Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Neišmoktos „Williams“ istorijos pamokos

Audrius Bačiulis, „Veidas“
2008 02 18

Matant, kaip Vyriausybė ir „Vilniaus prekybos dešimtukas“ kuria nacionalinį investuotoją, telieka griebtis už galvos ir prisiminti tūkstantmetę patarlę: „Istorija moko, kad ji nieko nemoko“. Tiek valdantieji politikai, tiek „NDX energija“ pakartojo visas klaidas, kurias kadaise padarė „Williams“ ir konservatoriai. Vieni dėl to susigadino visą savo „biznį“ Lietuvoje, kiti – ilgam prarado valdžią.

Paklausk žmonių gatvėje, ką jie mano apie „Williams“, – ir devyni iš dešimties pasakys: „Afera“. Niekam šiandien nė motais, kad konservatorių sprendimas parduoti amerikiečiams trečdalį „Mažeikių naftos“ akcijų išlaisvino Lietuvos naftos ūkį nuo Rusijos įtakos, leido modernizuoti gamyklą, susigrąžinti paskolintus pinigus ir galiausiai taip pelningai parduoti likusią valstybės akcijų dalį, kad dabar socialdemokratai turi iš ko sumokėti žmonėms kompensacijas už nuvertėjusius indėlius.

„Williams“ atėjimo istorija buvo apipinta tokiais skandalais, kad kalbėti apie ją argumentų kalba tiesiog neįmanoma. Viena pagrindinių to priežasčių – amerikiečiai derybose negailestingai spaudė į kampą Lietuvos politikus, visiškai ignoruodami viešąją nuomonę. Kai jie pagaliau prisiminė, jog taip elgtis negalima, kad „Mažeikių naftos“ akcijų pirkimas – tai ne tik verslas, bet ir politika, šaukštai jau buvo popiet, o „Williams“ ir viso sandėrio įvaizdis nepataisomai sugadintas.

Nepraėjo nė dešimtmetis, ir mes vėl matome tą patį. Tik vietoj konservatorių Vyriausybėje sėdi socialdemokratai, „Williams“ vietą užėmė „Vilniaus prekybos dešimtukas“, o „Mažeikių naftos“ – „Leo LT“. Bet verslininkų spaudimas Vyriausybei toks pat negailestingas, o valdžios vyrų nuolaidžiavimas – netgi didesnis.

Vyriausybė visos Lietuvos visuomenės akyse bejėgiškai kapituliavo prieš privatų kapitalą, įvykdydama visus jo reikalavimus ir netgi nesiteikdama paaiškinti žmonėms – kodėl? Kodėl kuriant nacionalinį investuotoją būtinai reikia privačios bendrovės? Kodėl „Leo LT“ partneriu pasirinkta būtent „NDX energija“? Kodėl tai bus naudinga ir valstybei, ir kiekvienam jos piliečiui? Kodėl reikia taip skubėti? Premjero šnekos, esą užsienio partneriai spaudžia, nieko nebeįtikina. Lygiai tas pats aiškinta pernai vasarą stumiant Atominės elektrinės įstatymą. Kaip paaiškėjo, niekur skubėti nereikėjo.

Liūdnų pasekmių ilgai laukti neteko. Visuomenė pasipiktinusi, aistros verda, mitingai kunkuliuoja, populistų reitingai kyla. Prieš dabartinį „Leo LT“ projektą sukilo netgi tie politikai ir visuomenės veikėjai, kurie iš principo remia tiek atominės elektrinės statybą, tiek privataus kapitalo dalyvavimą jose. Juk į piliečių nuomonę spjauti negalima, nes tai kelia tiesioginę grėsmę valstybei.

Matydami, jog valdantieji ignoruoja jų nuomonę, o nuo visuomenės niekas nebepriklauso, žmonės praranda pasitikėjimą savo valstybe.

Komentaras publikuotas 2008 m. vasario 11 d. savaitraštyje  Nr. 6


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas