Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Kas gali pastatyti AE Lietuvoje?

Mantas Varaška
2008 02 14

Iki šių metų vasario 12 dienos į šį klausimą buvo galima atsakyti aptakiai, įvertinant įvairių Lietuvos ir užsienio investuotojų finansines galimybes.

Po vasario 12 dienos toks klausimas neteko prasmės, valstybės vadovui V. Adamkui pasirašius Atominės elektrinės įstatymo pataisas, susijusias su nacionalinio investuotojo sukūrimu. Šis įstatymas ne tik atvėrė galimybes nacionalinio investuotojo struktūroje dalyvauti „Maximos Lt“ valdomai privačiai energetikos bendrovei. Jis tai įtvirtino kaip „Maximos Lt“ įmonių grupės išskirtinę teisę prieš kitas Lietuvos ir užsienio verslo kompanijas.

Ar šis sprendimas galėjo būti kitoks? Išsiaiškinkime kai kuriuos esminius dalykus.

Privatus verslas branduolinėje energetikoje yra leidžiamas toli gražu ne kiekvienoje valstybėje, turinčioje atomines jėgaines. Jeigu Lietuva vis dėlto į tokios pramonės sritį įsileidžia privatų kapitalą, ji pasmerkiama gauti šūsnis patrauklių pasiūlymų iš įvairių šalių energetikos bendrovių. Mat atominės elektrinės statyba – net ir Europos mastu nekasdieninis reiškinys.

Tačiau 14-osios LR Vyriausybės pažiūros – patriotiškos. Prisidengus nacionalinio investuotojo šūkiu, jo sudėtyje užsienio privatus kapitalus kapitalo atstovai nepageidaujami. Taip pretendentų, galinčių statyti atominę elektrinę, gerokai sumažėjo.

Nuo nacionalinio investuotojo idėjos iki jos tapsmo kūnu savo galimybes dalyvauti šiame energetikos projekte svarstė įvairūs pretendentai. 2007-ųjų pabaigoje daugmaž paaiškėjo realių investuotojų eilė. Joje teliko vienas pavadinimas – „Maxima Lt“.

Kartu paaiškėjo daugybė kitų skandalingų dalykų, kurių nenorėjome arba nesugebėjome anksčiau suvokti ir blaiviai įvertinti. Pasirodė, jog, kitaip nei jos kaimynės, Lietuvos valstybė neturi jėgų pati savarankiškai dalyvauti bendrame kelių šalių energetiniame projekte.

Valstybės negaliai nelabai įstengia pagelbėti net tokie šalies finansų, pramonės ar paslaugų rinkos banginiai kaip B. Lubys, D. Mockus, V. Romanovas, A. Janukonis, T. Barštys, L. Pinkevičius ar R. Stonys. Ir ne dėl to, kad čia paminėti verslo šulai nenorėtų. Dėl to, kad TIKRAI negali. Pramonės verslo aplinka, savo kilme artimiausia energetikos reikalams, pasirodė esanti tokia pat neįgali kaip ir Lietuvos valstybė.

O „Maxima Lt“ gali. Lengvai ir užtikrintai. Mažmenos maisto produktų krautuvėlių tinklo savininkai per 15 metų sugebėjo nuveikti daugiau negu visos Lietuvos Vyriausybes ir verslininkai drauge sudėjus. Tai ir milijardinės verslo investicijos į 10 kitų Europos valstybių, ir išsvajotos darbo vietos už puikų atlyginimą dešimtims tūkstančių žmonių. Tai ir neblėstančią sveikatą dovanojančios eurovaistinės, ir gigantiški amžino pramogų džiaugsmo akropoliai. Tai ir pasiaukojamos nuolaidos, ir labdaros akcijos išrankiai Lietuvos liaudžiai. Ir netgi atidavusi visas dovanas valstybei ir visuomenei, „Maxima Lt“ randa galimybių įsteigti kuklią „NDX energijos“ bendrovę. Paįvairinti savo pasiaukojamai veiklai.

2007 metų pabaigoje paaiškėjo, jog tautą žindančių maisto mažmenininkų įkurta „NDX energija“ iš tiesų yra vienintelė, galinti realiai paremti valstybę tvarkant jos atominius reikalus. Grįždamas į straipsnio pradžioje iškeltą klausimą, atsakingai pareiškiu – visi vėlesni Vyriausybės, Seimo ir Prezidento sprendimai tiesiog patvirtino šį mūsų tikrovės neginčytiną faktą ir įvilko jį į teisinį apdarą.

Po vasario 12-osios mano pilietinėje sąmonėje liko tik 2 rimtesni klausimai...

Pirmasis – kiek iš tikrųjų turėčiau mokėti už pieną „Maximos Lt“ prekybos centre ir kiek mokesčių ji turėtų mokėti valstybei, kad vis dėlto ši vadovautų verslui, o ne verslas jai?

Antrasis – kodėl Prezidentas, netgi suvokdamas, jog negali priimti kitokio sprendimo, į protestuojančių žmonių raginimus teatsakė nebyliu žvilgsniu pro prezidentūros langą?


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas