Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Jūs pats pasirinkote, prezidente

Artūras Račas, Alfa.lt
2008 02 12

Prezidentas Valdas Adamkus antradienį padarė tai, kuo iš esmės beveik niekas neabejojo. Vieni žinojo, kad prezidentas Atominės elektrinės įstatymą pasirašys, nes jis yra nesavarankiškas ir lengvai pasiduoda įtaigai, kiti seniai suprato, kad iš prezidento institucijos Lietuvoje seniai liko tik pavadinimas.

Prezidento valia rinktis. Jis pasirinko ir tegul jo sąžinė būna jam teisėjas. Juk niekas kitas, išskyrus prezidentą, nežino, kokie buvo tikrieji jo pasirinkimo motyvai, ir tik jo paties sąžinė gali juos įvertinti.

O mes išgirdome tik tuos motyvus, kurie prezidento buvo išsakyti viešai: kreipimesi į Lietuvos žmones bei laiške premjerui G. Kirkilui.

Pabandykime į juos įsiklausyti.

Prezidentas teigia, kad jo sprendimas „turės didelės įtakos Lietuvos nepriklausomybei, jos žmonių ateičiai“. Tai tiesa, nes užbaigus „Leo Lt“ formavimą, Lietuva iš esmės taps priklausoma nuo VP grupės, o Lietuvos žmonių ateitis priklausys nuo to, kokią pelno maržą VP grupė įrašys į savo kasmetines prognozes.

Prezidentas, primena, kad dar 2002 m. kalbėjo apie būtinybę statyti atominę elektrinę, ir tvirtai pareiškia, jog „Lietuva turi pastatyti vis žadamą atominę jėgainę“. Tai irgi tiesa, bet prezidentas nieko nepasako apie tai, ką pats padarė nuo 2002 m., kad atominės elektrinės statybos reikalai pajudėtų į priekį, ir net nebando svarstyti, ar elektrinę galima pastatyti be VP grupės pagalbos. O gal sakydamas „Lietuva“ jis ir turi galvoje VP grupę?

Tikiu, kad prezidentas nemeluoja sakydamas, jog „NDX energijos“ atstovas jam „viešai patvirtino apie įsipareigojimą dalyvauti jėgainės statyboje ir garantuoti Lietuvos energetinę integraciją su Vakarų Europa“. Bet negirdžiu prezidento paaiškinant, kodėl būtent „NDX energijos“, o ne „Achemos“, „Hermis Capital“, „MG Baltic“, „Invaldos“, „Omnitel“ ar pagaliau „Lietuvos ryto“ atstovui buvo leista viešai deklaruoti tokius ketinimus?

Prezidentas, tiesa, iš dalies atsako į šį klausimą vėliau: „Kol juridiniai asmenys galės finansuoti politines partijas, niekada nebūsime tikri, ar sprendimai priimami visuomenės ar oligarchų naudai.“

Ši frazė lyg ir leidžia daryti išvadą, kad prezidentas taip pat nėra dėl to tikras. Jei taip, tai ar geriausias sprendimas buvo nusispjauti į visas abejones ir pasirašyti, nes to reikalauja „valstybininkai“?

Prezidentas tai atvirai pripažįsta. „Lietuvos visuomenei liks įtarimų dėl galimai neskaidraus privataus investuotojo parinkimo, dėl neparengtų naujos elektrinės efektyvumo studijų, atstovavimo valstybės interesams“, – sako šalies vadovas. O man norisi paklausti: prezidente, ką Jūs padarėte, kad visuomenei tų įtarimų neliktų? O gal manote, kad visuomenei geriau gyventi su įtarimais? Kad ji jau baigia prie to priprasti? Jei taip – klystate, nes padorūs žmonės prie melo, veidmainiavimo, korupcijos ir vagysčių niekada nepripranta. O tokių, patikėkite, Lietuvoje dar liko.

Bet gal svarbu ne tik Lietuva? Prezidentas kalba ir apie tai, teigdamas, kad vetavus įstatymą Vakarai mūsų nesupras. „Baltijos šalys ir Lenkija tai galėtų suprasti kaip signalą, kad statybų reikalas atidedamas ilgam“, – sako prezidentas.

Taip, žinoma, gali atsitikti, bet juk V. Adamkus yra šalies vadovas. Jis juk dar 1999 m. buvo paskyręs atstovą specialiems pavedimams, kuravusį energetikos klausimus (jei kas nepamena, tai buvo Rolandas Paksas), kurio viešai skelbtas uždavinys globoti Lietuvos energetikos sistemos integravimą į Vakarus.

Tą patį juk galima padaryti ir šiandien – paskirti, gal net kartu su Vyriausybe specialų atstovą, kuris rūpintųsi atominės elektrinės reikalais. Suteikti jam įgaliojimus padaryti tai, kas iki šiol nepadaryta: pasiekti politinį susitarimą su latviais, estais ir lenkais, susitarti dėl dalies būsimojoje elektrinėje, dėl būsimo jos finansavimo ir statybos būdo. Tam juk nereikia atiduoti Lietuvos energetikos sektoriaus „NDX energijai“, nereikia steigti „Leo LT“. Reikia tik politinės valios.

Kur ji, prezidente?

Prezidentas savo kalboje apie tai neužsimena. Tačiau jis žada, kad „NDX energija“ peržiūrės ir pakoreguos tuos poįstatyminių sutarčių punktus, kurie kelia daugiausia abejonių atstovaujant valstybės interesams kuriamoje nacionalinio investuotojo bendrovėje.

Gražus pareiškimas, bet norėčiau paklausti apie ką čia kalbate prezidente? Nuo kada „NDX energija“ įgijo teisę koreguoti poįstatyminių sutarčių punktus, tai yra kištis į įstatymdavystę? Gal norėjote pasakyti G. Kirkilo Vyriausybė pakoreguos tuos punktus pagal „NDX energijos“ pageidavimus? Juk bent šiek tiek padoriau skambėtų.

Keistokai skamba ir prezidento teiginys, kad „nacionalinis investuotojas privalo įsipareigoti pastatyti naują atominę elektrinę ir nutiesti elektros jungtis į Lenkiją ir Švediją“. Bet, prezidente, juk įstatyme, kurį pasirašote, numatyta, kad jis „nesuteikia nacionalinio investuotojo bendrovei išskirtinių teisių kitų asmenų atžvilgiu įgyvendinti šiame straipsnyje nurodytus strateginius elektros energetikos projektus.“ Ar kaip G. Kirkilas neskaitote dokumentų, kuriuos pasirašinėjate? Ar tiesiog nusprendėte nevynioti žodžių į vatą ir pasakyti, kad norite, jog „NDX energijai“ būtų suteikta išskirtinė teisė turėti blokuojančią galią projektuose, kuriuos iš dalies finansuos Europos Sąjunga?

O gal jau nebeskaitote net kalbų, kurias Jums kažkas parašo?

O gal kaip ir „Williams“ istorijoje nusprendėte, kad visa atsakomybė vis tiek teks ne Jums?

Nes laiške G. Kirkilui sakote, „jog Vyriausybė privalo užtikrinti“, kad atominė elektrinė bus statoma, o Lietuvos energetikos sistema bus integruota į ES sistemas. Jūs taip pat sakote, kad Vyriausybė „privalo atsakingai spręsti nacionalinio investuotojo pelno paskirstymo klausimą“ ir užtikrinti, kad „iki to laiko, kol nebus sudarytos sutartys dėl naujos atominės elektrinės statybos ir nebus užtikrintas naujos atominės elektrinės statybos finansavimas, nacionalinio investuotojo pelno dalis, paskirta dividendams išmokėti, sudarytų nuo 20 iki 40 proc. grynojo ataskaitinių finansinių metų pelno“.

Prezidente, o kodėl „NDX energija“ iš viso turėtų gauti dividendus, iki elektrinė bus pradėta statyti? Ir kodėl tie dividendai turi siekti 40-60 proc., ją pradėjus statyti? Ar taip Jūs suprantate socialiai atsakingą verslą? Pagaliau, ką darysite, jei Vyriausybė neatsižvelgs į šį ir kitus laiške premjerui išdėstytus „įpareigojimus“ bei pageidavimus?

Vėl stovėsite už užuolaidos ir skųsitės sunkia prezidento dalia?

O kas Jums beliks? Juk pats pasirinkote.

Ir žinote ką – Jūsų parašas anaiptol nėra pabaiga. Aš bent tikiuosi, kad tai tik pati pradžia.

http://www.alfa.lt/


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas