Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Kam rūpi piliečių nuomonė?

Tomas Viluckas
2008 02 15

Ar daug tėvų, išėjusių Vasario 16-osios popietę pasivaikščioti, sugebės rišliai paaiškinti savo smalsioms atžaloms, kodėl visur kabo vėliavos? Ar dažna šeima suruoš šventines vaišes? Ar jausime, kad kraštas švenčia, o ne nuobodžiauja?

Pagaliau ar norėsime švęsti Valstybės atkūrimo dieną? O toks nenoras nebūtų nuostabus, nes paprasto piliečio balsas, paprasto žmogaus nuomonė čia seniai nieko nereiškia. Per kelias dienas visuomeninės ir pilietinės organizacijos surinko apie 35 000 piliečių, nepritariančių atominio sfinkso „Leo Lt“ kūrimui ir raginančių šalies vadovą vetuoti tai įtvirtinantį įstatymą, parašų. Tačiau prezidentas ignoravo aktyvių ir mąstančių gyventojų valią.

Demokratinės valstybės modelis rodo, kad per tam tikrus mechanizmus piliečiai dalyvauja šalies valdyme. Vienas jų - rinkimai. Tačiau jau ir jų rezultatai nebėra lemiantis veiksnys. Daug didesnę reikšmę įgyja užkulisiniai sandėriai. Maža to, tie sandėriai, pasirodo, mūsų šalies politiniame gyvenime nėra jau toks retas reiškinys. Per juos formuojama, perdalijama valdžia, pasiskirstomos įtakos zonos ir sferos.

Štai prieš pusantrų metų „darbiečio“ Jono Pinskaus name įvyko slaptas susitikimas, kuriame dalyvavo ne tik odioziniai Darbo partijos veikėjai ir G. Kirkilas, bet ir jokių politinių ar valstybinių pareigų neturintys asmenys – „Dujotekanos“ vadovas R. Stonys bei Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius R. Lopata. Šį įvykį J. Pinskus paaiškino paprastai: „Tai nebuvo oficialus derybinis susitikimas, tai buvo toks neformalus susitikimas.“ Šio „neformalaus susitikimo“ turinys - nei mažas, nei didelis klausimas: kas taps premjeru?

Pasirodo, tas susitikimas buvo ne paskutinis. Neseniai sužinojome, kad socialliberalų vadovybės narys A. Valionis lankė Kėdainiuose V. Uspaskichą, kuriam skirtas namų areštas, ir derėjosi su juo, kaip dabar tapo aišku, dėl paramos „Leo LT“. Kas už ją pažadėta V. Uspaskichui, nežinome. Gal bausmė lygtinai, plius partijos reabilitacija, o atpirkimo ožkomis pabus „darbiečių“ buhalterės? A. Valionis kaip visuomet oriai pasiaiškino, jog rūpinosi valstybės stabilumu.

O praėjusią savaitę išgirdome, kad „liūtuko“ tėtis Žilvinas Marcinkevičius prieš pusmetį buvo neviešai asmeniškai susitikęs su prezidentu, ir ne bet kur, o prezidentūroje. Jis nelabai prisiminė, ką ten kalbėjęs. „Kažkokie paaiškinimai“, „epizodiniai klausimai“, - lemeno Ž. Marcinkevičius, matyt, taip dažnai susitinkantis su prezidentais, kad nuo tų susitikimų gausos net amneziją bus susigriebęs. Tik keistai šioje situacijoje atrodo V. Adamkus. Anie KGB rezervininkai, CK instruktoriai, o šitas žmogus kelis dešimtmečius gyveno JAV ir, atrodo, turėtų žinoti, kad ten prezidento net telefono pokalbiai stenografuojami... Ir kažin ar George'as Bushas su kokiu Billu Gatesu susitiktų patyliukais.

Galime paklausti, ar tokie sandėriai, susitarimai yra toks absoliutus blogis? Akivaizdu, kad jie neatsiejama bet kokios politikos dalis. Tačiau tartis reikia viešai ir skaidriai. Visais pastaruoju metu į paviršių išplaukusiais atvejais susitarimai vykdavo slapta, už piliečių nugarų, tuo tarsi parodant, kad juose dalyvaujantys asmenys nepasitiki krašto gyventojais, vengia jų nuomonės, bijo žmonių. Ne veltui šalies valdymą uzurpavusi klika tituluojama „valstybininkais“: jie už visus geriau žino, ko mums, valstybei reikia, tad kitiems šalia jų nėra ką veikti.

Tad kaip po visko piliečiai gali pasikliauti savo valdžia, politikais? Pasitikėjimas tampa nebeįmanomas. Blogiausia, kad taip žlugdomas pasitikėjimas pačia valstybe, nes žmogus prie televizoriaus tapatina valdžią ir valstybę. Ir natūralu, kad daugybei mūsų krašto gyventojų Vasario 16-oji, Valstybės atkūrimo diena, reiškia tik laisvadienį.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas