Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Viskas pagal grafiką

Andrius Navickas
2008 02 12

Nieko netikėto. Kaip Atominės elektrinės įstatymo pataisų svarstymo metu yra sakęs premjeras Gediminas Kirkilas: „Turime dirbti pagal grafiką“. Perfrazavus žinomos rusų dainininkės dainos žodžius: „Viską gali karaliai, tačiau elgtis pagal savo valią oligarchinėje sistemoje negali nė vienas iš jų“. Klysta tie, kurie sako, jog Lietuvos politiniame gyvenime daug sumaišties ir chaoso. Daug dramatinių monologų, bet nuo grafiko šiukštu nenukrypstama.

Vienas bičiulis dar šiandien ryte sakė: „Mažiau skaudu būtų, jei Prezidentas iš karto būtų pasirašęs įstatymo pataisas. O dabar  daugiau nei savaitę buvo vaidinama apsisprendimo drama, niekam neabejojant, koks bus jos finalas“. Negaliu su tuo sutikti. Juk žmonės eina į teatrus žiūrėti Šekspyro dramų, nors gerai žino, kaip kiekviena jų baigsis. Tačiau svarbu ir režisieriaus interpretacija, ir tai, kaip kiekvienas aktorius atskleis savo personažą. Mano įsitikinimu, per tą laiką, kai Valdas Adamkus svarstė, kaip elgtis, galėjome dar kartą pasitikrinti, kas yra kas. Gink Dieve, nemanau, kad viską galima suvesti į juodą-baltą schemą. Kiekvienas politinio spektaklio dalyvis turi savų motyvų. Svarbiausias teatro ir politikos skirtumas, nepaisant daugybės analogijų, tai, kad politikas pats yra visiškai atsakingas už savo veiksmus, savo apsisprendimus. Kad ir kiek politikas apeliuotų į sunkias aplinkybes, į neįveikiamas kliūtis, jis visada pats atsakingas. Valstybei, kuriai pasižadėjo tarnauti. Dievui.

Prezidento pauzė buvo prasminga, nes leido jam dar kartą išgirsti visus argumentus. Dabar jau niekas negali pasakyti, kad jis apsisprendė, nežinodamas, ką daro. Kad Valdas Adamkus gerai supranta savo apsisprendimo padarinius visuomenės gyvenimui, liudija ir tai, jog šiemet nacionalinės premijos įteiktos anksčiau, nei įprasta. Prieš pat paskelbiant apie Prezidento sprendimą. Išvengiant galimų nemalonių valstybės vadovui situacijų jų įteikimo metu.

„Sprendimą padariau be jokių įtakų ir be jokių įkalbinėjimų, po visų išsikalbėjimų, įvertindamas tai, kas yra išsakyta, pageidauta, ir padariau tai vadovaudamasis savo sąžine ir galvodamas, kad tai yra šiuo metu vienintelis geriausias sprendimas ateičiai. Aš įstatymą pasirašiau, tačiau tą pačią minutę parašiau gan ilgą laišką premjerui, išdėstydamas visą padėtį, išsakydamas tam tikras sąlygas. Tikiuosi, kad Vyriausybė ir Ministras pirmininkas į tas mano išdėstytas sąlygas atkreips dėmesį ir tinkamai tvarkys tą visą reikalą, žiūrėdamas į ateitį“, - antradienį pareiškė V. Adamkus.

Laiškų ir memuarų rašymas yra garbingas dalykas. Vien per pastarąsias savaites Prezidentas gavo 30 tūkstančių Lietuvos piliečių pasirašytą laišką. Tiesa, kalbant apie politikus, laiškus rašo paprastai tie, kurie pasitraukė į užtarnautą ar priverstinį poilsį. Valstybės vadovai politiką kuria savo apsisprendimais, o ne laiškais. Žinoma, jei jie tikrai dar kam nors vadovauja.

Kaip ir pranašavo viską išmanantis „Lietuvos rytas“, po Valdo Adamkaus parašo Lietuva nesugriuvo, dangus neaptemo. Viskas iš esmės liko taip kaip buvę. Tik didžiuliai pinigų srautai iškeliavo tam tikra kryptimi. Na, regis, jau turėjome priprasti, kaip politikai ir verslo magnatai dalinasi iš mūsų surinktus pinigus. „Dujotekana“, „VP Market“, „Rubikon“, „MG Baltic“ - tik simboliniai skirtingų kišenių pavadinimai. Kiekviena jų turi savo specifiką ir godumo laipsnį.

Tačiau iki skausmo stabilioje Lietuvoje visgi netrūksta retorinių piruetų. Štai labai pamokamą istoriją man pačiam yra tekę girdėti toje pačioje Prezidentūroje. Istoriją apie tai, jog negalima neįvertinti „valstybininkais“ pasivadinusių žmonių nuopelnų kovoje su didžiąja grėsme Lietuvai – Viktoru Uspakichu. Esą ir „Dujotekanos“ bei politinio elito suartėjimas vyko tik vardan šio kilnaus tikslo. Tai pirmoji istorijos dalis. Antroji kur kas įdomesnė – šiandien pirmosios istorijos pasakotojai tvirtina, kad Uspaskichas ir jo partija yra tikrieji Lietuvos patriotai, kurie viską daro, idant Lietuva būtų energetiškai nepriklausoma nuo Rusijos. Tai esą svarbiausia priežastis, kodėl Leo LT projektui remti buvo suformuotas dar visai neseniai nesutaikomų priešų aljansas.

Įdomu, kaip atrodys trečioji istorijos dalis? Norėtųsi to paklausti Prezidento, tačiau vargu ar derėtų jam atsakinėti į tokius klausimus. Juk, kiek suprantu, Prezidentas jau seniai gąsdinamas tokiais kaip aš. Klausinėju nemalonių dalykų, dalyvauju pilietinėse vaikštynėse. Štai ištirs socdemų parlamentinė koalicija ir paaiškės, ką ir už kiek nupirko. Rezultatai bus paskelbti nepaperkame oficioze. O gal Valatkai nebus nuotaikos, tai lieps Matoniui įvertinti situaciją.

Taigi, ir toliau gyvensime įprastame purve, rengsime konferencijas apie pilietinį ugdymą. Ne todėl, kad valdžia rūpintųsi pilietine branda, bet todėl, jog reikia įsisavinti ES lėšas. Dar rengsime teisingai mąstančius diplomatus ir rūpinsimės demokratijos plėtra Baltarusijoje. Svarbiausia, kad nenuklystume nuo grafiko.

Kas nustato grafiką? Nekorektiškas ir nemandagus klausimas, trukdantis valstybės stabilumui. Vietoj tokių paikų klausimų kėlimo, geriau skubėkime į Prezidento rengiamą Vasario 16-osios minėjimą ir kelkime taures šampano už Lietuvą, kurioje nusipelnę gyvena geriau.

Bernardinai.lt


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas