pasiektas susitarimas su Darbo partija didina visuomenės įtarumą. Naujausia DELFI užsakymu atlikta „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa rodo, kad daugiau nei pusė (52 proc.) apklaustų Lietuvos gyventojų linkę manyti, kad Vyriausybė netinkamai atstovavo visuomenės interesams derybose su NDX energija.

Paskutinis panašaus masto susitarimas su privačia įmone, su amerikiečių bendrove „Williams“ dėl „Mažeikių naftos“ pardavimo 1999 m., sukrėtė visuomenę ir atvėrė kelią populizmo bangai, sudarė sąlygas Paksui tapti prezidentu. Lietuvos gyventojai jau dabar įsiaudrinę. Rinkimai vyks rudenį, kai infliacija bus labiau įsisiūbavusi, nuotaikos – dar niūresnės.

„Mažeikių naftos“ pardavimas nepuošė prezidento. Jis pasirašė įstatymą, bet greitai atsiribojo nuo „Williams“. Pokalbiuose su žiniasklaida Adamkus aiškino, kad jis ilgą laiką priešinosi susitarimui, bet jam nepasisekė sustabdyti to, ką jis post factum pavadino amerikiečių bendrovės vykdomu Lietuvos prievartavimu. To priešinimosi nebuvo matyti, nors Andrius Kubilius paminėjo, kad vieną kartą Adamkus išreiškė savo pasipiktinimą dėl „Williams“ reikalavimo, kad už apyvartinio kapitalo stygių Lietuva turės mokėti santykiu du-vienas. Po to prezidentas ilgam nutilo.

Galima viltis, kad prezidentas pasimokė iš karčios patirties, įsisąmonino, kokias pasekmes gali sukelti skubėjimas palaiminti vienašališką susitarimą, pristatytą kaip vienintelė priemonė Lietuvos nepriklausomumui nuo Rusijos apsaugoti.

Prezidentas turėtų vetuoti įstatymą. Nežinia, ar jis tai darys, nes nežinome, ką jam pataria jo patarėjų komanda, kokia informacija jam suteikiama, ar jam išaiškinamos visos esamos alternatyvos. Deja, prezidento komanda jam iš šalies įpiršta.

Prezidentūroje didelę, turbūt didžiausią įtaką turi vadinamieji valstybininkai, nedviprasmiškai palaikantys Kirkilą ir vyriausybę. Galime tik viltis, kad prezidentas nepasikliaus uždaro žmonių rato patarimais, pateisins jį išrinkusiųjų piliečių lūkesčius, ir sugrąžins AE įstatymą Seimui. Būtų kraupu, jei bent iš dalies pasitvirtintų vieno DELFI skaitytojo žodžiai: Lietuvos valdžia nepaisant piliečių „labai greitai normalūs žmonės visi emigruos. Liks tik plėšikai ir jų aukos…“


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas