Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Kova prieš populizmą, ar dėl oligarchijos?

Virgis Valentinavičius, Alfa.lt
2008 02 19

Pastaruoju metu keli žiniasklaidos tribūnai liejo ašarą dėl tariamo konservatorių sanguliavimo su liberaldemokratais ir Algirdu Paleckiu. Apžvalgininkai išgyvena, kad jungtiniuose mitinguose prieš „Leo Lt“ matyti liberalcentristai, Petras Gražulis, murzininkai, neva apmokamos megztosios beretės ir kas tik ne.

Retorinės ašaros rieda gerai visuomenei žinomais skruostais, kurie priklauso masinės isterijos ekspertui Audriui Matoniui, „Leo Lt“ etatinei pribuvėjai Ramunei Sotvarienei, aštriausiai (sako) plunksnai Lietuvoje Rimvydui Valatkai.

Garbūs apžvalgininkai jaudinasi dėl konservatorių sielų išganymo – kas gali būti gražiau ir teisingiau? Tik keista, kad jų jausmai valdančios daugumos atžvilgiu kur kas šaltesni – galima sakyti, kad jie visiškai abejingi išganymui sielų, nuo kurių priklauso Lietuvos likimas. Kodėl?

Todėl, kad labai patogu perkelti dėmesį ant Pakso ir Paleckio – šį triuką anglai vadina raudonąja silke. Kitaip tariant, kol visi puola prie vieno laivo borto žiūrėti kažkieno laiku paleistos raudonos silkės (fikcijos), prie kito laivo borto vyksta rimti dalykai.

Atitinkamai, kol apžvalgininkai gano raudoną silkę ir bado durtuvais Pakso ir Paleckio iškamšas, nereikia aiškinti, už ką jie patys, kokios jėgos rikiuojasi jų fronto pusėje.

O ten – valdžia visu grožiu. Tai spalvingiausias pastarojo meto Seimo artistas Bronislovas Bradauskas, Kėdainių kurjeris Antanas Valionis, operatyvinės informacijos žonglierius Artūras Paulauskas. Ten yra dar taip neseniai, ikimaksimalistinėje eroje, paties Valatkos apdainuoti Kėdainių kniazius, kunigaikštienė Kazimiera, totalitarizmo specialistas Alfredas Pekeliūnas („Hitleris atsirado todėl, kad valstybė nekontroliavo visuomenės“). Valdžios draugėje ir lytinio smurto Seime auka Viktoras Muntianas bei kuklus kolūkinis milijonierius Jonas Jagminas.

Šią publiką vienija meilė nacionaliniam investuotojui ir instinktas kovoti su kita nuomone Josepho McCarthy metodais. Šeštame dešimtmetyje senatorius McCarthy kovojo su tariama komunistų infiltracija Amerikoje, įskaitant Holivudą. Senatorius davė vardą makartizmui – fikcijomis pagrįstai raganų medžioklei. Makartizmo absurdus Čarlis Čaplinas išjuokė filme „Karalius Niujorke“. Seimo komisiją nacionalinėms grėsmėms tirti steigiantys parlamentarai iš esmės atgaivina makartizmą Lietuvoje.

Galop valdžios pusę vainikuoja Gediminas Kirkilas, dar neseniai skelbtas švaria alternatyva Algirdui Mykolui Brazauskui. Dabar iš tos švaros liko vien munduro dėmės. Premjeras pasižymėjo nuoseklia kova už „Dujotekanos“ pelno maržą. Kirkilo vaidmuo „Maximos“ savininkų derybose su valstybe panašu apsiribojo pasisiūlymais padėti Žilvinui Marcinkevičiui panešti portfelį.

Matyt sutapimas, kad tie patys apžvalgininkai linkę tapatinti save su valstybe ir tikėti, kad jie yra demokratijos Lietuvoje garantai, kas ne visada buvo savęs apgaulė. Pakso apkaltos epochoje tai buvo tiesa, bet tada mūsų aptariami garantai paskendo bendrame kovos už demokratiją chore, kuriam nepriklausantys atrodė keistai.

Susivienyti prieš Paksą rašančiai ir kalbančiai brolijai buvo lengva, tačiau vienytis už „Maximą“ – kas kita. Nuo Gedimino Vagnoriaus laikų tai buvo „solidžiausio dienraščio“ specializacija, tad demokratijos garantų nacionalinio investuotojo byloje tiek ir teliko – aukščiau minėta ištikimiausiųjų trijulė plius „Lietuvos rytas“ ir jo TV pagalba.

Galima kaltinti interesais kiek nori ir ką nori, bet likusi spauda kartu su internetu tapo tokia įvairi, kad „Leo Lt“ atveju „Lietuvos ryto“ propaganda atrodo ganėtinai vienišai – maždaug kaip Trajano kolona, jei ją kas perkeltų iš Romos į Sacharos vidurį (internete tai atrodo taip).

Dar vienas esminis skirtumas nuo Pakso laikų – dabar tribūnai yra valdžios pusėje. Būti valdžios pusėje žurnalistui savaime nėra labai dėkingas dalykas. Juo labiau – tokios valdžios, kurioje „Dujotekana“, „Maxima“, valdančioji dauguma, silpnas prezidentas, Gedimino Kirkilo vyriausybė plius „Lietuvos rytas“ yra užbaigta oligarchijos formulė.

Žinoma, tokia grupuotė su tokia spauda yra didelė jėga. Ir tas pats Kirkilas gali tikėtis, kad reklamos resursai per rinkimus bus tokie galingi, kad ištemps už ausų net jo susikompromitavusią pypkę. Tačiau gali būti ir kitaip.

Pirmasis „Maximos“ pasinėrimas į oligarchijos džiaugsmus buvo prie Vagnoriaus. Tuomet viskas baigėsi atostogomis Šri Lankoje, kai premjeras buvo užtiktas besideginantis su Gedvydu Vainausku. Tada gėda liko Vagnoriui ir Vainauskui, o teta „Maxima“ nutipeno į šalį nepastebėta su pilnu krepšiu sėkmingo „bendradarbiavimo“ su valstybe vaisių.

Dabar tik laiko klausimas, kada savo Šri Lankos atostogas gaus Kirkilas. Kita vertus, „Maximai“ nepastebėtai atsitraukti bus sunkiau. Energetikos monopolio atkūrimas ir užvaldymas – per didelis dalykas, jo politinis palaikymas su makartizmo bacila nuėjo per toli, o procese „Maxima“ ir „Lietuvos rytas“ gerokai apgadino savo prekės ženklus.

Svarbiausia, per kitus rinkimus gali nebelikti šio verslo plano politinio pamato. Raudona silkė nebeveikia – nes ką išgąsdinsi Paksu ir Paleckiu, kai yra Kirkilas, Marcinkevičius ir jų požiūris į valstybę kaip nereikalingą akcijų judėjimo trikdį? Todėl kiekvienas tribūnų šūksnis už oligarchiją (neva kovojant su populizmu) tik dar labiau kursto rinkėjus balsuoti už bet ką, kas nebuvo valdžioje ir kas dar palieka viltį, jog atvirame Lietuvos plėšime nedalyvaus.

http://www.alfa.lt/


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas