Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Isterija su pretenzija į vienintelės teisingos nuomonės monopolį

Audrius Matonis, lrytas.lt
2008 02 07

Apokaliptiniai gąsdinimai dėl atominę jėgainę statysiančio „Leo LT“ skamba kur kas garsiau nei šio „liūto“ maurojimas. Idėjos priešininkų pagrindiniu taikiniu dabar tapo prezidentas V. Adamkus, kaip reta didelio spaudimo sąlygomis turintis apsispręsti dėl atominio įstatymo pataisų.

Viešojoje erdvėje sukeltas aistras liežuvis nesiverčia pavadinti diskusija, veikiau tai – retai pasitaikanti didelė isterija. Panašiai neseniai buvo per vadinamojo VSD skandalo vadinamąjį tyrimą.

Skirtumas tik tas, kad anuomet, kai Seimas balsų dauguma patvirtino abejotino objektyvmo tyrimo išvadas, jis vienos nuomonės dominuojamoje erdvėje buvo skambiai tituluojamas „Tautos Atstovybe“, o dabar, kai balsų dauguma nesužlugdė vilties Lietuvai pasistatyti atominę elektrinę ir sumažinti priklausomybę nuo Rusijos – beveik išdavikų gauja, „Maximos“ nupirkta.

Retorikos autoriai ir jų saviraiškos viešoji erdvė – tie patys, kaip ir anuomet.

Tokios pat, kaip ir anuomet, be apeliacinės pretenzijos į galutinį tiesos žodį, pilietiškumą, krištolinį tyrumą. Taip pat, kaip ir anuomet – parsidavusių niekšų etiketės, klijuojamos visiems, turintiems kitą nuomonę. Taip pat, kaip ir anuomet, visuomenės gąsdinimas tariamais sąmokslais, mistiniais klanais ir slibinais, toks pat „buduliškas“ oponentų niekinimas „žydrais“ ir panašias epitetais.

Tokia pat begėdiška spekuliacija tragiška pareigūno žūtimi ir pavojais „mūsų vaikų bei anūkų“ šviesiam rytojui, ta pati patetika „gelbėk demokratiją!“.

Tokia pat įnirtinga kampanija – anuomet griaunanti pasitikėjimą viena svarbiausių nacionalinio saugumo institucijų, dabar – pastangomis išsivaduoti iš energetinės ES salos Rusijos vandenyne statuso.

Spaudimo priemonės irgi veik vienodos, įskaitant viešas akcijas prie Prezidentūros. Šįkart – dar ir per NATO ministrų forumą Vilniuje, gausiai dalyvaujant užsienio žurnalistams. Puikiai sustyguota pastanga pašantažuoti prezidentą galimybe parodyti „nestabilią“, valdžia nepatenkinta Aljanso narę Lietuvą.

Sunku patikėti nuoširdumu tų, kurie veržiasi patys ar atvedami už rankos į tokias akcijas ir baudžiasi patarinėti prezidentui. Su visa pagarba pilietinės visuomenės daigams, tačiau ką prezidentui apie branduolinę jėgainę, energetinį saugumą ir nacionalinio investuotojo bendrovės kūrimo vingrybes gali patarti Lietuvos pilių ir dvarų asociacija, Jūrinės istorijos ir kultūros klubas „Budys“, Kazokiškių bendruomenė ar Telšių rajono iniciatyvinė paveldo saugojimo grupė?

Kur tos santalkos, kur tie ateitininkai su moksleivių parlamentais ir studentų sąjungomis tais atvejais, kai tikrai užtektų vien jaunatviško įkarščio ir tautinės savimonės? Kodėl jie nestovi prie parduotuvių lentynų su marškinėliais ir treningais „SSSR“ – simboliu prievartos mašinos, kuri pusę amžiaus žudė ir trėmė mūsų tautą, trypė tautiškumą ir naikino valstybę?

Kodėl jie nepiketuoja prie visokių „Samsonų“, savo dešreles (sosyskas?) mums brukančių su etikete „Tarybinės“? Kodėl kino teatruose neįkalbinėja išsinuomoti DVD su „Vienui vieni“ apie Lietuvos laisvės kovotojus užuot nešus rekordinius milijoninius pelnus rusiškai pusgirtei komedijai „Po pirties“?

Padoriais ir dorais žmonėmis manipuliuojama viešoje erdvėje sudarius iliuziją, kad tie, kurie baisiau gąsdina bei įtaigiau dramatizuoja ir yra tikrieji pilietiškumo aktyvistai – esą visada budrūs pilietinio intereso gynėjai, „nepriklausomi“ nuo oligarchų, ypač tų, kuriems priklauso jų saviraiškos žiniasklaida, nuo tų, kurie finansuoja jų projektus.

Cinizmu mūsų laikais nieko nenustebinsi, bet vaizduoti, kad pilietiškumas yra išskirtinėmis teisėmis tau priklausantis prekės ženklas – to jau per daug.

Apsipirkinėkit kur jūs norit, varykit kokias norit „trejas devynerias“, bet tai tik jūsų reikalas. Neturintis nieko bendra su pretenzija kalbėti visos padorios tautos dalies vardu.

Koktu lįsti į šitą viešoje erdvėje dūzgiantį širšyną, koktu kartoti elementarias tiesas, kad negalima siekti „teisingo įstatymo“ rengiant įstatymus pažeidžiančias akcijas. Kad begėdiška provokuoti viešosios tvarkos pažeidimus, prisidengiant nepilnamečiais moksleiviais.

Bet dar kokčiau būtų „protingai patylėti“, išvengti iškeikimo tokioje kantrioje kitaminčių dergimui internetinėje erdvėje, bet drauge padėti formuoti iliuziją, kad yra tik viena „teisinga“ vadinamoji visuomenės nuomonė. Ir leisti svaigt manipuliatoriams viešąja nuomone nuo savo tikrų ir tariamų įtakų.

Verslo grupės ir partijos šioje istorijoje įdomios tik tiek, kiek, siekdamos naudos sau (finansinės, politinės), dirba nacionalinio intereso naudai. Jei dabartinis „Leo“, turintis pastatyti atominę elektrinę, yra blogis, kur buvo jo kritikai iki tol, kai ši Vyriausybė su verslu ėmė jį tverti?

Ieškojo geresnių būdų ir švaresnių investicijų pastatyti atominę jėgainę? Kažkaip nebuvo girdėt, nors ši Seimo kadencija jau eina į pabaigą, o jame dirba ir tie, kurie suderėjo labai ankstyvą Ignalinos reaktorių uždarymą...

Rūpestis, ar dabartinis „liūtas“ jėgainę pastatys, ar neparduos Lietuvos intereso, yra daugiau nei suprantamas. Tačiau pastangos pakasti nacionalinį „atominės lygos“ interesą po lozungais apie kovą su oligarchija tėra nyki veidmainystė.

Valstybė irgi nėra nei bedantė, nei bejėgė, nei užvaldyta.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas