Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Afera, bet ne ta

Ramunė Sotvarienė, Lrytas.lt
2008 02 12

Gyvenime, kur nėra karo, absoliučiai teisingų ir visiems patinkančių sprendimų nebūna. Nei ekonominių, nei politinių. Reikia drąsos pasirinkti, apsispręsti ir dirbti. Blogiausia, kai tokio ieškant ar apsimetant ieškotoju, patenkama į amžino pato situaciją.

Sakydamas, kad „Leo LT“ karūnuoja vieną didelę aferą, kuri prasidėjo 2003-iais privatizuojant Vakarų skirstomuosius tinklus, Lietuvos banko departamento direktorius Raimondas Kuodis yra šiek tiek netikslus.

Nei liūto, nei kokio kito skandalui įkvepiančio padaro nebūtų nė kvapo, jeigu Lietuvai nereikėtų uždaryti vienintelio likusio Ignalinos atominės elektrinės reaktoriaus.

Politinės ar bent jau ekonominės aferos šaknys siekia gerokai tolesnius laikus, jos apima tris sužlugdytus bandymus pastatyti elektros tiltą į Vakarus, kurie kulminaciją pasiekė 1999-ųjų vasarą.

Tuomet darbą ką tik pradėjusi pirmoji Rolando Pakso vyriausybė priėmė du sprendimus: sustabdė jau įvykusį konkursą elektros tiltui į Lenkiją statyti ir įsipareigojo Europos Sąjungai visiškai uždaryti Ignalinos atominę elektrinę.

Tai reiškė, kad būdama ES nare 2010 metais Lietuva taps visiškai priklausoma nuo vienos valstybės - Rusijos - energetikos išteklių. Situacija, pavojinga bet kuriai šaliai.

Ar Vyriausybė neturėjo kito pasirinkimo ir buvo priversta rinktis - narystė ES ir integracija į Vakarus, arba atominė elektrinė?

R. Paksui premjero kėdę perleidęs Gediminas Vagnorius teigia, jog tokia auka nebuvo būtina.

ES reikalavo uždaryti elektrinę. Uždarymo datos istorija prasidėjo daug anksčiau ir gana kvailai, teikiant vieną tarptautinę paskolą „Lietuvos energijai“.

Tačiau 1999 metų pavasarį buvo pasiektas neformalus susitarimas, jog Ignalina veiks tol, kol leis jos technologinės galimybės ir antrasis reaktorius bus stabdomas tik tuo atveju, jeigu ekspertai pripažins, jog jis nesaugus.

To jokie ekspertai niekada nepatvirtino.

R. Paksas taip pat niekada dorai nepaaiškino, kodėl suskubo priimti du susijusius sprendimus - nestatyti elektros tilto ir uždaryti elektrinę.

Galbūt nesuprato padarinių? Bijojo, kad bus apšauktas integracijos į ES stabdžiu? Tikėjosi, jog per dešimtmetį pavyks išspręsti energetinės priklausomybės nuo vienos valstybės problemą?

Galbūt ir jis neatlaikė Prancūzijos bei Rusijos energetikų spaudimo, kuris galiausiai nulėmė daugelio ES pareigūnų neigiamą požiūrį į Lietuvos atominės elektrinės galimybes išlikti?

Galima pliekti nušalintąjį prezidentą. Galima įtarti, kad jo šalininkai, „Leo LT“ projektą pavadinę nepriklausomybės okupavimu, elgiasi nuosekliai: kaip prieš devynerius metus, taip ir dabar.

Bet tai vėl gi nebūtų visiškai teisinga. Anuomet šis R. Pakso vyriausybės sprendimas nesukėlė iš esmės jokios neigiamos reakcijos. Nei ekspertų, nei politikų.

G. Vagnorius buvo vos ne vienintelis, nuolat platinęs daugybę pareiškimų, kodėl taip daryti negalima, kad yra įmanomas ir kitoks susitarimas.

Jo „pasakos“ niekam nerūpėjo. Pralaimėtojas, paverstas politikos raupsuotuoju, tautos gerovės skandintoju ir prezidento, o gal prezidentūrėlių, niekintoju.

Nerūpėjo ir vienam didžiausių LEO kritikų, Prezidentūroje dirbusiam anuomet vienam įtakingiausių šalyje Dariui Kuoliui.

Devyneri metai - ilgas laikas. Jau galėjo stovėti ne tik bent vienas elektros tiltas, bet ir suskystintų dujų terminalas ar bent galinga dujų saugykla. Nauja atominė per ta laiką galėjo būti ir suprojektuota, ir pradėta. Tačiau nebuvo.

Jeigu jau kalbama apie vieną didelę aferą, tai kalbėti reikia būtent apie tai.

Kodėl Lietuva per tiek metų nežengė nė vieno žingsnio situacijai pakeisti, nebandė iš naujo tartis dėl Ignalinos darbo pratęsimo?

Kodėl Europos Komisijai buvo pateikta išvada, jog Ignalinos elektrinės uždarymas nekelia problemų, o Lietuva bus apsirūpinusi energija. Kas jos autorius? Valstybiniai energetikai, įpratę būti neatskiriama rusiškos sistemos dalimi ir nenorintys nieko keisti ar politikai?

Per daugiau nei dešimtmetį padaryta viskas, kas Lietuva po kelerių metų atsidurtų žeminančioje padėtyje. Nuo ruso valdžios atsižegnojusi, bet rusiškam laidui besimeldžianti.

Tai yra didžiausia afera, kurios pagrindinis autorius - negebėjimas imtis iniciatyvos ir kurti. Tiesa, buvo gražių lozungų, buvo ir yra gražių programų ir strategijų. Tik nebuvo valios ir kritinės energijos masės.

Nemanau, kad svarbiausia priežastis - tarnystė kokiam valstybės priešui. Nemanau, kad tik dėl šios priežasties Gedimino Kirkilo noras konsoliduoti išsklaidytą elektros energetikos sektorių ir pradėti lopyti dešimtmečio skyles, yra vadinamas išdavyste ir Lietuvos pardavimu „Maximai“.

Gal tiesiog lietuviai nemoka kitaip savęs išreikšti. Jiems reikia arba priešo, arba labai aiškaus ir sunkiai pasiekiamo tikslo. Kitaip neišeina jaustis tikru piliečiu.

Nepriklausomybė, NATO, Europos Sąjunga, Šengenas - pasiekta. Buvo „Williams“, apkalta, saugumo drama. LEO užpildė atsiradusį vakuumą. Vėl - karas.

Bet tame gyvenime, kur nėra karo, absoliučiai teisingų ir visiems patinkančių sprendimų nebūna. Nei ekonominių, nei politinių. Reikia drąsos pasirinkti, apsispręsti ir dirbti.

Blogiausia, kai tokio ieškant ar apsimetant ieškotoju, patenkama į amžino pato situaciją. Elektros energetikoje ji tęsiasi jau 18 metų.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas